Strona głównaWydarzeniaMinione20. rocznica beatyfikacji ks. Augusta Czartoryskiego

20. rocznica beatyfikacji ks. Augusta Czartoryskiego

W niedzielę, 4 sierpnia 2024 r., w Sanktuarium św. Józefa w Przemyślu odbyła się uroczystość z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy beatyfikacji ks. Augusta Czartoryskiego.

Zgromadzonych na modlitwie w świątyni przemyskich Księży Salezjanów powitał ks. Wiesław Wilkosz SDB, który przypomniał wiernym moment beatyfikacji ks. Czartoryskiego. Zaprosił do dziękczynienia za dar wyniesienia współbrata na ołtarze. – To potwierdzenie przez Kosciół, że droga życia salezjańskiego, zaproponowana przez założyciela św. Jana Bosko, prowadzi do świętości – powiedział gospodarz.

Uroczystej Eucharystii z racji jubileuszu beatyfikacji przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. W homilii zaprosił wiernych do zatrzymania się nad słowami Ewangelii, która mówiła o chlebie, którym obdaża nas Bóg. – Jezus jest tym chlebem, który daje Ojciec. Daje nam coś więcej niż zwykłe, ziemskie wegetowanie, daje nam wszystko – mówił bp Chudzio i dodał, że całe nasze życie jest związane z tym Bożym chlebem, który pozwoli nam osiągnąć życie wieczne.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że wspominany w 20. rocznicę beatyfikacji bł. ks. August Czartoryski, żył w pełni chlebem życia, który otrzymał od Boga. – Ten młody arystokrata, książę, spadkobierca jednego z najznamienitszych rodów magnackich, ponad wszelkie zaszczyty na pierwszym miejscu postawił służenie Panu Bogu w kapłaństwie. On wiedział, że we wszystkich zadaniach nie może liczyć tylko na swoje siły, ale może je czerpać z Eucharystii.

Przywołując moment beatyfikacji i słowa św. Jana Pawła II, bp Chudzio zwrócił uwagę, że ks. Czartorystki nauczył się rozeznawać w życiu zamysły Boże przez swoją pokorę. – Wszelkie wątpliwości i pytania w modlitwie kierował do Pana Boga. Tak odczytał swoje powołanie, aby prowadzić życie ubogie i służyć najmniejszym.

Hierarcha wskazał, że wszyscy jesteśmy wezwani do świętości, dlatego warto patrzyć na przykład świętych i od nich uczyć się życia pokarmem, który daje nam Bóg. Zaprosił do dawania świadectwa wiary swoim życiem i czynami.

W uroczystości przygotowanej w kościele Księży Salezjanów pw. św. Józefa w Przemyślu uczestniczył m.in. prowincjał inspektorii krakowskiej Zgromadzenia Księży Salezjanów ks. Marcin Kaznowski SDB. Obecni byli także przedstawiciele rodziny Czartoryskich, na czele z p. Barbarą Czartoryską, którzy włączyli się w liturgiczną oprawę Mszy Świętej.

We wnętrzu Sanktuarium św. Józefa w Przemyślu możemy znaleźć kryptę z trumną bł. ks. Augusta Czartoryskiego. Jego doczesne szczątki sprowadzono tam z Sieniawy w 1964 r. 25 kwietnia 2004 r. na Placu św. Piotra w Rzymie papież Jan Paweł II ogłosił Sługę Bożego błogosławionym.

 

Stanisław Gęsiorski

Fot. Marian Boczar

Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

HELUSZ: Odbył się XI Zjazd Rodzin Wielodzietnych

O roli chrześcijańskiego świadectwa, odwadze w wyznawaniu wiary oraz o tym, jak kluczowe znaczenie w przekazywaniu wartości ma rodzina, mówił bp Stanisław Jamrozek podczas...

Rekolekcje dla katechetów świeckich – jesień 2026

Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu przypomina nauczycielom religii o obowiązku wzięcia udziału w rekolekcjach dla katechetów świeckich, które odbywać się będą w...

Kurs dla księży: Pomoc psychologiczna w kontakcie duszpasterskim.

Zapraszamy duszpasterzy na kurs „Pomoc psychologiczna w kontakcie duszpasterskim”. Kurs skierowany jest do księży pragnących rozwijać swoje kompetencje w zakresie rozmowy, towarzyszenia, wsparcia kryzysowego...

KALWARIA: Bp Chudzio pielgrzymował z alumnami roku propedeutycznego

W sobotę, 20 czerwca 2026 r., bp Krzysztof Chudzio towarzyszyły alumnom roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu w pieszej pielgrzymce z Przemyśla do...

Archiwum