17 września 2023 r. przypadła 84. rocznica agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka. W Przemyślu uroczystości z tej okazji odbyły się w sobotę, 16 września.

Wydarzenie upamiętniające ofiary sowieckiej agresji oraz zmarłych i żyjących Sybiraków rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. św. Trójcy w Przemyślu.

Modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, który zaprosił do otwartości na podpowiedzi Ducha Świętego.

Człowiek, który nastawiony jest na dobro i pozwala działać Duchowi Świętemu, zmierza we właściwym kierunku, bo tylko Pan Bóg wie co jest dla nas najlepsze – mówił bp Chudzio. – Módlmy się, abyśmy umieli pozwolić Bogu działać w nas, a wtedy autentycznie nasza Ojczyzna będzie bezpieczna i będziemy mogli cieszyć się prawdziwą wolnością dzieci bożych.

Homilię podczas Eucharystii upamiętniającej sowiecką agresję na Polskę i Dzień Sybiraka wygłosił ks. Jan Mazurek, proboszcz parafii pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu.

Kapłan przypomniał, że XX wiek zrodził twa ogromne totalitaryzmy, które odbyły się na kartach historii świata, szczególnie Polski. – Niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. Te bolesne rocznice trzeba przypominać i świętować w odpowiednim klimacie prawdy, próby pojednania. To wszystko jest naszą historyczną pamięcią, a historię trzeba przypominać, żeby jej później nie powtarzać.

Nawiązując do wojny na Ukrainie i różnych trudnych wydarzeń ostatnich lat, ks. Mazurek zauważył, że dzisiaj tworzy się nowy totalitaryzm, który powtarza błędy przeszłości. – On jest oparty o pewną ideologię liberalną, wspartą relatywizmem, ateizmem, hedonizmem, a tak na prawdę jest to pierwsza przyczyna kryzysu – odejście od Boga. Człowiek odchodzi od Boga i sam staje w Jego centrum.

Kaznodzieja apelował, że dzisiaj Chrystus wzywa nas, abyśmy szanując nasza historię i modląc się za bohaterów nie tylko kultywowali historię, ale żebyśmy mieli w przyszłości lepsze święta, czyli takie, podczas których nie będziemy musieć modlić się za zamordowanych.

Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli przed pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, usytuowany przy kładce na rzece San w Przemyślu.

Tam odczytano apel pamięci, głos zabrali zaproszeni goście, a delegacje złożyły pamiątkowe wieńce kwiatów. Ponadto Związek Sybiraków Odział w Przemyślu wręczył instytucjom wspierającym działalność historyczną okolicznościowe medale.

Przy okazji Dnia Sybiraka swoją reelekcją dzielił się Mirosław Kosior, syn Henryka Kosiora, który brał udział w obronie Ojczyzny, za co został skazany na pracę w łagrach.

Relacji z  z uroczystości upamiętniających 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka wysłuchaliśmy w ramach audycji „W rytmie wydarzeń” – w poniedziałek, 18 września 2023 r.