Strona głównaWydział Duszpasterski14-20 kwietnia: XVI Tydzień Biblijny

14-20 kwietnia: XVI Tydzień Biblijny

Pod hasłem „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele” od 14 do 20 kwietnia w Kościele katolickim w Polsce już po raz 16. będzie obchodzony Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Rozpocznie go Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Przedmiotem wspólnotowej lektury będą tym razem fragmenty Dziejów Apostolskich.

„Miłując Pismo Święte, miłujemy Chrystusa” – podkreśla ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i inicjator Tygodnia Biblijnego, zachęcając do czytania Pisma Świętego i refleksji nad Biblią. Początek Tygodnia Biblijnego przypada dwa tygodnie po Wielkanocy, w Niedzielę Biblijną, podczas której odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Hasło tegorocznego Tygodnia Biblijnego: „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele”, jak i myśl przewodnia Narodowego Czytania Pisma Świętego: „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”, nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Uczestniczę we Wspólnocie Kościoła”. Celem inicjatywy – jak wyjaśnia ks. prof. Witczyk, jest „apostolat biblijny, rozumiany jako animacja biblijna całego duszpasterstwa i życia chrześcijańskiego każdego z wierzących”.

Główne obchody rozpoczynającego Tydzień Biblijny Narodowego Czytania Pisma Świętego odbędą się w niedzielę 14 kwietnia we Wrocławiu, w Krakowie-Łagiewnikach oraz na Jasnej Górze. Tego dnia we Wrocławiu o godzinie 13:00 Mszy św. transmitowanej w TVP Polonia będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński CMF. Po Eucharystii będzie miało miejsce wspólne czytanie Pisma Świętego. Wcześniej, o godz. 7:00 rano, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski będzie celebrował Mszę św. w Krakowie-Łagiewnikach, która będzie transmitowana w TVP1, a o godz. 9:30 ks. dr Marcin Zieliński w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze (transmisja w TV Trwam). W ramach Narodowego Czytania Pisma Świętego będą rozważane fragmenty z księgi Dziejów Apostolskich.

Jak poinformował ks. prof. Witczyk, każda parafia za pośrednictwem wydziałów duszpasterskich poszczególnych kurii diecezjalnych otrzymała specjalne materiały liturgiczne, katechetyczne i pastoralne pomocne w przeprowadzeniu Narodowego Czytania Pisma Świętego i inspirujące do działań promujących czytanie Słowa Bożego. W niedzielę, 14 kwietnia, w wielu kościołach – po błogosławieństwie i rozesłaniu – rozdawane będą kartki z wypisanymi fragmentami z Dziejów Apostolskich, które mogą stanowić dla wierzących Boże przesłanie na cały rok.

W przygotowanie tegorocznych obchodów Tygodnia Biblijnego zaangażowali się przede wszystkim moderatorzy diecezjalni Dzieła Biblijnego, specjaliści nauk biblijnych z Instytutu Nauk Biblijnych KUL Jana Pawła II oraz teologowie z Instytutu Nauk Teologicznych KUL, a także teolodzy, pastoraliści i bibliści z innych ośrodków akademickich w Polsce.

W czasie Tygodnia Biblijnego odbywają się liczne inicjatywy ogólnopolskie i diecezjalne, jak sympozja, rekolekcje czy modlitewne spotkania członków diecezjalnego „Dzieła Biblijnego”. Wiele parafii przygotowuje też tzw. „Drogę Światła”, której tegoroczna propozycja znajduje się w rozesłanym do parafii „Przeglądzie Biblijnym” i na dołączonej płycie CD w wersji multimedialnej. W większości Seminariów Duchownych w tym czasie organizowany jest też ogólnopolski konkursu biblijny dla alumnów.

Jak zauważa ks. prof. Witczyk, coraz więcej wiernych Kościoła katolickiego nie tylko czyta Pismo Święte, ale też stara się „myśleć biblijnie”, czyli kategoriami objawionymi w Ewangeliach, w Psalmach czy też w pismach mądrościowych.

BP KEP

Materiały do pobrania są dostępne TUTAJ.

Podobne artykuły

Kalendarium

Ostatnio opublikowane

100. rocznica konsekracji kościoła w Budzowie

Ks. Arcybiskup Adam Szal zainaugurował uroczystości związane z 100. rocznicą konsekracji kościoła w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie (archidiec. krakowska). Zaproszenie Metropolity Przemyskiego do...

Dyspensa w dniu 31 maja

Na piątek w Oktawie Bożego Ciała, 31 maja, Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zamieniając post na...

Zmarł śp. Tadeusz Kisiel, tato Księdza Wojciecha Kisiela.

Zmarł śp. Tadeusz Kisiel, tato Księdza Wojciecha Kisiela.Pogrzeb odbędzie się w parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu we wtorek 28 maja. O  godzinie 13.00...

Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych: „Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” – to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które...

Archiwum

Skip to content