czwartek, 3 lipca, 2025

ROK JUBILEUSZOWY 2025

Strona głównaAbp Adam SzalAbp Szal: Módlmy się o owoce peregrynacji obrazu NSPJ

Abp Szal: Módlmy się o owoce peregrynacji obrazu NSPJ

Od 18 września 2023 r., w archidiecezji przemyskiej trwa peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wizerunek sukcesywnie nawiedza kolejne wspólnoty parafialne, a zakończenie peregrynacji zaplanowano w dniach 1-2 marca 2025 r., w sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli w Strachocinie. 

Abp Adam Szal wyraża swoją wdzięczność wobec wszystkich kapłanów i wiernych, którzy przygotowywali peregrynacje – zarówno tę archidiecezjalną, jak i te trwające w poszczególnych wspólnotach parafialnych, kiedy wizerunek Najświętszego Serca Pana Jezusa nawiedza poszczególne rodziny. – Jest to pewnego rodzaju kontynuacja zamiaru św. biskupa Józefa Sebastiana Pelczara, wielkiego czciciela Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zamiaru, który polegał na tym, aby powierzyć Sercu Jezusowemu w trudnych, ówczesnych czasach, wszystkie rodziny diecezji – podkreśla metropolita przemyski. – Czasy dzisiaj też nie są łatwe, stąd potrzeba tej opieki, którą oby roztaczało nad nami Serce Pana Jezusa – dodaje hierarcha.

Arcybiskup upatruje też wielkiej łaski Opatrzności Bożej w opublikowaniu przez papieża Franciszka encykliki „Dilexit nos”, mówiącej o tym, że „zostaliśmy umiłowani przez Serce Jezusa i że to Serce jest pewnego rodzaju darem dla czasów współczesnych”. – Stąd też bardzo ważne jest to, że papież tak mimochodem potwierdził tę naszą inicjatywę duszpasterską, publikując tę ważną encyklikę – zaznacza abp Szal.

Do końca archidiecezjalnej peregrynacji obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa pozostał niespełna miesiąc. Dlatego naturalnym jest pytanie o owoce tego czasu. – Chciałbym zachęcić do szczególnej modlitwy w intencji owoców tej peregrynacji, by były jak najbogatsze – podkreśla metropolita przemyski i wśród nich wymienia ożywienie kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa przez różne Bractwa i Honorową Straż Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także praktykę pierwszych piątków miesiąca.

Hierarcha zwraca też uwagę na obecność w domach wizerunków Najświętszego Serca Pana Jezusa, które wierni tak chętnie nabywają podczas peregrynacji. – Oby te wizerunki były w naszych domach, w naszych mieszkaniach i by przypominały nam wielką miłość, jaką Pan Bóg nam okazuje – podkreśla arcybiskup.

Metropolita przemyski zachęca również do modlitwy w szczególnej intencji. – Pojawił się ostatnio taki pomysł, który został już wyartykułowany podczas peregrynacji w dekanacie Krosno I, kiedy to wizerunek wędrował od parafii Jedlicze do parafii Żarnowiec. Wtedy przez moment zatrzymał się na niezwykłym placu, placu budowy kościoła w Porębach. Ten pomysł zatrzymania się wizerunku był związany z zamiarem, żeby budująca się tam świątynia była pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa – informuje abp Szal. – Pragniemy, aby ten obraz, omodlony przez tysiące wiernych, tam odbierał zasłużoną cześć. Jeżeli taka będzie wola Boża to tak się stanie – dodaje.

Metropolita przemyski podzielił się także swoim doświadczeniem odwiedzenia placu budowy w Porębach. – Z wdzięcznością popatrzyłem na wytynkowane już sklepienia tego kościoła. Ale też z taką troską, wraz z księdzem Jakubem, modliliśmy się odmawiając litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Prosiliśmy o to, aby Pan Bóg pobłogosławił, by pojawili się życzliwi ludzie, przede wszystkim mieszkańcy miejscowości Poręby i Długie, by ta świątynia rzeczywiście stała się miejscem kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa – powiedział hierarcha i wyraził pragnienie, by w Porębach powstała nie tylko nowa świątynia, ale przede wszystkim nowa wspólnota. – Wspólnota mieszkańców, wspólnota gromadząca się na niedzielną Eucharystię, na świąteczne spotkanie z Chrystusem eucharystycznym – dodał.

Perspektywa ukończenia budowy kościoła w Porębach (na terenie parafii Jedlicze) wydaje się bardzo odległa i bez wątpienie wymaga wielkiego nakładu pracy oraz modlitwy. Inicjatorem budowy był śp. ks. Stanisław Turoń. – Kiedy ksiądz Stanisław oprowadzał mnie po placu, powiedział, że specjalnie postawił figurkę Matki Bożej w rogu placu, na którym miał wówczas stanąć kościół, powierzając tę sprawę Matce Bożej Szkaplerznej – zdradził abp Szal. Dlatego pierwszym tytułem nowej świątyni i parafii byłoby wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa, a drugim wezwanie Matki Bożej Szkaplerznej. – Myślę, że to piękne wezwanie, bardzo ważne, bo Maryja prowadzi nas do Jezusa i ciągle powtarza „cokolwiek Syn mój wam powie, to czyńcie” – dodał hierarcha prosząc, by wymiernym, zewnętrznym symbolem tej peregrynacji była świątynia poświęcona Sercu Pana Jezusa w Porębach.

Metropolita przemyski zaprasza wszystkich do fizycznego i duchowego włączenia się w zakończenie peregrynacji obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w archidiecezji przemyskiej. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 1 i 2 marca w Strachocinie, w sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli. – W sposób szczególny zapraszam 2 marca, kiedy to po procesji z kościoła parafialnego na tak zwaną Bobolówkę będziemy dziękować Panu Bogu za to dzieło archidiecezjalnej peregrynacji, które trwa od 18 września 2023 roku – podkreślił abp Szal.

Tekst: Łukasz Sztolf


Metropolita przemyski był gościem Radia FARA w programie „W rytmie wydarzeń”. Rozmowa, którą poprowadził ks. Andrzej Bienia, została wyemitowana na antenie Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej w środę, 5 lutego 2025 r.

Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

KRACZKOWA: Bp Ozga przewodniczył modlitwie za wstawiennictwem św. Jana Pawła II

W środę, 2 lipca 2025 r., bp Jan Ozga, biskup diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie, przewodniczył comiesięcznej modlitwie za wstawiennictwem św. Jana Pawła II,...

Ministranci z Przysietnicy Mistrzami Polski w piłce nożnej

W Elblągu, w dniach 30.06 – 1.07.2025 r., odbyły się finały Mistrzostw Polski Ministrantów w piłkę nożną, podczas których drużyna z Przysietnicy odniosła historyczne...

Nabór do Studium Organistowskiego na rok 2025/2026

Archidiecezjalny Instytut Muzyki Sakralnej w Przemyślu ogłasza nabór do Studium Organistowskiego na rok 2025/2026.Przesłuchanie kandydatów odbędzie się w sobotę, 13 września 2025 r., o...

LEŻAJSK: Podziękowanie wolontariuszom SMAP i ERM

W uroczystość św. Piotra i św. Pawła, 29 czerwca 2025 r., w kościele pw. Trójcy Świętej w Leżajsku bp Krzysztof Chudzio przewodniczył Eucharystii dziękczynnej...

PRZEMYŚL: I seria rekolekcji kapłańskich w Wyższym Seminarium Duchownym

W niedzielę, 29 czerwca 2025 r., w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu rozpoczęły się rekolekcje kapłańskie, które...

Archiwum