czwartek, 21 listopada, 2024

XXXII TYDZIEŃ OKRESU ZWYKŁEGO

Strona głównaAbp Adam SzalJubileusz 300-lecia parafii i poświęcenie nowego ołtarza w Kaszycach

Jubileusz 300-lecia parafii i poświęcenie nowego ołtarza w Kaszycach

– Niech ta świadomość, że Kościół zbudowany jest na fundamencie Apostołów, pomoże nam spojrzeć na ołtarz jako miejsce, w którym realizuje się kościół rozumiany jako budowla, ale także Kościół jako Mistyczne Ciało Chrystusa, Kościół jako Winny Krzew i Kościół, jako miejsce gdzie składana jest Najświętsza Ofiara – powiedział w homilii abp Adam Szal w sobotę, 29 czerwca 2024 r., podczas jubileuszu 300-lecia parafii pw. św. Piotra i Pawła w Kaszycach połączonego z poświęceniem nowego, kamiennego ołtarza.

Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaszycach powstała 14 kwietnia 1724 roku. – Parafia Kaszyce leży w dekanacie Radymno I i należy do takich mniejszych wspólnot, gdzie posługuje tylko jeden ksiądz – mówi ks. Józef Zdeb, proboszcz z Kaszyc. – Wspólnotę parafialną stanowią dwie miejscowości: Kaszyce i Olszynka. Aktualnie parafia około 800 mieszkańców – dodaje kapłan.

Z jubileuszem parafii i odpustem ku czci św. Piotra i Pawła związana była konsekracja ołtarza. – Postanowiliśmy, aby ten nasz jubileusz trzystu lat parafii uczcić wybudowaniem nowego ołtarza z granitu. Opracowaliśmy projekt tego ołtarza, w którym centralne miejsce zajmuje symbol eucharystyczny, a mensę podtrzymują cztery kolumny – podkreśla ks. Zdeb. – Ponadto w ołtarzu zostały na stałe umieszczone relikwie bł. Rodziny Ulmów z Markowej. Przy okazji nasi parafianie ufundowali nowy witraż przedstawiający „Samarytan z Markowej” – dodaje.

Świętowanie jubileuszu parafii połączonego z poświęceniem nowego ołtarza przypadło w uroczystość odpustową ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła. – Co roku odpust parafialny to wielkie wydarzenie dla mieszkańców Kaszyc i Olszynki, ale także dla mieszkańców sąsiednich miejscowości, którzy przybywają tutaj ze względu na swoje rodziny i krewnych mieszkających na terenie naszej parafii – wyjaśnia proboszcz. – Także od wielu lat trwa ta piękna tradycja, że na odpust gromadzi się w naszym kościele rzesza wiernych – dodaje kapłan.


W homilii podczas Eucharystii odpustowej metropolita przemyski zachęcał do spojrzenia na Kościół oczami Chrystusa. – Chrystus porównał Kościół do krzewu winnego, z którego wyrastają latorośle. On jest krzewem winnym, a my latoroślami. I podobnie jak z żywymi kamieniami, jak z poszczególnymi członkami ludzkiego organizmu: Mistycznego Ciała Chrystusa, tak samo i winna latorośl wtedy przynosi owoce jeśli związana jest z Chrystusem – przypominał hierarcha.

Arcybiskup podkreślił, że Kościół zawsze swoje centrum znajduje na ołtarzu, co w dniu poświęcenia nowego ołtarza jest bardzo wymowne . – To przecież on będzie za chwilę uroczyście konsekrowany, oddany na własność samemu Bogu. Ten ołtarz był przecież obecny, chociaż miał inne znaczenie, w Starym Testamencie, ale zaistniał w sposób szczególny w Wieczerniku. To przy tym stole wtedy Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii, sakrament kapłaństwa, przypomniał przykazanie miłości. To przy tym stole wypowiedział słowa, które są Jego testamentem i wielkim zobowiązaniem: czyńcie to na moją pamiątkę – powiedział kaznodzieja.

– Ten ołtarz z Wieczernika ubogacony przez ołtarz krzyża stał się szczególnym miejscem, gdzie Chrystus stał się i Ofiarnikiem, i Ofiarą, składając siebie samego dla odkupienie naszych win i zbawienie świata – arcybiskup przypomniał misterium odkupienia. – Chrystus dzisiaj będzie też Ofiara i Ofiarnikiem na tym nowopoświęconym ołtarzu – dodał.

