W czwartek, 16 stycznia 2025 r., w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Korytnikach odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym wziął udział abp Adam Szal. Organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem z oddziałem w Przemyślu.
W swoim przemówieniu abp Adam Szal opierając się na opowiadaniu o Bieszczadach, a konkretnie schronisku „Chatka Puchatka”. – Jest to schronisko do którego przychodzą turyści po to, aby odpocząć, docenić piękno otaczającego ich świata. I do tej Chatki Puchatka trzech chłopaków postanowiło się wybrać: Roman, Erwin i Ernest – opowiadał metropolita przemyski. – Postanowili dotrzeć tam na własnych nogach, więc zabrali ze sobą tylko to, co wydawało się być niezbędne – dodał. Podróż trwała kilka godzin, w tym czasie zorientowali się, że jeden z nich wziął latarkę. – „Po co ci ta latarka?” pytali pozostali. Przecież dziś jest słoneczny dzień – kontynuował arcybiskup. Wędrowcy szli dość długo, aż zaczęło się ściemniać, a jeden z nich wpadł do wody. – Dwaj z nich nieśli swojego towarzysza, a on oświecał im drogę. I dzięki temu doszli do celu – zakończył hierarcha.
To krótkie opowiadanie metropolita przemyski odniósł do Tajemnicy Bożego Narodzenia. – To swego rodzaju walka o światło. Pasterze poszli do Betlejem, bo dowiedzieli się, że tam będzie światłość, jasność i dobro. Mędrcy poszli za przewodem światła, czyli gwiazdy i tak doszli do celu – wyjaśniał hierarcha. – Myślę, że przesłanie Tajemnicy Bożego Narodzenia jest proste. Idziemy do Światła, którym jest Pan Jezus – dodał.
Dlatego abp Adam Szal życzył wszystkim podopiecznym i pracownikom Warsztatu Terapii Zajęciowej w Korytnikach, wytrwałości w tej wędrówce. – Żeby ta wędrówka doprowadziła nas do prawdziwego światła, którym jest niebo, Jezus Chrystus przyciągający nas do siebie – życzył hierarcha.
Arcybiskup pobłogosławił opłatki, którymi podzielili się uczestnicy spotkania, składając sobie przy tym najlepsze życzenia. Warto zaznaczyć, że wydarzenie rozpoczęło się od występu artystycznego, który nawiązywał do Bożego Narodzenia.
Głównym zadaniem Warsztatu Terapii Zajęciowej w Korytnikach jest rehabilitacja medyczna, społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością ruchową oraz profilaktyka niepełnosprawności i niepełnosprawności dzieci, młodzieży i dorosłych, organizacja pomocy osobom z niepełnosprawnością pokonywania trudności życiowych, działalność popularyzatorska obejmująca społeczną wrażliwość na problemy osób niepełnosprawnych. Placówkę prowadzi Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem z oddziałem w Przemyślu, które działa od 1995 roku na terenie Przemyśla i okolic.
Tekst i zdjęcia: Łukasz Sztolf