11 września 1939 roku nad Pawłosiowem, doszło do nierównej walki powietrznej dwóch niemieckich myśliwców z polskim samolotem bombowym typu Łoś. W wyniku walki polski samolot został zestrzelony. Śmierć poniosło dwóch polskich lotników, a dwóch uratowało się wyskakując na spadochronach z płonącej maszyny.

Z okazji 84 rocznicy tamtych wydarzeń 9 września br. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Pawłosiowie została odprawiona uroczysta msza św. w intencji poległych lotników i żołnierzy września 1939 roku.

Po mszy świętej, Wójt Gminy Mariusz Reń wraz z Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Poseł na Sejm RP Anną Schmidt, Posłem na Sejm RP Tadeuszem Chrzanem oraz przedstawicielami samorządu, służb mundurowych oraz pocztów sztandarowych oddali hołd bohaterom, na grobie poległych lotników.

Inicjatorem obchodów związanych z upamiętnieniem poległych w Pawłosiowie lotników był  przed trzydziestu laty, mieszkaniec Malenisk, śp. mjr rezerwy Zdzisław Niemczycki.

Zapraszamy do wysłuchania relacji z tego wydarzenia, w ramach audycji „W rytmie wydarzeń” emitowanej na antenie Radia FARA.