Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Spektakl “Igraszki z diabłem”

29 lutego @ 18:00 - 20:00

„Nie taki diabeł straszny jak go malują” – powie nam stare polskie przysłowie. Nie tylko nie jest straszny, a nawet bywa szarmancki, pociągający i uwodzicielski. Bo czego by piekło nie zrobiło, żeby pozyskać dla siebie kolejną ludzką duszyczkę, a duszyczka księżniczki Disperandy i jej służącej Kasi to nie lada gratka.

Tak więc między pustelnią świątobliwego ojca Scholastyka, chatą zbója Sarki Farki, młynem w którym straszy a nawet otchłaniami samego piekła, rozegra się kolejna bitwa dobra ze złem. Choć diabeł dominuje w tytule spektaklu i złowieszczo spogląda na nas z plakatu, to wcale nie do niego będą należały ostatnie słowa w tej uroczej, mądrej i wartościowej komedii. Pan Bóg nad wszystkim czuwa, bo czy to nie boskie zrządzenie, że cyrografy trafiają właśnie w ręce tajemniczego, szlachetnego i ofiarnego wędrowca Marcina Kabata?

„Nie daj się zwyciężyć złu” i stań 29 lutego 2024 roku o godzinie 18.00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie po właściwej stronie: dobra, piękna, radości i hojności serca – bo każde miejsce to nowa nadzieja dla podopiecznych krośnieńskiego hospicjum…

“Igraszki z diabłem” należą do żelaznego repertuaru powojennego teatru czeskiego. “Komedia ta powstała w czasie okupacji. I ona jest na swój sposób reakcją na ten mrok i grozę, jakie roznosił po świecie na swych butach niemiecki naród “panów”. Czerpiąc z podań ludowych, z pieśni ludu czeskiego, napisał Drda w duchu jego naiwnych bogatych i szlachetnych pojęć komedię o tym, jak uczciwy chłop z czystym sumieniem nie musi się niczego na świecie obawiać, bo takiego zucha nawet piekło nie zmoże. Jest to bajka, ale jest to i poemat dramatyczny, pełen rozkosznego humoru, teatralnego wigoru i godnych naszej sympatii postaci ludowych.

Słowa czeskiego krytyka
Jana Kopecky

Szczegóły

Data:
29 lutego
Godzina:
18:00 - 20:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce wydarzenia

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
ul. Kolejowa 1
Krosno,podkarpackie38-400Poland
+ Google Map
Phone
13 43 218 98 wew. 140
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia
Skip to content