Fundacja „Karmelicka 1” składa się ze społeczników, którzy w 400-letnim klasztorze Karmelitów Bosych w Przemyślu pod patronatem Marcina Krasickiego (humanisty, mecenasa sztuki, patrioty, głęboko wierzącego człowieka) oraz Andrzeja Brzechwy (pierwszego polskiego karmelity bosego, wybitnego mówcy, tłumacza, promotora życia wewnętrznego) chcą stworzyć przestrzeń spotkania z Bogiem i z drugim człowiekiem – przestrzeń pracy, edukacji, aktywnego słuchania, modlitwy, terapii i wypoczynku. To wyjątkowe karmelitańskie wzgórze przy wspólnym wysiłku może stać się oazą odpoczynku, centrum świadomości historycznej i kulturowej, strefą dobrostanu wewnętrznego dla wszystkich mieszkańców miasta, przybywających pielgrzymów i turystów. Zespół Fundacji wykorzystuje bogatą tradycję karmelitańską oraz współczesną wiedzę o człowieku, aby promować życie świadome duchowo i społecznie.
PROJEKTY FUNDACJI
SZKOŁA MODLITWY
Modlitwa w ciszy jest drogą, na której można na nowo odnaleźć Boga i człowieka, pokonać samotność, zrozumieć siebie, otworzyć się na innych. W każdą trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 16:00 w kościele świętej Teresy karmelitów bosych w Przemyślu odbywa się prowadzona modlitwa w ciszy.
PRACOWNIA SZTUK
To wyjątkowe miejsce pracy, rozmowy, milczenia i odpoczynku, w którym odbywają się warsztaty mające na celu okrywanie i rozwijanie twórczych pokładów osobowości. Wkrótce zapraszamy na kolejną serię warsztatów arteterapii Lucyny Kapłoniak, warsztat malowania Henryka Lasko oraz 12 tygodniowy kurs malowania ikon pod okiem Bożeny Piotrowskiej.
KLUB K1
To czas spotkań i dyskusji nad literaturą, teatrem, technologią i sztuką, w którym można podzielić się swoją wrażliwością. Spotkania w każdą środę o godzinie 16:00 prowadzi Paweł Piętal.
AKADEMIA
Akademia organizuje sesje i konferencje, aby poszerzyć wiedzę na temat człowieka, społeczności i Boga.
DOM GOŚCINNY
To część 400-letniego klasztoru Karmelitów Bosych, w której można odbyć rekolekcje, odpocząć, zatrzymać się w drodze.
PORADNIA I PROGRAMY WSPARCIA
Każdy człowiek jest w jakimś procesie naprawczym i potrzebuje podzielić się tym z drugim. Poradnia oraz program pobytowy w Domu Gościnnym będą narzędziami i przestrzenią aktywnego słuchania i wsparcia, zwłaszcza dla małżeństw, konsekrowanych oraz singli.
PRACOWNIA KRASICKI & BRZECHWA
Pracownia do badań nad przekładem i polską tożsamością kulturową. Zespół zainspirowany patronami Fundacji koncertuje się na popularyzacji karmelitańskiej, chrześcijańskiej, polskiej oraz europejskiej kultury za pomocą sesji Akademii, przekładów i publikacji.
LITURGIA
Aktywny udział w liturgii eucharystycznej jest darem i zadaniem przez śpiew, odpowiedzi, gesty. W każdą trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 17:00 Fundacja zaprasza do kościoła świętej Teresy karmelitów bosych w Przemyślu na liturgię.
TRASA TURYSTYCZNA
Zespół historyków i przewodników przygotowuje trasę turystyczną, w której znajdą się: zakamarki klasztoru, sztuka sakralna kościoła, pozostałości muru miejskiego oraz piwnice i podziemia.
RENOWACJA I ADAPTACJA
Zabytkowa przestrzeń klasztoru karmelitów bosych wymaga dostosowania i inwestycji, aby mogła służyć celom społecznym i być bezpiecznym miejscem odpoczynku, pracy i modlitwy dla każdego człowieka, bez wykluczania osób niepełnosprawnych. Projekt zagospodarowania i remontu klasztoru obejmuje trzy zasadnicze strefy: warsztatowo-edukacyjno-rekreacyjną, dobrostanu wewnętrznego oraz gościnną. Koncepcja adaptacji i remontu, przygotowana przez pracownię DDL z Krakowa, zakłada etapowanie prac remontowo-adaptacyjnych. Pierwszy etap obejmuje przywrócenie komunikacji na dwóch krużgankach (św. Rafała i Niepokalanej). Na tym etapie zostaną wyburzone sztuczne bariery, zaplanowana i poprowadzona nowa instalacja elektryczna, uzupełnione ubytki, nałożone tynki i podłoga w części do tej pory wyizolowanej. Udostępnione przestrzenie będą służyć na warsztaty, spotkania, prelekcje i małą gastronomię.
To jedna z najciekawszym części zabytku, w której mieściły się cele zakonników, pracownie, biblioteka duchowieństwa greko-katolickiego oraz urzędy konserwatorskie. Renowacja tej części pozwoli namacalnie odczuć wielowątkową historię tego miejsca: od charakterystycznych łuków cel zakonnych, przez sztuczny ryzalit aż po pozostałości urzędowych lamperii z okresu Polski Ludowej. Dokumentacja znajduje się na naszej stronie: https://karmelicka1.pl/projekt-remontowy
KALENDARIUM 2025
14-16.02.2025 Droga kontemplacji (rekolekcje prowadzi Paweł Baraniecki OCD)
23-26.02.2025 Rekolekcje dla kapłanów (prowadzi Damian Sochacki OCD)
15.03.2025 Modlitwa w ciszy (sesja Akademii Fundacji: Paweł Baraniecki OCD, Artur Rychta OCD)
14-16.03.2025 Weekend Pustelniczy
28-30.03.2025 Weekend Pustelniczy
30.04-4.05.2025 Wychowanie do kontemplacji (rekolekcje prowadzi Andrzej Ruszała OCD)
10.05.2025 Filary kultury europejskiej (sesja Akademii Fundacji)
30.05-1.06.2025 Modlić się z Maryją i jak Maryja (rekolekcje prowadzi Paweł Urbańczyk OCD)
4-6.07.2025 Bóg odkrywany w modlitwie (rekolekcje prowadzi Marek Śleziak OCD)
3-6.08.2025 Rekolekcje dla kapłanów (prowadzi Krzysztof Górski OCD)
6.09.2025 Cztery kultury pod jednym dachem (sesja Akademii Fundacji)
4.10.2025 Trzy Teresy. Skupienie i rozproszenie (sesja Akademii Fundacji)
23-26.11.2025 Rekolekcje dla kapłanów (prowadzi Andrzej Ruszała OCD)
13.12.2025 Neuroduchowość. Organiczne podstawy komunikacji z Bogiem i z człowiekiem (sesja Akademii Fundacji)
Informacje i zapisy:
dom@karmelicka1.pl lub tel. 602 665 144