poniedziałek, 3 lutego, 2025

ROK JUBILEUSZOWY 2025

33. Światowy Dzień Chorego w Wysokiej
12:00 do 13:30 - 09.02.2025

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, będziemy obchodzić 33. Światowy Dzień Chorego. Myślą przewodnią Dnia Chorego Ojciec Święty Franciszek uczynił słowa: „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5)i umacnia nas w ucisku.

Odpowiadając na słowa Ojca Świętego Franciszka, w łączności z całym Kościołem przeżywając tegoroczny Światowy Dzień Chorego, chcemy w naszej Archidiecezji pochylić się z wielką troską i miłością w sercu nad każdym człowiekiem chorym i cierpiącym.

Caritas Archidiecezji Przemyskiej wraz z Archidiecezjalnym Duszpasterzem Chorych, zapraszają księży kapelanów szpitali, wszystkich chorych, cierpiących, samotnych i niepełnosprawnych, przebywających w Domach Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domach Samopomocy, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Dziennego Pobytu w niedzielę, 9 lutego 2025 r., o godz. 12:00 na Mszę Świętą w intencji wszystkich chorych i cierpiących do parafii pw. św. Małgorzaty w Wysokiej Łańcuckiej.

Eucharystii z obrzęd namaszczenia chorych, litanią za chorych i błogosławieństwem Lourdzkim będzie przewodniczył abp Adam Szal.

Zachęcamy Księży Proboszczów, kapelanów i duszpasterzy chorych do zorganizowanie Mszy Świętej w intencji chorych w swoich parafiach.

ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej
ks. Marcin Hunia, archidiecezjalny Duszpasterz Chorych


Papież Franciszek w Roku Jubileuszowym poucza nas, abyśmy stali się „pielgrzymami nadziei”. Towarzyszy nam w tym Słowo Boże, które za pośrednictwem Św. Pawła przekazuje nam przesłanie wielkiej zachęty: „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5), co więcej umacnia nas w ucisku. Obecność Boga blisko tych, którzy cierpią, Papież Franciszek analizuje z perspektywy spotkania, daru i dzielenia się.

Spotkanie

Papież Franciszek przypomina, że w czasie choroby odczuwamy naszą kruchość fizyczną, psychiczną i duchową. Jednak doświadczamy też bliskości i współczucia Boga, który w Jezusie podzielił nasze cierpienia. „On nas nie opuszcza i często zaskakuje nas darem wytrwałości, o której nigdy byśmy nie pomyśleli, a której sami nigdy byśmy nie zdobyli” – pisze papież.

Dar

Papież podkreśla, że nadzieja jest przede wszystkim darem Boga i nigdy nie uświadamiamy sobie tego, tak bardzo jak właśnie w cierpieniu. Jest to dar, który należy przyjąć i pielęgnować, pozostając „wiernymi wierności Boga”.

Dzielenie się

Ojciec Święty wskazuje, że miejsca, w których cierpimy, są często miejscami dzielenia się, gdzie wzajemnie się ubogacamy. „Ileż razy, przy łóżku chorego uczymy się nadziei! Ileż razy, stojąc blisko tych, którzy cierpią, uczymy się wierzyć! Ileż razy, pochylając się nad potrzebującymi, odkrywamy miłość!” – pisze Franciszek. Dodaje, że w ten sposób uświadamiamy sobie, że jesteśmy „aniołami” nadziei, posłańcami Boga, jedni dla drugich, wszyscy razem: chorzy, lekarze, pielęgniarki, członkowie rodzin, przyjaciele, kapłani, zakonnicy i zakonnice.

Na koniec Ojciec Święty przypomina nam, że: w Roku Jubileuszowym chorzy odgrywają bardziej niż kiedykolwiek szczególną rolę. Są znakiem dla wszystkich, „hymnem na cześć ludzkiej godności, pieśnią nadziei” (Bulla Spes non confundit, 11), której głos wykracza daleko poza sale i łóżka miejsc opieki, w których się znajdują.

 

Skip to content