– My mamy być żywymi kamieniami, świętymi kamieniami. To od nas zależy czy budowla będzie zdrowa, żywa, święta – powiedział podczas homilii abp Adam Szal w czasie Eucharystii z obrzędem konsekracji kościoła parafialnego pw. św. Piotra i Pawła w Medyce.
Uroczystość odbyła się w niedzielę, 27 października 2024 r., i była dla miejscowej wspólnoty parafialnej ogromnym wydarzeniem wiary. W Eucharystii wzięli udział poprzedni duszpasterze, kapłani pochodzący z Medyki oraz pracujący w dekanacie Przemyśl III. Na początku delegacja parafian i proboszcz, ks. Dariusz Pruchnicki, przywitali metropolitę przemyskiego i poprosili o konsekrację ołtarza i świątyni.
W homilii abp Szal zwrócił uwagę na dwa bardzo podobne, a zarazem różne słowa: świątynia i Kościół. – Kościół to wspólnota wierzących, a świątynia to miejsce w którym gromadzi się wspólnota wierzących – wyjaśniał hierarcha. – Dziś chcemy się zapytać o to w jaki sposób trzeba patrzeć na wspólnotę wiary, na wspólnotę Kościoła. Bo obydwie te rzeczywistości, wspólnota wiary i świątynia, przenikają się i domagają się, by spojrzeć na nie z perspektywy wiary – dodał i przywołał wiele biblijnych obrazów wspólnoty Kościoła.
W kontekście wezwania świątyni w Medyce, która jest poświęcona św. Piotrowi i św. Pawłowi arcybiskup zachęcał, aby to przez ich życie spojrzeć na Kościół. – Kościół trwa i jest budowany w dziejach świata, w dziejach ludzkości. Bywa, że przeżywa trudne sytuacje, trudne warunki, gdyż jest budowany przez nas, przez ludzi. Budowa tego Kościoła ukazuje sens życia – tłumaczył metropolita przemyski. – Dlatego my mamy być żywymi kamieniami, świętymi kamieniami. To od nas zależy czy budowla będzie zdrowa, żywa, święta – dodał odwołując się do postaci św. Piotra, który stał się „opoką Kościoła”.
Z kolei św. Paweł wspólnotę Kościoła porównywał do organizmu, do ludzkiego ciała. – Kościół jest Ciałem Chrystusa, bo czerpie swe życie od Chrystusa. Składa się z różnych członków. Każdy jest potrzebny w tym Kościele. Każdy ma do odegrania specjalną, specyficzną, przez Chrystusa naznaczoną nam rolę. A szczególna mocą Kościoła jest działanie Ducha Świętego – powiedział kaznodzieja. – Kościół to rzeczywistość, w której obecny jest Chrystus. Dlatego też Kościół nazywany jest Ciałem Mistycznym Chrystusa – dodał.
Arcybiskup przypomniał i docenił trud miejscowej społeczności w budowę kościoła. – Ta współpraca zaowocowała pięknym Domem Bożym. Świątynią, w której gromadzić się ma żywy Kościół. Ta budowa jest tez niezwykłą katechezą, którą trzeba żyć – mówił hierarcha zaznaczając w jakich trudnych warunkach i jak ogromnym wysiłkiem powstawał nowy kościół w Medyce.
Metropolita przemyski podkreślił, że „Kościół jest związkiem Miłości”. – Jest związkiem żywej, Bożej Miłości – powiedział arcybiskup i przypomniał, że niezachwianym fundamentem jest Chrystus i Apostołowie. – W oparciu o te fundamenty wznosi się ta duchowa świątynia (…) Na opoce Chrystusa, na opoce Apostołów jesteśmy my zbudowani jako duchowa świątynia, a nasi święci, których obrazy są tutaj w tej świątyni, są filarami i potwierdzeniem tego, że musimy mieć oparcie i tak jak oni dążyć do świętości – dodał.
Na zakończenie abp Szal zwracając się do mieszkańców Medyki prosił, aby czuli się odpowiedzialni za świątynię i za Kościół. – Ważne jest to, żeby tę odpowiedzialność czuć, i żeby to był nasz Kościół, żeby to była nasza świątynia. Żeby nasza wspólnota była naszą wspólnota, której patronują świeci Piotr i Paweł – powiedział metropolita przemyski.
Po homilii wierni uroczyście wyznali swoją wiarę, w śpiewie litanii wzywali wstawiennictwa Wszystkich Świętych, a następie metropolita przemyski odmówił modlitwę poświęcenia kościoła i ołtarza, aby namaścić świątyni olejem Krzyżma Świętego.
Tekst: Łukasz Sztolf
Zdjęcia: Bernadeta Golik