W niedzielę, 20 lipca 2025 r., abp Adam Szal przewodniczył uroczystej Eucharystii rozpoczynającej 38. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Pragnienie”.
Wieczorna Eucharystia rozpoczęła się od symbolicznego obrzędu otwarcia drzwi do Bazyliki Mniejszej w Kalwarii Pacławskiej, która jest jednym z trzydziestu trzech kościołów jubileuszowych w Roku Świętym 2025. Abp Adam Szal uderzył pastorałem w drzwi świątyni, następnie je otworzył, aby symbolicznie otworzyć „źródło łaska” dla młodych, którzy z całej Polski przyjechali do Kalwarii Pacławskiej.
W homilii metropolita przemyski odniósł się do odczytanego fragmentu Ewangelii o wizycie Jezusa w domu Łazarza i jego sióstr: Marii i Marty. – Nieraz zapominamy o tym, co jest najważniejsze. Zapominamy o celu naszego życia, bo nieraz narzucane jest nam świadomie, czy nieświadomie, pokusa aktywności. Jakby wszystko zależało od od nas. Jesteśmy przekonani, że od nas zależy wszystko, a przynajmniej wiele rzeczy, co gorsza, jesteśmy przekonani, że od naszego zabiegania zewnętrznego, naszych pieniędzy, zależy to, czy załatwimy jakąś sprawę, czy przepchniemy jakiś projekt – mówił do młodych abp Szal przestrzegając przed skutkami takiej postawy. – W skutek zabiegania dotykają nas konsekwencje. Te zdrowotne, bo jesteśmy zagonieni, znerwicowani, zestresowani. Ale także i te gorsze, które polegają na tym, że szukamy zabezpieczenia innego poza Panem Bogiem. Co trzeba w tej sytuacji czynić? – dodał i zachęcał, aby zatrzymać się w tym pędzie życia i „usiąść u stóp Zbawiciela”.
Arcybiskup mówił młodym, że potrzebna jest odpowiednia hierarchia wartości podyktowana wiarą. – Bez wiary nie można zająć postawy Marii. Możemy poprzestać tylko na postawie Marty – wyjaśniał. – Trzeba więc właśnie tutaj w Kalwarii, gdy jesteśmy na spotkaniu młodych, gdy uczestniczymy w Mszy świętej, trzeba zastanowić się kto, czy co jest dla mnie najważniejsze. Czy rzeczywiście potrafię wyznaczyć sobie czas na to, aby usiąść przed Panem, by posłuchać jego słów? – dodał.
Hierarcha zauważył, że na „Jasną Górę Podkarpacia” przybywa licznie młodzież z całej Polski. – Uczestnicy spotkania młodych pokazują, że można wyznaczyć sobie ten czas, żeby umieć swoją zewnętrzną aktywność, także i tę wakacyjną, która może nieraz jest spowolniona, gdy chodzi o nasze codzienne zajęcia czy nawet nasze praktyki religijne, żeby umieć pokazać, że trzeba zatrzymać się, żeby umieć tutaj się zatrzymać i i otworzyć serce na Ewangelię, na sakramenty święte, by przeżyć te rekolekcje, bo tak trzeba traktować Franciszkańskie Spotkanie Młodych jako swoistego rodzaju rekolekcji, by tutaj pochodzić po dróżkach kalwaryjskich, by umieć słuchać Tego, który chce naprowadzić nas na siebie, na swoje Słowo, na siebie jako Zbawiciela – powiedział abp Szal i zachęcał młodych, by mieli w sobie jednocześnie trochę postawy Marty i Marii. – To w jakiś sposób obraz także i naszego istnienia. Bo składamy się z ciała i duszy. To ciało potrzebuje aktywności, żeby żyć, ale także i dusza potrzebuje tej duchowej aktywności, by miał miejsce w nas rozwój, taki równoległy, by nie zaniedbywać ani jednej, ani drugiej strony – dodał.
Hierarcha na wzór łączenia w swoim życiu postawy Marty i Marii postawił młodym św. Jadwigę, królową oraz św. Pawła, Apostoła Narodów. – To w jakiś sposób obraz także i naszego istnienia, naszego jestestwa, bo składamy się z ciała i duszy i to To ciało potrzebuje aktywności, żeby żyć, ale także i dusza potrzebuje tej duchowej aktywności, by miał miejsce w nas rozwój rozwój taki równoległy, by nie zdarzać ani ani jednej, ani drugiej strony – powiedział kaznodzieja.
– Ważne jest to, abyśmy też odpowiadali Chrystusowi, że pragniemy spotkania z Nim – arcybiskup nawiązał do hasła tegorocznego FSM-u „Pragnienie”. – Tego spotkania we wspólnocie, tego podczas Franciszkańskiego Spotkania Młodych, a także i tego najpiękniejszego, które dokonuje się w Eucharystii, w Komunii świętej, w sakramentach świętych – wyliczał hierarcha i przypomniał, że tradycją FSM-u jest adoracja w kaplicy św. Rafała, która rozpoczyna się po pierwszej Eucharystii. – Po to, abyśmy mogli usiąść u stóp Jezusa. Powiedzieć Mu o naszych zmartwieniach, radościach, ale także by Go słuchać – zachęcał metropolita przemyski.
Franciszkańskie Spotkanie Młodych odbywa się w Kalwarii Pacławskiej już po raz 38. W tym roku towarzyszy mu hasło „Pragnienie”. Młodzi w dniach 20-26 lipca 2025 r., spotykają się tam na wspólnej modlitwie podczas Eucharystii i nabożeństw, ale biorą także udział w spotkania z gośćmi, koncertach, warsztatach, pracy w grupach. Jak każdego roku, na „Jasną Górę Podkarpacia” przybywa kilkaset młodych ludzi, którzy chcą zaznać odpoczynku fizycznego, ale także duchowego, bo jak sami podkreślają – to czas ładowania akumulatorów wiary na cały rok.
Wszelkie informacje związane z Franciszkańskim Spotkaniem Młodych w Kalwarii Pacławskiej można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: fsm.franciszkanie.pl.
Tekst: Łukasz Sztolf
Zdjęcia: Biuro Prasowe FSM