Strona głównaLiturgiczna Służba OłtarzaXXV archidiecezjalny turniej ministrantów w piłce nożnej

XXV archidiecezjalny turniej ministrantów w piłce nożnej

Po raz dwudziesty czwarty, w tym ósmy raz na orliku lub boisku trawiastym o rozmiarach orlika, organizowany jest w naszej przemyskiej archidiecezji turniej piłkarski, którego adresatami są ministranci do lat 15.

Tryumfatorami dotychczasowych edycji były kolejno parafie: Lesko (1997), Jedlicze (1998), Blizne (1999), Radymno (2000), Rakszawa (2001), Zarzecze (2002), Jelna (2004), Zarzecze (2005), Zarzecze (2006), Wola Zarczycka (2007), Dylągowa (2008), Łazy Kostkowskie (2009), Dukla – Fara (2010), Barycz (2011), Łańcut – Podzwierzyniec (2012), Przysietnica (2013), Kombornia (2014), Bartkówka (2015), Nozdrzec (2016), Nozdrzec (2017), Chotyniec (2018), Szówsko (2019), Tarnawa Górna (2022), Golcowa (2023).

Jego celem jest nie tylko sukces sportowy, ale przede wszystkim zachęta do wstępowania w szeregi  ministrantów, uatrakcyjnienie bycia ministrantem, pogłębienie więzi z Kościołem i duszpasterzami, promocja zdrowego stylu życia, aktywnego wypoczynku i mądrego spędzania wolnego czasu, nagroda za ofiarną i wytrwałą służbę.

Turniej rozgrywany jest na trzech szczeblach: dekanatów do 19. maja, okręgów do 08. czerwca i archidiecezji 15. czerwca w Dukli. W dekanatach o przeprowadzenie rozgrywek proszeni są Dekanalni Duszpasterze Służby Liturgicznej (lub inni księża zaproponowani przez ks. dziekana) w miejscu i czasie przez nich wyznaczonym ale nie przekraczającym daty 19. maja br.  Księża ci proszeni są o niezwłoczne przekazanie informacji nt przeprowadzonych rozgrywek (tj. ilość drużyn i wynik /zwycięzca rywalizacji) księżom, którzy organizują turniej na szczeblu okręgu, do którego dany dekanat należy:

 1. Okręg brzozowski (ks. Roman Kocaj, tel. 664 926 784) – dekanaty: Brzozów, Grabownica, Domaradz, Dynów, Błażowa, Dubiecko, Bircza.
 2. Okręg jarosławski (ks. Tomasz Biedka, tel. 604 123 147) – dekanaty: Jarosław I, Jarosław II, Jarosław III, Przeworsk I, Przeworsk II, Pruchnik.
 3. Okręg krośnieński (ks. Karol Wandas, tel. 663 723 891) – dekanaty: Krosno I, Krosno II, Krosno III, Rymanów, Dukla, Miejsce Piastowe, Jaćmierz.
 4. Okręg łańcucki (ks. Janusz Borek, tel. 692 396 573) – dekanaty: Łańcut I, Łańcut II, Kańczuga, Żołynia, Leżajsk I, Leżajsk II, Sieniawa.
 5. Okręg przemyski – (ks. Robert Rakoczy, tel. 724 354 205) – dekanaty: Przemyśl I, Przemyśl II, Przemyśl III, Kalwaria Pacławska, Żurawica, Radymno I, Radymno II.
 6. Okręg sanocki (ks. Kamil Jaworski, tel. 609 242 996) – dekanaty: Sanok I, Sanok II, Lutowiska, Solina, Ustrzyki Dolne, Lesko, Rzepedź.

Regulamin turnieju:

 1. W turnieju obowiązują przepisy ogólne FIFA uzupełnione przez niniejszy regulamin.
 2. Zespoły składają się z 10. zawodników (bramkarz + 5. grających + 4. rezerwowych).
 3. W turnieju biorą udział tylko ministranci (z przynajmniej półrocznym stażem) urodzeni w 2009. roku (VIII Klasa Szkoły Podstawowej) i młodsi, zamieszczeni na wspólnej liście (imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania), opieczętowanej i podpisanej przez księdza proboszcza.
 4. Drużyny posiadają własne, w miarę jednolite stroje.
 5. Zespół przyjeżdża na turniej z księdzem lub delegowanym przez niego opiekunem.
 6. Zależnie od możliwości czasowych i boiskowych turniej na danym szczeblu może być rozegrany systemem pucharowym lub w grupach. Losowanie grup, par i drogi do finału powinno mieć miejsce bezpośrednio przed rozgrywkami.
 7. Do następnego szczebla awansuje tylko jedna drużyna – zwycięzca.
 8. Mecze trwają po 30 minut (2 x 15 minut). Organizator może (np. przy dużej ilości drużyn i systemie „każdy z każdym”) skrócić czas meczu do 20. minut (2 x 10 min.). W przypadku remisu (przy systemie pucharowym) wykonywane są rzuty karne (nie ma dogrywek).
 9. W przypadku gry nieuprawnionego zawodnika (np. jeśli nie jest ministrantem lub jest starszy wiekiem) cały zespół zostaje zdyskwalifikowany z turnieju i pozbawiony jakichkolwiek nagród i awansu.
 10. Za wulgarne słowa zawodnik otrzymuje żółtą kartkę i związaną z nim karę 3.min. Druga żółta kartka oznacza czerwoną połączoną z wykluczeniem z meczu. W przypadku szczególnie brutalnych zachowań i zagrań sędzia może od razu ukarać czerwoną kartką i usunąć nie tylko z boiska w danym meczu lecz także z całego turnieju na danym szczeblu.
 11. Zmiany zawodników dokonywane są zgodnie z przepisami FIFA (nie ma zmian hokejowych).
 12. Na danym szczeblu jest do zdobycia także puchar fair – play. Zdobywa go drużyna, która przyjmuje najbardziej kulturalną postawę na boisku i poza nim. O przyznaniu pucharu decyduje jury złożone z przynajmniej trzech opiekunów drużyn. Można ufundować również nagrody dla najlepszego zawodnika i króla strzelców.
 13. Poszczególne parafie mogą częściowo lub w całości pokryć koszty turnieju na danym szczeblu.
 14. W finale diecezjalnym w Dukli (17. czerwca 2023 roku) wystąpi sześć najlepszych zespołów (zwycięzcy z okręgów). Impreza rozpocznie się Mszą w kościele farnym. Mecze rozegrane zostaną na obiektach MOSiR-u. Koszt wyżywienia, nagród i pobytu, za wyjątkiem dojazdu, pokrywa organizator turnieju.

 

ks. S. Siuzdak

Podobne artykuły

Kalendarium

Ostatnio opublikowane

100. rocznica konsekracji kościoła w Budzowie

Ks. Arcybiskup Adam Szal zainaugurował uroczystości związane z 100. rocznicą konsekracji kościoła w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie (archidiec. krakowska). Zaproszenie Metropolity Przemyskiego do...

Dyspensa w dniu 31 maja

Na piątek w Oktawie Bożego Ciała, 31 maja, Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zamieniając post na...

Zmarł śp. Tadeusz Kisiel, tato Księdza Wojciecha Kisiela.

Zmarł śp. Tadeusz Kisiel, tato Księdza Wojciecha Kisiela.Pogrzeb odbędzie się w parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu we wtorek 28 maja. O  godzinie 13.00...

Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych: „Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” – to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które...

Archiwum

Skip to content