Metropolita przemyski zaznaczył, że poświęcając ten ołtarz, przeznaczając go Panu Bogu „trzeba modlić się o to, abyśmy od tego ołtarza odeszli ubogaceni”. – Aby ten ołtarz jednoczył nas wokół tego światła, którym jest Chrystus – prosił kaznodzieja. – Ten ołtarz będzie miejscem, gdzie wnosić się będą nasze modlitwy. Dlatego tak bardzo bogate będzie dzisiaj okadzenie ołtarza i modlitwa przez którą będziemy prosić, żeby te nasze modlitwy wznoszone przy tym ołtarzu wznosiły się do Boga, jak dym kadzidła – arcybiskup wyjaśniał dalej obrzęd poświęcenia. – Ten ołtarz będzie miejscem, gdzie będziemy przyjmować Chrystusa do swojego serca, będziemy starać się o to, aby był piękny nie tylko przez kwiaty, które go przyozdobią, ale przez nasze dobre i święte życie – dodał.

Abp Adam Szal powiedział, że nowy ołtarz jest piękną pamiątką jubileuszu 300- lecia istnienia parafii. – Ale jest także zaproszeniem do tego, aby tutaj każdy z nas czuł się, jak u siebie w domu i by zasiadał przy tym ołtarzu obficie korzystając z tych darów, których nam nie skąpi Chrystus. Szczególnie z daru najcenniejszego, którym jest Jego Ciało i Krew – powiedział metropolita przemyski. – Niech więc ta świadomość, że Kościół zbudowany jest na fundamencie apostołów, pomoże nam spojrzeć na ołtarz jako miejsce w którym realizuje się kościół rozumiany jako budowla, ale także Kościół jako Mistyczne Ciało Chrystusa, Kościół jako winny krzew i Kościół, jako miejsce gdzie składana jest Najświętsza Ofiara. Obyśmy po każdej eucharystycznej ofierze, po każdej modlitwie wyszli bliżsi Pana Boga i drugiego człowieka – dodał.

Po homilii uczestnicy Eucharystii uroczyście wyśpiewali „Wyznanie wiary”, a potem nastąpił obrzęd poświęcenia ołtarza. Rozpoczęło go uroczyste złożenie relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów z Markowej w mensie ołtarzowej, później metropolita przemyski odmówił dedykowaną modlitwę poświęcenia, namaścił ołtarz olejem Krzyżma Świętego i okadził. Następnie parafianie przyozdobili nowy ołtarz obrusem, kwiatami i umieścili na nim świece, które po specjalnej modlitwie zapalił ksiądz proboszcz.

Na zakończenie Eucharystii abp Adam Szal pobłogosławił nowy witraż przedstawiający Błogosławioną Rodzinę Ulmów z Markowej i jubileuszową tablicę, która zawisła na ścianie kościoła w Kaszycach. W tym czasie wierni wysłuchali historii Samarytan z Markowej, a następnie wzięli udział w procesji eucharystycznej dookoła świątyni.

tekst i zdjęcia: Łukasz Sztolf/RadioFara

Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

Zmarła Józefa Dżugan, mama ks. Macieja Dżugana, profesora WSD w Przemyślu

Zmarła Józefa Dżugan, mama ks. dr. Macieja Dżugana, profesora Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.Pogrzeb odbędzie się w piątek, 22 listopada 2024 r. w parafii...

Radio FARA zachęca do „Adopcji Maturzysty”

Po raz kolejny Radio FARA zaprasza do udziału w adopcji modlitewnej maturzystów. To okazja, by ogarnąć swoją pamięcią i modlitwą tych, którzy w tym roku przystąpią egzaminu dojrzałości. ZOSTAŃ “ANIOŁEM” Swoją chęć objęcia jednego...

Papież do Polaków: pogłębiajcie radość trwania w Kościele

Na potrzebę budowania razem – duchowni ze świeckimi – wspólnoty Kościoła, wskazał Ojciec Święty w słowie pozdrowień do pielgrzymów z Polski, którzy przybyli na...

Komunikat po 399. Zebraniu Plenarnym KEP na Jasnej Górze

Podsumowanie Synodu Biskupów o synodalności, metodologia pracy organów KEP, stan prac nad przygotowaniem zasad niezależnej kościelnej komisji ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego w...

Bp Stanisław Jamrozek Delegatem KEP ds. Inicjatywy Męski Różaniec

Biskupi podczas 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze dokonali m.in. wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu...

Archiwum

Skip to content