Uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu zaprezentowali 24 listopada 2024 r. w Kolegiacie jarosławskiej program słowno-muzyczny poświęcony Annie Jenke, ukazując Sługę Bożą jako wzór walki o wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka.
Celem przygotowanej akademii była popularyzacja postaci Anny Jenke i jej postaw patriotycznych mieszkańcom miasta Jarosławia; wzmocnienie współpracy między Parafią Rzymskokatolicką pw. Bożego Ciała przy Kolegiacie w Jarosławiu, a Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Jarosławiu; wzmocnienie współpracy między Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Jarosławiu, a uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych miasta Jarosławia.
Podjęta inicjatywa była odpowiedzią na społeczne oczekiwania związane z potrzebą pogłębienia wiedzy o Annie Jenke – Honorowym Obywatelu Miasta Jarosławia, a także okazją do promocji postaw patriotycznych, które stanowią fundament życia społecznego.
Osoby uczestniczące w programie słowno-muzycznym uświadomiły sobie, że Anna Jenke podczas II wojny światowej przygotowywała wraz z harcerzami zapasy żywnościowe, kompletowała apteczki, podejmowała pracę w pogotowiu ratunkowym, organizowała pomoc dla tzw. „dzieci ulicy”, niosła pomoc biednym, urządzała zbiórki dla powstańców Warszawy oraz odwiedzała chorych w szpitalu i w domach prywatnych. W latach 1942-1944 prowadziła tajne nauczanie. Po ukończeniu studiów, jako nauczyciel i dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu (1956-1962) dała się poznać jako wzór pedagoga rozmiłowanego w literaturze polskiej, nauczyciel prawdy, odwagi i miłości, przyjaciel i wychowawca młodzieży, promotor wartości chrześcijańskich i działacz społeczny. Na mocy Uchwały nr 398/XXXII/2021 Rada Miasta Jarosławia, odpowiadając na wniosek Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu, nadała Annie Jenke w 2021 r. tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia”.
Po prezentacji programu słowno-muzycznego, który został przygotowany pod kierunkiem Pani Zdzisławy Wandasiewicz -nauczycielki języka polskiego, jego uczestnicy mogli zapoznać się z panelami zainstalowanej w Kolegiacie wystawy, której celem jest ukazanie Sługi Bożej Anna Jenke jako wzoru walki o wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka.
Tekst: ks. Grzegorz Delmanowicz
Zdjęcia: FB / Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke w Jarosławiu