Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

BYŚMY BYLI JEDNO – widowisko słowno-muzyczne

18 lutego @ 19:00 - 21:00

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na wydarzenie artystyczne pt. Byśmy byli jedno, które odbędzie się 18 lutego o godz. 19.00 w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie. Wstęp wolny!

Widowiskiem Byśmy byli jedno pragniemy opowiedzieć historię Kościoła polskiego w czasach komunizmu. Narracja toczyć się będzie wokół działalności trzech czołowych postaci XX wieku – Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyły oraz Franciszka Blachnickiego. Wydarzenie jest hołdem dla niezwykłych kapłanów poprzez ukazanie ścieżki ich życia wobec trudów prześladowań reżimu komunistycznego.

Przez lata komunistyczna bezpieka próbowała ingerować w sprawy polskiego Kościoła i skłócić ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na społeczeństwo. Na pierwszej linii frontu stali kapłani, którzy mieli największe znaczenie w kształtowaniu życia duchowego narodu.

Prymas Wyszyński chciał stworzyć alternatywę dla socjalistycznej wspólnoty świeckiej. To on zgromadził naród na Jasnej Górze, by odnowić śluby króla Jana II Kazimierza i to on zachęcił Polaków do świętowania Milenium chrztu Polski.

Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, zorganizował duszpasterstwo akademickie, które stało się opozycją wobec powstających wówczas organizacji młodzieżowych popierających porządek socjalistyczny.

Franciszek Blachnicki był twórcą ruchu Światło-Życie, a wcześniej angażował się na rzecz trzeźwości i odnowy życia.

Śmiało można powiedzieć, że ci trzej kapłani wpłynęli na polski model religijności po II wojnie światowej. To dzięki nim tkwi w Polakach głęboko zakorzeniona myśl chrześcijańska. Wyszyński, Wojtyła, Blachnicki – kapłani odważni, bezkompromisowi w sprawach Bożych, niezłomni w walce o dobro i wolność rodaków; kapłani, którzy bezgranicznie zawierzyli swoje życie Maryi i poświęcili się budowaniu wspólnoty – byśmy byli jedno.

Widowisko Instytutu Pamięci Narodowej – przeplecione pieśniami i muzyką specjalnie napisaną na tę okoliczność – ma skłonić do refleksji nad znaczeniem wolności, wartości duchowych i siły wspólnoty religijnej.


Scenariusz: Leszek Zduń
Muzyka: Rafał Odrobina

Wystąpią:
Kwartet wokalny Floridus
Solistka: Agata Klimczak-Kołakowska
Narratorzy: Magdalena Gleba, Leszek Zduń

Patroni medialni:
TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Via, Nowiny, Nowiny24.

Link do zapowiedzi:
https://www.facebook.com/wydarzeniakulturalneIPN/videos/318870444093235


 

Szczegóły

Data:
18 lutego
Godzina:
19:00 - 21:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/wydarzeniakulturalneIPN/videos/318870444093235

Organizator

Instytut Pamięci Narodowej
Phone
+48 783 88 51 51
Email
malgorzata.matysek@ipn.gov.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie
ul. Kard. St. Wyszyńskiego 30
Krosno,podkarpackie38-400Poland
+ Google Map
Phone
13 43 20 180
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia
Skip to content