W piątek, 15 listopada 2024 r., w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jarosławiu, dla upamiętnienia 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko – męczennik naszych czasów”.
Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Chudzio koncelebrowana z jarosławskimi duszpasterzami. Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w swojej okolicznościowej homilii, odwołując się do odczytanej Ewangelii, przypomniał, że wszyscy nieuchronnie zmierzamy do Paruzji, o której mówi Pan Jezus. – W tej sytuacji nikomu nie wolno zapominać o ostatecznym celu życia, także młodym. Oni również powinni stawiać sobie pytania: co chcą w tym życiu osiągnąć i co ich czeka po śmierci – mówił hierarcha. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera ewangeliczne „Czuwajcie!”.
Biskup przypomniał, że wielkość człowiek osiąga wtedy, gdy mocny jest nasz duchu i jest on zjednoczony z Panem Bogiem. – Ale to zjednoczenie może dokonać się tylko w wolności. Bo Bóg jest Miłością. A tam, gdzie jest miłość nie ma przymusu. Jest natomiast konieczna troska o to, aby trwać w miłości – zaznaczył kaznodzieja.
Bp Chudzio powiedział, że czuwa się po to, aby nie dać się zaskoczyć nieprzyjacielowi. – Takim nieprzyjacielem, który chce zawładnąć człowiekiem mogą być źli ludzie albo systemy filozoficzne, które walcząc z Bogiem i religią, próbują podporządkować sobie człowieka – zwracał uwagę i wspominając ks. Jerzego Popiełuszkę, powołał się na słowa kard. Angelo Amato, wypowiedziane w czasie jego beatyfikacji: „Religia, Ewangelia, godność osoby ludzkiej, wolność nie były pojęciami zgodnymi z ideologią marksistowską. To właśnie dlatego rozpętał się przeciw ks. Jerzemu niszczący gniew wielkiego kłamcy, nieprzyjaciela Boga i ciemięzcy ludzkości, tego, który nienawidzi prawdy i szerzy kłamstwo”.
Bp Krzysztof zwrócił uwagę, że zawsze Pan Bóg chce szczęścia człowieka. – On zna nas i wie, że do szczęścia potrzebna jest nam wolność, miłość i wspólnota. Dlatego człowiek żyje i rozwija się w rodzinie. Ale też potrzebna jest wspólnota narodowa i cała rzeczywistość, którą nazywamy Ojczyzną. Z kolei ojczyzna potrzebuje patriotów. To ci, którzy kochają ją, są zdolni poświęcić dla niej wiele, i nie idą za modnym myśleniem, lansowanym przez różne media, często wyśmiewające patriotyzm, ale patrioci weryfikują wszystko, szukając prawdy – mówił hierarcha.
Biskup wezwał szczególnie młodych ludzi do czujności wobec różnych kłamstw i antyewangelicznego myślenia oraz do życia według wartości, choćby takich, jakie często widnieją na sztandarach szkół: „Bóg, Honor i Ojczyzna”. – Ale też takie wartości jak: wiara, uczciwość, prawda, dobro, piękno, życie według Przykazania miłości – dodał i zachęcił do realizowania zasady podanej przez św. Pawła Apostoła, a tak często powtarzanej przez bł. ks. Jerzego: „Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21).
Po zakończeniu wspólnej modlitwy w auli kościoła NMP Królowej Polski miała miejsce część naukowa. Swoje prelekcje na poszczególne tematy przedstawili:
- ks. dr Łukasz Dziedzic (WNK Przemyśl) – Rys biograficzny bł. ks. Jerzego Popiełuszki
- ks. dr hab. Waldemar Janiga (WNK Przemyśl) – Ks. Jerzy Popiełuszko jako świadek prawdy
- ks. prał. Andrzej Surowiec – Przemyscy klerycy w wojsku PRL
- dr hab. Mariusz Krzysztofiński (IPN oddział Rzeszów) – Arcybiskup Ignacy Tokarczuk i bł. Ks. Jerzy Popiełuszko
- Antoni Gomułczak (NSZZ Solidarność) – Bł. ks. Jerzy Popiełuszko – kapelan Solidarności
Panel poprowadził ks. prał. Krzysztof Szczygielski, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jarosławiu.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w wydarzeniu brała udział licznie zgromadzona młodzież jarosławskich szkół średnich, a także przedstawiciele władz samorządowych i parlamentu.
Tekst: Łukasz Sztolf, ks. Łukasz Dziedzic
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Jarosławiu