Strona głównaAbp Adam SzalBoże Ciało w Przemyślu

Boże Ciało w Przemyślu

W czwartek, 30 maja 2024 r., Kościół przeżywał kolejny raz uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Z tej okazji ulicami miast i wsi przeszły procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy. Podobnie było w Przemyślu.

W sercu Archidiecezji Przemyskiej uroczystość z okazji tzw. Bożego Ciała rozpoczęła się Mszą Świętą, sprawowaną w Bazylice Archikatedralnej. Przewodniczył jej Metropolita Przemyski abp Adam Szal, a wraz z nim przy ołtarzu obecni byli pozostali biskupi przemyscy, m.in. Metropolita Przemysko-Warszawski obrządku greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz.

Podczas homilii abp Adam Szal zaprosił wiernych do refleksji nad tematem Eucharystii. Zwrócił uwagę, że ostatni czas w liturgii ukazuje nam tę piękną tajemnicę, czy to przez okres Wielkiego Postu, Triduum Paschalne i wreszcie okres wielkanocny. – Dziękujemy Panu Bogu za tę tajemnicę, a dzisiaj pocieszamy się słowami Chrystusa: „A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata”. W tym zapewnieniu słychać bicie serca Jezusa.

Metropolita Przemyski zwrócił uwagę wiernych na fakt, że przeżywana uroczystość jest dniem wdzięczności i okazją do dawania świadectwa. – Świętujemy obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Z radością przychodzimy do świątyni, idziemy na ulice naszych wiosek i miast, aby dzielić się ze światem tą tajemnicją, aby dawać świadectwo naszej wiary, tego że Bóg jest z nami. Idąc ulicami naszego miasta, zawierzymy Chrystusowi wszystkich mieszkańców.

Wspomniane na początku homilii serce ma szczególny wymiar dla wiernych Archidiecezji Przemyskiej, na której terenie trwa obecnie peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wizerunek towarzyszył wiernym także podczas modlitwy w przemyskiej archikatedrze. – Patrzymy na ten obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, który wędruje po naszych parafiach po to, aby przypomnieć nam, że serce Jezusa jest otwarte – mówił abp Szal. – Eucharystia, którą dzisiaj celebrujemy jest darem serca Jezusa.

Nawiązując do fragmentu Pisma Świętego, który umieszczony został na rewersie obrazu NSPJ: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”, hierarcha mówił, że w tym uroczystym dniu przechodzimy właśnie po ukojenie. – Przychodzimy po pomoc, która ma na celu zespolenie naszego serca z sercem Jezusa […] Komunia to miłość i jedność. Przez komunię przemieniamy się w ciało Chrystusa, przez komunię stajemy się do Niego podobni.

Pasterz Kościoła przemyskiego zaprosił, by podobnie jak przystrajamy ołtarze na procesję Bożego Ciała, przygotować także ołtarz miłości, wiary i nadziei w naszych sercach. – Ołtarz przebaczenia i pojednania, ołtarz dobroci i poszanowania, nakryjmy ołtarz naszego serca czystym obrusem naszych uczynków, naszego życia zgodnego z Ewangelią.

Na zakończenie homilii Metropolita Przemyski zapraszał wiernych, aby zawierzali siebie i swoje rodziny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, by były one domowym Kościołem, wypełnionym miłością i wzajemnym szacunkiem. – Na miłość Jezusa trzeba odpowiedzieć naszą miłością, wyrażaną przez obronię życia, tego rodzinnego i małżeńskiego, także troską o to, by w naszych rodzinach była jedność i miłość.

Warto zaznaczyć, że podczas Mszy Świętej przy ołtarzu przemyskiej archikatedry, wśród licznie zgromadzonych kapłanów obecni byli: senior Archidiecezji Przemyskiej abp Józef Michalik, biskupi pomocniczy: bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio, a także przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego: Metropolita Przemysko-Warszawski obrządku greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz i ordynariusz eparchii Toronto i Wschodniej Kanady bp Bryan Bayda.

Po zakończonej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu Eucharystii na ulice miasta wyruszyła centralna, miejska procesja, w której wzięli udział wierni z przemyskich i pod przemyskich parafii, licznie zgromadzeni kapłani i siostry zakonne, a także przedstawiciele obrządku greckokatolickiego.

To właśnie przy Archikatedrze Greckokatolickiej usytuowany był pierwszy z czterech ołtarzy na trasie procesji. Następnie procesja ulicami Asnyka i Franciszkańską dotarła do drugiego ołtarza, który był umiejscowiony przy kościele Ojców Franciszkanów. Dalej przez Rynek i most im. Orląt Przemyskich wierni dotarli na Plac Konstytucji 3 Maja, gdzie przy kościele pw. Trójcy Świętej przygotowano trzeci ołtarz. Ostatnim etapem procesji Bożego Ciała było przejście ulicą Grunwaldzką i Salezjańską do Sanktuarium św. Józefa, gdzie zakończyły się tegoroczne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Stanisław Gęsiorski/radio Fara

zdjęcia: kl. Gabriel Patrylak

Podobne artykuły

Kalendarium

Ostatnio opublikowane

„Wakacje z Bogiem” – RAM

Ruch Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej zaprasza dzieci i młodzież na turnusy rekolekcyjne pod hasłem „Wakacje z Bogiem”.Rekolekcje wakacyjne to czas przeżywany z Bogiem, możliwość modlitwy i refleksji, spotkania...

Spotkanie Rodzin Wielodzietnych w Jodłówce

W niedzielę, 16 czerwca 2024 r., przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce po raz 8. odbyło się spotkanie rodzin wielodzietnych. Tym razem towarzyszyła...

Zmarł śp. Ksiądz Profesor Tadeusz Śliwa

Zmarł śp. Ksiądz Profesor Tadeusz Śliwa, wieloletni wykładowca i profesor w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, duszpasterz w Domu Pomocy Społecznej na Bakończycach w...

III Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci Komunijnych i Rocznicowych.

Tegoroczna III Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci Komunijnych i Rocznicowych, odbyła się w dwóch terminach i zgromadziła łącznie 3000 uczestników.1 czerwca dzieci wraz z rodzicami zawitali...

Episkopat o bieżących sprawach Kościoła w Polsce (komunikat po obradach)

Komunikat z 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski W dniach od 10 do 12 czerwca 2024 roku odbyło się w Warszawie, pod przewodnictwem abp. Tadeusza...

Archiwum

Skip to content