W sobotę, 8 lutego 2025 r., w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu odbyło się spotkanie Rady Społecznej i Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Przemyskiej. Członkowie debatowali nad wyzwaniami jakie niesie ze sobą trwający Rok Jubileuszowy, ale także pewnymi społecznymi kwestiami, jak katechizacja w szkole czy zbliżające się wybory prezydenckie.
Jak podkreśla ks. dr Jan Szeląg, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, najważniejszą kwestią było pochylenie się na tematem roku duszpasterskiego „Pielgrzymi nadziei”. – Bardziej chodziło nam o doprecyzowanie czy zasięgnięcie opinii w tym wymiarze czynnej miłości bratniej, bo jak dobrze wiemy, jednym z trzech środków zyskania odpustu zupełnego w Roku Jubileuszowym są czyny miłosierdzia i czyny pokuty – podkreśla kapłan. – Jest to też istotne dla nas, bowiem przez tę wrażliwość ludzkiego serca możemy dotrzeć do osób, które są poza wspólnotą Kościoła – dodaje. Działania na tym polu podejmują oczywiście Parafialne Zespoły Caritas czy Szkolne Koła Caritas. – Ale po prostu spontaniczność, dobra wola daje możliwość dotarcia z orędziem Ewangelii i ideą Roku Jubileuszowego do ludzi – zaznacza.
Drugim bardzo ważnym blokiem tematycznym były kwestie społeczne, z którymi mierzy się każdy chrześcijanin, katolik naszego kraju. – Były to między innymi kwestie katechezy w szkole, czy chociażby zbliżających się wyborów prezydenckich, sposobu wpływu na wychowanie młodego pokolenia dzieci i młodzieży wobec ideologizacji różnego rodzaju prądów światopoglądowych – informuje ks. Szeląg.
Tradycyjnie trzecia część spotkania miała formę otwartą, oparta na oddolnych wnioskach członków rad. – To takie głosy, które rekomendują nasi wierni. To kwestie, którymi żyją nasi wierni na co dzień i chcą jakiegoś rozstrzygnięcia czy wdrożenia pewnych inicjatyw pastoralnych na terenie archidiecezji – podkreśla dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Przemyskiej.
Te sugestie wiernych świeckich są zbierane i jest sporządzany ostateczny protokół. Zostają one skategoryzowane w formie indeksu rzeczowego i stanowią głos wiernych. – Teraz biskup diecezjalny wybiera takie priorytetowe i rekomenduje je na przykład w różnej formie, na przykład listu pasterskiego, zobowiązań dla poszczególnych duszpasterzy z sekcji duszpasterskich, czy pracowników kurialnych, czy księży proboszczów, czy jeśli chodzi o apostolat laikatu, czyli osób świeckich – podkreśla ks. Szeląg. – To nie jest tak, że wszystkie są jednoznaczne, ważne i wszystkie zostaną wdrażane, bo jest ich ogrom. Ale na pewno jakaś selekcja jest istotna według klucza roku duszpasterskiego i decyzji metropolity przemyskiego – dodaje.
Rada Społeczna i Rada Duszpasterska Archidiecezji Przemyskiej są powołana przez metropolitę przemyskiego, jako ciała doradcze. Mają z jednej strony zdiagnozować, a z drugiej pomóc biskupowi diecezjalnemu w prowadzeniu diecezji. Spotykają się zasadniczo dwa lub trzy razy w roku, aby pomóc wytyczać program duszpasterski, ale jednocześnie zdiagnozować problemy społeczne czy zapotrzebowanie społeczne katolików na terenie archidiecezji przemyskiej.
Członkowie obydwu rad mogą być z nominacji metropolity przemyskiego lub z wyboru księży i wiernych, których zatwierdza metropolita przemyski. Ich sugestie stanowią formę pewnej inspiracji, ale także urealnienia inicjatyw, które będą podejmowane i realizowane w archidiecezji przemyskiej. Chodzi o urealnienie pewnych przedsięwzięć duszpasterskich i wsłuchanie się w głos ludu. Jednocześnie obecność tych dwóch rad jest odpowiedzią na pragnienie papieża Franciszka, „żebyśmy podążali razem”.
Tekst: Łukasz Sztolf
Zdjęcia: ks. Andrzej Bienia / Radio FARA