Wigilia uroczystości Wniebowzięcia NMP to kolejny dzień Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego.
W środę, 14 sierpnia 2024 r., wierni ponownie gromadzili się na modlitwie i Mszach Świętych, przeżywali dróżki Pana Jezusa i procesję z figurą Matki Bożej Wniebowziętej oraz spotkali się z zespołem Fioretti.
DRÓŻKI PANA JEZUSA
Wielki Odpust Kalwaryjski dwukrotnie zaprasza wiernych do wędrówki szlakiem kalwaryjskich kaplic. Tym razem okazją do modlitwy stał się udział w Dróżkach Pana Jezusa, podczas których człowiek ma czas, by zagłębić się w zadumie nad męką i śmiercią Chrystusa.
Tradycją sierpniowego odpustu w Kalwarii Pacławskiej jest to, że o poranku rozpoczynają się dróżki dla wszystkich wiernych, a później ok. g. 9 rozpoczynają się dróżki dla młodzieży.
MSZA ŚWIĘTA WIECZORNA
Centrum każdego dnia Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego jest wieczorna Eucharystia, sprawowana na galerii Sanktuarium Meki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. W środę, 14 sierpnia 2024 r., modlitwie przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal.
Podczas homilii pasterz Archidiecezji Przemyskiej przywołał postać św. Maksymiliana Kolbe, wspominanego w dniu 14 sierpnia polskiego męczennika franciszkańskiego. – Św. Maksymilian to człowiek, który szedł drogą wytyczoną przez Chrystusa, a droga ta wiedzie przez miłość.
Abp Szal zwrócił uwagę na jego niezwykłą relację z Maryją. – Tajemnica Niepokalanego Poczęcia Maryi zdominowała jego życie, ale jest to tajemnica, która prowadzi nas do tajemnicy Wniebowzięcia. Św. Maksymilian mówił, że „wzięta jest Maryja do Nieba, weselą się aniołowie, wysławiają i błogosławią Pana”. To Pan Bóg jest sprawcą dzieła zbawienia, a dla Maryi było to jakby podsumowanie jej życia i ważny etap w jej życiu, bo wierzymy, że dalej obecna jest w Kościele.
Stanisław Gęsiorski