Tarcza herbowa w kolorze niebieskim u dołu zakończona ostrym łukiem, swoim kształtem nawiązuje do początków diecezji przemyskiej w XIV wieku. W polu tarczy srebrny krzyż łaciński z rozszerzonymi ku końcom ramionami. Na przecięciu ramion krzyża czerwone gorejące serce, od którego wychodzą na obie strony tarczy po trzy promienie skierowane ku dołowi po skosie. Po prawej stronie promienie złote, po lewej srebrne, pod krzyżem znajduje się srebrna litera „M”. Godło nawiązuje do Krzyża Zawierzenia górującego nad Przemyślem, jest odwołaniem do miejsca pochodzenia ks. Biskupa. Gorejące Serce z promieniami to symbol Bożego miłosierdzia, któremu Ksiądz Biskup zawierza swoją posługę. Umieszczona na tarczy litera „M” i niebieskie tło tarczy odnosi się do Maryi Matki Bożej.

Za tarczą jednoramienny złoty krzyż biskupi. Wokół tarczy, oznaczający godność biskupią, zielony kapelusz rangowy oraz spływające po obu stronach dwa zielone sznury, każdy ułożony w splot skierowany ku przeciwnej krawędzi ronda. Od góry sznury przytwierdzone do kapelusza pojedynczymi chwostami (łac. fiocci), zaś z drugiego końca zakończone, każdy z nich sześcioma chwostami ułożonymi w trzech rzędach.

Zawołanie biskupie „DEO FIDELI ET MISERICORDI” (Bogu wiernemu i miłosiernemu) umieszczone jest na wstędze pod tarczą herbową.