Strona głównaAbp Adam SzalObchody 100. rocznicy śmierci św. Józefa Sebastiana Pelczara

Obchody 100. rocznicy śmierci św. Józefa Sebastiana Pelczara

Św. bp Józef Sebastian w tej [przemyskiej] katedrze znów dzisiaj przemawia i przypomina nam potrzebę zjednoczenia naszych myśli z myślami Boga, naszych słów ze słowami Boga, naszych czynów z czynami Boga – mówił ks. abp Mieczysław Mokrzycki podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 14 kwietnia 2024 r. z okazji 100. rocznicy śmierci św. Józefa Sebastiana Pelczara.

W dniu, w którym Kościół w Polsce otoczył szczególną modlitwą poczęte życie, kaznodzieja postawił ważne pytania: Czym może nas dzisiaj zachwycić św. Józef Sebastian Pelczar? Czego może nauczyć ludzi, którym się wydaje, że już wszystko widzieli, i są mądrzejsi, i mogą dyskutować nad decydowaniem o życiu – czy pozwolić, by się narodziło, czy też zniszczyć je, zanim, ujrzy światło dzienne?

W odpowiedzi przywołał niezwykle aktualne słowa św. Biskupa Pelczara wypowiedziane przed 100 laty w kontekście niepodległej Polski:  Odrodzenie polityczne naszej Ojczyzny ma iść w parze z odrodzeniem duchowym. A przyczyniać się do tego odrodzenia modlitwą i pracą jest obowiązkiem każdego, kto szczerze kocha Ojczyznę. Obyśmy nasze wspólne dobro budowali na Bożych wartościach, które są jedynym trwałym fundamentem – zakończył Ksiądz Arcybiskup.

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski ks. abp Adam Szal, a wraz z nim koncelebrowali: ks. abp Józef Michalik, ks. bp Stanisław Jamrozek i ks. bp Krzysztof Chudzio z Przemyśla, ks. abp Henryk Józef Nowacki z Tarnowa, ks. abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa; ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor UPJPII w Krakowie; ks. dr hab. Witold Ostafiński, kapelan Rady Rycerzy Kolumba nr 18067, której patronuje św. Józef Sebastian Pelczar; a także ks. prał. Mieczysław Rusin, proboszcz Parafii Archikatedralnej w Przemyślu; ks. dr Konrad Dyrda, rektor WSD w Przemyślu i kilkudziesięciu kapłanów z archidiecezji przemyskiej i z diecezji rzeszowskiej zaprzyjaźnionych ze Zgromadzeniem Sióstr Sercanek.

Podczas uroczystości ks. abp Adam Szal poświęcił nowy sztandar Rycerzy Kolumba z wizerunkiem św. J.S. Pelczara i dzwon dedykowany św. Józefowi, który zostanie zawieszony w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego.

Eucharystię poprzedził program słowno-muzyczny przybliżający postać św. Józefa Sebastiana, a szczególnie jego miłość i przywiązanie do Najświętszego Serca Jezusowego. Modlitewne czuwanie przygotowały siostry nowicjuszki pod kierunkiem m. mistrz. Sancji Mazur.

W uroczystości wzięło udział blisko 90 sióstr z wielu sercańskich wspólnot w Polsce, a także siostry z różnych zgromadzeń zakonnych i czciciele św. Józefa Sebastiana Pelczara z Przemyśla i z Rzeszowa.

Oprawę uroczystości przygotowali klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz sercański chór pod dyrekcją s. mistrz. Ligii Bender i s. przeł. Joanetty Pilackiej. Po Mszy św. wierni mogli zabrać ze sobą książki poświęcone osobie św. Józefa Sebastiana Pelczara oraz obrazki z modlitwą zanoszoną do Boga przez jego wstawiennictwo.

s. Faustiana Konik SłNSJ

Podobne artykuły

Kalendarium

Ostatnio opublikowane

100. rocznica konsekracji kościoła w Budzowie

Ks. Arcybiskup Adam Szal zainaugurował uroczystości związane z 100. rocznicą konsekracji kościoła w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie (archidiec. krakowska). Zaproszenie Metropolity Przemyskiego do...

Dyspensa w dniu 31 maja

Na piątek w Oktawie Bożego Ciała, 31 maja, Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zamieniając post na...

Zmarł śp. Tadeusz Kisiel, tato Księdza Wojciecha Kisiela.

Zmarł śp. Tadeusz Kisiel, tato Księdza Wojciecha Kisiela.Pogrzeb odbędzie się w parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu we wtorek 28 maja. O  godzinie 13.00...

Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych: „Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” – to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które...

Archiwum

Skip to content