Dziękczynienie za trud pracy na roli oraz zebrany plon jest nieodłącznie związane z końcem wakacyjnego odpoczynku. Tegoroczną wdzięczność przemyscy diecezjalnie wyrazili podczas jubileuszowych XL Dożynek Archidiecezjalnych, które odbyły się w niedzielę, 27 sierpnia 2023 r. w Soninie. Uroczystość połączona została z XXIII Dożynkami Województwa Podkarpackiego oraz I Dożynkami Gminy Łańcut.

Wspólne dziękczynienie zgromadziło wiernych z terenu archidiecezji przemyskiej, jak również z całego województwa. Przemarsz licznych wieńców dożynkowych, z którymi przyjechali przedstawiciele wsi oraz parafii rozpoczął niedzielną uroczystość.

Honorowy patronat nad dożynkami objął Prezydent RP Andrzej Duda, w imieniu którego przygotowane słowo odczytał Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. – Dziękuję za rolniczy trud, którego symbolicznym zwieńczeniem są żniwa i tradycyjne święto plonów – odczytał marszałek.

W imieniu organizatorów wydarzenia – metropolity przemyskiego abpa Adama Szala, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla oraz wójta Gminy Łańcut Jakuba Czarnoty przybyłych na niedzielną uroczystość przywitał ks. Władysław Dubiel, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Soninie oraz archidiecezjalny duszpasterz rolników. – W szczególny sposób witam rolników z naszego jakże pięknego Podkarpacia, wszystkie przybyłe delegacje i grupy wieńczarskie pielęgnujące tradycje dziękczynienia naszych ojców za zbiory, które tak obfite w tym roku, pozwolą mieć nadzieję, że nikomu – czy to w mieście, czy na wsi – nie będzie brakowało chleba powszedniego, który jest w pół drogi, aby stać się chlebem eucharystycznym – mówił duszpasterz rolników.

Uroczystej Mszy Świętej dożynkowej przewodniczył abp Adam Szal. Pasterz Kościoła przemyskiego wygłosił okolicznościową homilię, w której zaznaczył za Psalmistą, iż istotą dziękczynienia za plony jest fakt, że to Bóg pobłogosławił ziemię. – Dożynki są okazją, aby w duchu wiary, popatrzeć na życie ludzi, rolników. Myślimy tutaj nie tylko przez pryzmat pracujących na roli, ale także i tych, którzy korzystają z pracy rolnika – zaznaczył abp Szal.

Kaznodzieja dodał, że dziękując mieszkańcom wsi za trud ich pracy, wdzięczność wyrazić trzeba także Bogu. – Dziękujemy Panu Bogu za to, że ziemia wydała swój owoc, bo nasz Bóg nam pobłogosławił. Poprzez te plony w jakiś sposób jesteśmy bogaci, bo plony są dobrem wypracowanym, któremu towarzyszyło błogosławieństwo Boże. Jesteśmy bogaci w plony, ale także bądźmy bogaci duchowo – przez swoją pracę, pracę na roli, w naszych zakładach, gdzie realizujemy swoje powołanie – wzywał metropolita przemyski.

Na zakończenie Mszy Świętej abp Adam Szal poświęcił wieńce dożynkowe oraz figurę Jezusa Miłosiernego, która znajduje się przy kościele w Soninie. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce na miejscowym stadionie, gdzie w barwnym korowodzie za starostami dożynkowymi oraz wieńcami udali się wszyscy uczestnicy wydarzenia. Tam, zgodnie z tradycją, odbyła się część oficjalna z elementami obrzędowymi.

Julia Sroczyk