W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje Eucharystii, lecz w specjalnej Liturgii czci Mękę Pańską.
W tym roku, 18 kwietnia 2025 r., nabożeństwu w Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej, który także wygłosił homilię.
Podczas homilii bp Chudzio zaprosił do zatrzymania przy Bożym Grobie i postawienia ważnego w tym dniu pytania: Dlaczego? – Dlaczego ta męka? Dlaczego śmierć? Odpowiedzi udziela sam Jezus Chrystus, kiedy mówi: „To jest moja krew przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów”. Stajemy więc wobec faktu doskonałej ofiary, która wszystko zmienia.
Kaznodzieja zwrócił uwagę wiernych, że każdy nasz grzech, jest ostrzem wymierzonym w bok Chrystusa. – Jezus jest przytłoczony ogromnym bólem. Teraz poznaje i widzi grzech nie tylko jako człowiek, a więc subiektywnie, ale widzi wszystkie grzechy obiektywnie, widzi grzechy w nich samych takie, jakie są przed Bogiem.
Bp Krzysztof zaznaczył, że grzech jest zaprzeczeniem miłości. – Tylko Bóg, który najbardziej kocha wie, jak bezmiernie boli zdrada miłości, jak bezmiernie boli grzech.
Hierarcha zwrócił uwagę na biblijną symbolikę drzewa. To drzewo, które w Raju stało się miejscem grzechu, w Wielki Piątek zamienia się w miejsce triumfu i odkupienia. – Szatan, który na drzewie zwyciężył, na drzewie również został pokonany, jak odmawiamy to w liturgicznej modlitwie. Dokonało się nasze odkupienie, otrzymujemy łaskę zbawienia i nie ma innej drogi, by je osiągnąć, jak tylko przez Jezusa Chrystusa.
Bp Chudzio odnosząc się do rozmowy ukrzyżowanego Chrystusa z łotrem podkreślił, że Boże Miłosierdzie może dotknąć każdego człowiek, nawet w ostatniej chwili życia. – Nikt nie jest wykluczony i nikt nie jest pozbawiony szansy na zbawienie. Mamy w tej scenie wzór doskonałego żalu za grzech. Przykład św. Łotra daje nadzieję wszystkim ludziom, że nawet w godzinie śmierci człowiek może zostać zbawiony, jeśli wyrazi skruchę.
Na zakończenie ksiądz biskup zaprosił, by spoglądać na krzyż, szukać w nim Bożego Miłosierdzia i w swojej drodze ku świętości i zbawieniu być Pielgrzymami Nadziei.
Po homilii została odśpiewana Modlitwa Powszechna, którą Kościół obejmuje wszystkie stany i sytuacje, w jakich znajdują się jego członkowie, a także niewierzący. Ważnym aktem liturgii Wielkiego Piątku było też uroczyste przyniesienie przed ołtarz zasłoniętego krzyża, który następnie jest odsłaniany i przekazany wiernym do adoracji.
Kolejnym elementem Liturgii Męki Pańskiej był obrzęd Komunii Świętej, którą rozdzielono z przygotowanych i konsekrowanych w Wielki Czwartek darów. Po komunii odbyła się procesja przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Bożego. W Przeworsku ten moment ma niezwykły charakter, ponieważ największym skarbem przeworskiej bazyliki jest kaplica Bożego Grobu, jedno z nielicznych takich miejsc w Polsce.
Budowę kaplicy rozpoczął w 1697 r. prepozyt konwentu przeworskiego bożogrobców ks. Franciszek Chodowicz. Kaplica została konsekrowana w 1727 r. i od tego roku Przeworsk stał się drugim, obok znanego już w średniowieczu Miechowa, sanktuarium Świętego Grobu w Polsce.
Tekst: Stanisław Gęsiorski / Radio FARA
Zdjęcia: ks. Andrzej Bienia