Synod o synodalności toczący się w Kościele pomaga coraz lepiej zrozumieć rolę Kościoła we współczesnym świecie, a także docenić ludzi świeckich, jako tych, którzy tworzą wspólnotę wierzących.
W konferencji prasowej odbywającej się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski polscy delegaci na synod przywołali najważniejsze wnioski zakończonego synodu. Abp Górzyński zwrócił uwagę, że trzeba również spojrzeć na posługi w Kościele. – Do już istniejących posług Papież dodał posługę katechisty. Impulsem synodalnym jest np. tworzenie szkół katechistów w naszym kraju. Takie szkoły już istnieją w naszych diecezjach – mówił metropolita warmiński.
Fakt konieczności zaangażowania ludzi świeckich w życie Kościoła nikogo już dzisiaj nie dziwi. Postulat ten, w zdecydowanej większości, pozostaje jednak w sferze kościelnych sloganów powtarzanych podczas pastoralnych spotkań. Synod wskazuje natomiast konkretną drogę realizacji apostolstwa przez posługę ludzi świeckich. Wspomniane wyżej szkoły katechistów są okazją do tego, aby ożywić duszpasterstwo przy wydatnym zaangażowaniu ludzi świeckich.
W archidiecezji przemyskiej rusza projekt Szkoły Animatora Parafialnego, który jest realizacją wspomnianego postulatu. Projekt jest odpowiedzią na wysiłki kapłanów trudzących się w działalności duszpasterskiej. Szkoła Animatora Parafialnego ma za zadanie przygotowywać ludzi świeckich do podjęcia posługi i pomocy w parafialną działalność duszpasterską.
Warto spojrzeć na postulat synodu i tę diecezjalną propozycję z życzliwością, jako szansę ożywienia wspólnoty parafialnej i zaangażowania ludzi świeckich w jej życie.
Szczegóły na temat tego projektu TUTAJ
Tekst: ks. Maciej Flader