W niedzielę, 2 lutego 2025 r., abp Adam Szal przewodniczył w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu uroczystej Eucharystii w święto Ofiarowania Pańskiego. – Prośmy Pana Boga, abyśmy mogli stanąć przed Nim z czystymi sercami, płonącymi miłością – powiedział w homilii metropolita przemyski.
Abp Szal zachęcał do spojrzenia na serce Maryi, która bezgranicznie zaufała Panu Bogu. Na stopniowo poznające plan zbawienia serce Józefa, które było prawe i posłuszne Bogu. – Nawet wtedy kiedy wydawało Mu się to nielogiczne, bardzo trudne. Kiedy było wbrew Jego planom czy Jego zamiarom – zaznaczył hierarcha. – Jesteśmy przekonani, że jego serce jeszcze mocniej przylgnęło do Jezusa i do Maryi. Chciał trwać przy Maryi bezgranicznie ufając Bożemu planowi zbawienie – powiedział abp Szal.
Natomiast Serce Symeona cierpliwie wyczekiwało Zbawiciela. – Czekał na wewnętrzne poruszenie, na znak od Boga, na znak Ducha Świętego. Był więc pielgrzymem nadziei. Był otwarty na przyjście zbawiciela, Mesjasza – podkreślił kaznodzieja. – A odnalezionego i rozpoznanego Mesjasza, którego błogosławiąc wziął w swoje ramiona nie zatrzymał dla siebie. To też jakaś wskazówka dla nas. Odnalezionego Pana Boga nie zatrzymujemy dla siebie, ale w sposób publiczny wyznajemy wiarę, tak jak Symeon, pokazując Jezusa całemu światu – dodał.
Metropolita przemyski spojrzał na święto Ofiarowania Pańskiego w perspektywie peregrynacji kończącej się już peregrynacji obrazu Serca Pana Jezusa w archidiecezji przemyskiej. – To zachęta, abyśmy popatrzyli na nasze serca. Byśmy te serca zaczęli formować na wzór tych szczególnych serc, przede wszystkim Serca Pana Jezusa – apelował hierarcha. – Bez względu na rodzaj powołania, jakim zostaliśmy obdarzeni, mamy formować swoje wnętrze, swoją duszę, swoje serce. Umieć ofiarować swoje serce tak jak Maryja Panu Jezusowi – dodał.
Na zakończenie homilii metropolita przemyski wyraził wdzięczność wszystkim siostrom zakonnym za ich gorliwą posługę. – Dzisiaj dziękujemy także za ofiarne serca sióstr zakonnych, które realizując ideały ewangeliczne są też głosicielami prawdy, że Chrystus jest Światłem. Że można i trzeba oddać swoje życie w służbie Jezusowi i Jego planowi zbawienia – podkreślił abp Szal. – Przy tej okazji wyrażam wdzięczność za za wieloraką posługę sióstr zakonnych, osób życia konsekrowanego. Modlimy się o powołania. O to aby ci, którzy są obdarzeni tym powołaniem do życia zakonnego weszli na drogę jego realizacji. By wytrwali w powołaniu, ale także by nie brakowało nowych powołań – apelował kaznodzieja.
– Módlmy się więc o gorliwość serca oczekującego na spotkanie Pana, który przychodzi. I tak jak mówi dzisiejsza modlitwa mszalna, prośmy Pana Boga, abyśmy mogli stanąć przed Nim z czystymi sercami, płonącymi miłością – zakończył homilię abp Adam Szal.
Tradycyjnie na rozpoczęcie Eucharystii w święto Ofiarowania Pańskiego zostały poświęcone świece, tzw. gromnice. Światło tych świec symbolizuje Jezusa jako Światłość świata, który przynosi nadzieję i zbawienie.
Jak mówi polska tradycja, gromnice zapala się w domach w sytuacji zagrożenia. Wtedy Maryja otacza wierzących płaszczem swej opieki, szczególnie w niebezpieczeństwie klęsk żywiołowych i bliskiej śmierci. Gromnice zapala się również przy osobach umierających, aby cieszyli się wieczną Światłością Boga.
Tekst: Łukasz Sztolf
Zdjęcia: Parafia Archikatedralna w Przemyślu