Strona głównaWydarzeniaMinioneFinał 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach

Finał 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach

Uczestnicy 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach ponownie spotkali się z bł. Rodziną Ulmów. 12 kwietnia 2024 r. w Markowej odbył się finał konkursu.

Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach to wydarzenie przygotowywane wspólnie od 24 lat przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i Zgromadzenie Księży Michalitów w Miejscu Piastowym.

Podobnie jak w ubiegłych latach, centrum finału Olimpiady był test pisemny, z którym mierzyli się uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych z Archidiecezji Przemyskiej.

– To bardzo duże wydarzenie, którego celem jest szerzenie wiedzy o rzeczywiście wielkich Polakach, którzy zostali wyniesieni do chwały ołtarzy lub których nazywamy bohaterami Ojczyzny – powiedział dla Radia FARA ks. Waldemar Janiga, dyrektor WNK w Przemyślu. – Na etapie szkolnym udział wzięło ponad 4 tysiące młodych ludzi z prawie 400 szkół, na etapie rejonowym to ponad 600 uczniów, a w finale spotkała się 39 osób.

W tym roku w programie finałowego spotkania podczas Olimpiady nie zabrakło czasu na wspólna modlitwę. Mszy Świętej w kościele pw. św. Doroty w Markowej przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal.

Tradycyjnie, po zakończeniu testu i części ustnej ogłoszono zwycięzców 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach. W tym roku najwyższe miejsca zajęły:

  • I miejsce– Julia Szklarz – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarzeczu
  • II miejsce– Wiktoria Knat – Szkoła Podstawowa im. Władysława Kojdra w Grzęsce
  • III miejsce– Katarzyna Matyja – Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Tryńczy

– Niektóre pytania były nieco zagmatwane, ale ogólnie jeśli ktoś się przygotował, to olimpiada nie była trudna – oceniła poziom tegorocznej Olimpiady zwyciężczyni – Julia Szklarz.

W tym roku Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach, którą poświęcono bł. Rodzinie Ulmów z Markowej, odbyła się 24 raz. Oznacza to, że inicjatywa w przyszłym roku obchodzić będzie ćwierćwiecze promocji Polaków, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii naszej Ojczyzny i Kościoła.

Stanisław Gęsiorski/Radio Fara

fot. ks. Andrzej Bienia

Podobne artykuły

Kalendarium

Ostatnio opublikowane

100. rocznica konsekracji kościoła w Budzowie

Ks. Arcybiskup Adam Szal zainaugurował uroczystości związane z 100. rocznicą konsekracji kościoła w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie (archidiec. krakowska). Zaproszenie Metropolity Przemyskiego do...

Dyspensa w dniu 31 maja

Na piątek w Oktawie Bożego Ciała, 31 maja, Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zamieniając post na...

Zmarł śp. Tadeusz Kisiel, tato Księdza Wojciecha Kisiela.

Zmarł śp. Tadeusz Kisiel, tato Księdza Wojciecha Kisiela.Pogrzeb odbędzie się w parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu we wtorek 28 maja. O  godzinie 13.00...

Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych: „Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” – to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które...

Archiwum

Skip to content