W kierunku Jubileuszu 2025
Oficjalna strona internetowa Jubileuszu
Logo Jubileuszu i jego wyjaśnienie:
- Przedstawia cztery postacie, symbolizujące ludzkość pochodzącą z czterech różnych zakątków ziemi. Obejmują się one wzajemnie, aby ukazać solidarność i braterstwo. Pierwsza postać obejmuje krzyż. Jej postawa jest znakiem wiary i nadziei, której nie można porzucić, zwłaszcza w trudnych momentach. Fale symbolizują przeciwności, z jakimi spotykamy się w życiu
- Wydarzenia na świecie i osobiste przeżycia są wyzwaniem dla chrześcijańskiej nadziei. Dolna część krzyża ma kształt kotwicy, stabilizującej łódź podczas wysokiej fali. Kotwica jest symbolem nadziei. Kotwica nadziei to nazwa nadawana w żargonie żeglarskim dryfkotwie, używanej przez łodzie w celu ustabilizowania statku podczas sztormu.
- Podróż pielgrzyma nie jest faktem indywidualnym, ale wspólnotowym, naznaczonym dynamizmem, który coraz bardziej przybliża nas do krzyża. Krzyż nie jest statyczny, lecz dynamiczny, pochyla się ku ludzkości, jakby zmierzał w jej stronę, nie zostawiając jej samej, bez pomocy. Zapewnia o swojej obecności i daje poczucie bezpieczeństwa płynącego z nadziei. Na zielono, w kolorze nadziei, wypisano motto jubileuszu 2025: Peregrinantes in Spem – Pielgrzymi Nadziei.
List Papieża Franciszka do abp Rino Fisichelli zapowiadający Jubileusz
- Jubileusz był zawsze w życiu Kościoła wydarzeniem o wielkim znaczeniu duchowym, kościelnym oraz społecznym.
- Pierwszy Rok Święty: Bonifacy VIII w 1300 r. Jubileusze miały być obchodzone co sto lat, a później, na wzór biblijny, co 50, aż ostatecznie ustalono, że będą obchodzone co 25 lat
- Jubileusz to wyjątkowy dar łaski charakteryzujący się przebaczeniem grzechów, w szczególności odpustem, będącym pełnym wyrazem miłosierdzia Boga.
- W ciągu wieków miliony pielgrzymów przybywały do miejsc świętych, dając żywe świadectwo wiary. Wierni, po zakończeniu długiej pielgrzymki, czerpią z duchowego skarbca Kościoła, przechodzą przez Drzwi Święte, czczą relikwie apostołów Piotra i Pawła
- Franciszek przypomina Wielki Jubileusz roku 2000, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie
- Dobiega końca pierwsze 25 lat XXI w., rozpoczynamy przygotowania, które pozwolą ludowi chrześcijańskiemu przeżywać Rok Święty w całym jego duszpasterskim bogactwie.
- Znaczącym etapem tego przygotowania był Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który pozwolił nam odkryć na nowo całą siłę i czułość miłosiernej miłości Ojca, abyśmy z kolei my stali się jej świadkami.
- Pandemia – doświadczenie dramatu śmierci w samotności, niepewności oraz prowizoryczności egzystencji. Spowodowała cierpienia i zasiała również w naszych duszach wątpliwość, strach i zagubienie,
- „musimy podtrzymywać płomień nadziei, który został nam dany i uczynić wszystko, aby każdy odzyskał siłę i pewność patrzenia w przyszłość otwartą duszą, ufnym sercem oraz dalekosiężnym umysłem. Najbliższy Jubileusz będzie mógł bardzo służyć tworzeniu na nowo klimatu nadziei i zaufania jako znaku odrodzenia, którego wszyscy pilnie potrzebujemy. Z tego powodu wybrałem motto: Pielgrzymi nadziei”.
Troską Ojca Świętego jest „znalezienie odpowiednich form, ażeby Rok Święty mógł być przygotowany i celebrowany z intensywną wiarą, żywą nadzieją oraz czynną miłością”. Zadania:
- uczynić z tego momentu łaski znaczący etap dla duszpasterstwa w Kościołach partykularnych
- pielgrzymowanie ku Jubileuszowi ma wzmocnić i wyrazić wspólną drogę, aby Kościół „był coraz bardziej i coraz lepiej znakiem i narzędziem jedności w harmonii różnorodności”.
- odkryć na nowo wymogi powszechnego powołania do odpowiedzialnego uczestnictwa, z dowartościowaniem charyzmatów i posług, których Duch Święty nieustannie udziela dla budowania jednego Kościoła.
Program przygotowań według listu Ojca świętego: Rok 2024 będzie rokiem modlitwy.
- W ramach przygotowań do Jubileuszu zachęca się wszystkie diecezje do promowania i wyznaczenia centralnego miejsca dla modlitwy indywidualnej i wspólnotowej.
- Można zaproponować „pielgrzymki modlitewne” ukierunkowane na Rok Święty, miesięczne lub tygodniowe spotkania modlitewne w formie szkół, którym przewodniczyć będą biskupi, aby zaangażować cały Lud Boży.
- Aby lepiej przeżywać ten rok, Dykasteria ds. Ewangelizacji opublikowała serię „Notatek o Modlitwie”: https://www.iubilaeum2025.va/pl/giubileo-2025/verso-il-giubileo/2024-anno-della-preghiera.html
- Tematy Notatek (wydane w j. włoskim, nie ma tłumaczenia na j. polski)
- MODLITWA JEST DZISIAJ „WYZWANIEM, KTÓRE NALEŻY PODJĄĆ I ZWYCIĘŻYĆ” (Przedmowa – Papież Franciszek, autor: Angelo Comastri)
- MODLITWA PSALMAMI (Gianfranco Ravasi)
- MODLITWA JEZUSA (Juan Lopez Vergara)
- PODRÓŻ DO BOGA: ROZWAŻANIA DOTYCZĄCE ŚWIĘTYCH I GRZESZNIKÓW (Paul Brendan Murray)
- PRZYPOWIEŚCI O MODLITWIE (Antonio Pitta)
- KOŚCIÓŁ W MODLITWIE (autor: mnich kartuz)
- MODLITWA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY I ŚWIĘTYCH( Catherine Aubin)
- MODLITWA PANA: OJCZE NASZ (Ugo Vanni)
Rejestracja pielgrzymów i wolontariuszy
- Przez podaną wyżej stronę jubileuszu. Języki rejestracji: włoski, angielski, hiszpański, francuski i portugalski. Można zapisywać się do udziału w wydarzeniach jubileuszowych. Po rejestracji można otrzymać kartę pielgrzyma (aplikacja).
- Prośba o przekazywanie do Papieskiej Rady do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji informacji o większych pielgrzymkach organizowanych przez diecezje. Przy niewielkich liczbach [pielgrzymów] można się zapisywać poprzez stronę lub aplikację (potrzeba dookreślenia!).
Kalendarz wydarzeń Jubileuszowych