• poniedziałek, 11 Lut 2019  10:00
 • poniedziałek, 11 Lut 2019  12:00
 • Archidiecezja Przemyska
  Plac Katedralny 4
  37-700 Przemyśl
  podkarpackie

11 lutego br., w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, będziemy obchodzić XXVII Światowy Dzień Chorego. Będzie on przeżywany pod hasłem: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8). Ojciec Święty Franciszek przywołuje słowa wypowiedziane przez Jezusa, gdy wysłał apostołów do szerzenia Ewangelii, pragnąc, aby Jego Królestwo było propagowane przez gesty bezinteresownej miłości.

Światowe centrum obchodów tegorocznego XXVII Dnia Chorego będzie miało miejsce w Kalkucie, w Indiach. W tym szczególnym miejscu Ojciec Święty Franciszek chce nam przypomnieć postać św. Matki Teresy z Kalkuty, która jako wzór miłości, uwidoczniła miłość Boga wobec ubogich i chorych. Papież przywołując słowa, które wypowiedział w czasie jej kanonizacji wskazuje, że: „Matka Teresa przez całe swoje życie była hojną szafarką Bożego miłosierdzia, gotową do służenia wszystkim przez przyjmowanie i obronę ludzkiego życia, tego nienarodzonego oraz tego opuszczonego i odrzuconego. (…) Pochylała się nad osobami wyczerpanymi, pozostawionymi śmierci na poboczach dróg, rozpoznając w nich godność daną im przez Boga; zabierała głos wobec możnych tej ziemi, aby uznali swoje winy wobec zbrodni (…) ubóstwa stworzonego przez nich samych” (Homilia, 4 września 2016).

Ojciec Święty Franciszek wskazując na tę „współczesną samarytankę” chce zwrócić oczy całego świata, na kształtowanie w codziennym życiu daru bezinteresownej miłości” wobec wszystkich, bez względu na język, kulturę, grupę etniczną czy religię”. Dopiero wtedy, tak jak św. Matka Teresa możemy poszerzać horyzonty radości, nadziei, zrozumienia i czułości; zwłaszcza dla tych, którzy cierpią”.

Odpowiadając na słowa Ojca Świętego Franciszka, w łączności z całym Kościołem przeżywając XXVII Światowy Dzień Chorego, chcemy w naszej Archidiecezji pochylić się z wielką troską i miłością w sercu nad każdym człowiekiem chorym i cierpiącym.

Caritas Archidiecezji Przemyskiej wraz z Diecezjalnym Duszpasterzem Chorych, ks. Marcinem Hunią, zapraszają księży kapelanów szpitali, wszystkich chorych, cierpiących, samotnych i niepełnosprawnych, przebywających w Domach Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domach Samopomocy, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Dziennego Pobytu na Uroczystą Mszę św. ofiarowaną w ich intencjach organizowaną z racji XXVII Światowego Dnia Chorego.

Msze św. odbędą się w poniedziałek, 11 lutego 2019 r. w następujących świątyniach naszej Archidiecezji:

 • Jarosław – Kolegiata pw. Bożego Ciała – godz. 10.00 – abp Adam Szal
 • Przemyśl – pw. Św. Józefa Sebastiana Biskupa – godz. 10.00 – abp Józef Michalik
 • Łańcut – Fara pw. św. Stanisława Biskupa – godz. 10.00 – ks. Konrad Dyrda
 • Przeworsk – Fara pw. Ducha Świętego – godz. 10.00 – ks. Andrzej Dec
 • Brzozów – Bazylika pw. Przemienienia Pańskiego – godz. 10.00 – ks. Marek Machała
 • Krosno – Centrum medyczno-charytatywne Caritas – godz. 10.00 – ks. Ryszard Pelc
 • Sanok – Fara pw. Przemienienia Pańskiego – godz. 10.00 – ks. Tomasz Stec
 • Ustrzyki Dolne – pw. Józefa Robotnika – godz.11.00 – ks. Paweł Konieczny

Modlitewne spotkanie zakończy się adoracją z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na sposób błogosławieństwa udzielanego w Lourdes.

Zapraszamy również wszystkich chorych tak z pobliskich, jak i z wyznaczonych parafii wraz z  opiekunami do włączenia się we wspólną modlitwę, aby uzyskać nową siłę i MOC do dawania świadectwa w mocy Bożego Ducha.

DO POBRANIA: