niedziela, 6 lipca, 2025

ROK JUBILEUSZOWY 2025

Strona głównaWydarzeniaMinionePIELGRZYMKA: Z Krosna, Łańcuta i Przeworska wyruszyły ostatnie grupy

PIELGRZYMKA: Z Krosna, Łańcuta i Przeworska wyruszyły ostatnie grupy

W niedzielę, 6 lipca 2025 r., trzeciego dnia 45. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, na pątniczy szlak wyruszyły trzy ostatnie grupy: z Łańcuta, Krosna i Przeworska. Tym samym już wszystkie grupy (jest ich dziesięć) zmierzają do Częstochowy.

W Łańcucie Eucharystii inaugurującej wędrówkę przewodniczył bp Piotr Przyborek z Archidiecezji Gdańskiej, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Turystyki i Pielgrzymek, który wygłosił też okolicznościową homilię. Z pątnikami modlił się także bp Krzysztof Chudzio.

Na początku kazania bp Przyborek nawiązał do spotkania z jednym z parafian, który całe życie „chciał pójść na pielgrzymkę”, ale nigdy nie poszedł. – A wy chcecie i idziecie. I to jest cudowne! – powiedział z uznaniem, podkreślając, że już prorok Izajasz mówił o pielgrzymach jako ludziach radości i pokoju.

Biskup, komentując Ewangelię o rozesłaniu uczniów, porównał pielgrzymkowy regulamin do ewangelicznych wskazówek Jezusa. – Pan Jezus wysyłał uczniów po dwóch. Nie indywidualnie, bo pielgrzymowanie to wspólnota. To wzajemna pomoc, wsparcie, ale też konieczność znoszenia się nawzajem – mówił hierarcha.

Kaznodzieja podkreślił, że pielgrzymka nie jest rajdem czy zwykłą wycieczką, bo jej celem jest głoszenie Jezusa i przygotowanie serc tych, których się spotyka, na Jego przyjście. – Po przejściu pielgrzymów przez miasto, ludzie powinni mieć świadomość, że to nie tylko my byliśmy ich gośćmi, ale że z nami był Bóg – zachęcał.

Mocnym akcentem homilii była refleksja o byciu „owcą pośród wilków”. – To niepokojące słowa, ale prawdziwe. Będą trudności, będą przeciwności, ale my jesteśmy w stadzie Pana Boga. Nie jesteśmy sami. Idziemy za Dobrym Pasterzem – mówił bp Przyborek. Odwołując się do doświadczeń pielgrzymkowych, zachęcał do zaufania Bożej Opatrzności, do prostoty, wdzięczności i do dzielenia się tym, co otrzymujemy.

Kazanie zakończył piękną obserwacją: – Pielgrzymka to jedyne takie miejsce, gdzie nie tylko cię nakarmią, ale jeszcze ci podziękują, że zjadłeś. Nie tylko cię przenocują, ale jeszcze ci podziękują, że byłeś. To wspólnota Kościoła w drodze – tych, którzy goszczą, wspierają, służą, błogosławią.

Z Łańcuta na pątniczy szlak wyruszyła grupa, której patronuje św. Urszula Ledóchowska.


W Bazylice Grobu Bożego w Przeworsku modlitwie rozpoczynającej pielgrzymkę przewodniczył abp Józef Michalik. W homilii emerytowany metropolita przemyski zaznaczył, że pątnik powinien być człowiekiem radosnym. – Radujmy się, bo Bóg jest blisko w naszym życiu, ale pamiętajmy o życiu wiecznym. Ta radość nasza jest zakorzeniona w oczekiwaniu na wymiar pełny sprawiedliwości i miłości Bożej. Prawdy o nas, o życiu, które nam zostało zawiezione o tych drogach, którymi wędrowaliśmy – powiedział arcybiskup i nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki: pielgrzymi nadziei. – Nie ma takich trudności, nie ma takich wyzwań życiowych, które by nie powinny być przeżyte pozytywnie. To jest właśnie ta chrześcijańska nadzieja – dodał.

Hierarcha zachęcał pątników, aby nie zapominali o nadprzyrodzonym wymiarze życia, który jest istotną częścią człowieczeństwa. – Nie musimy się wstydzić, żeśmy czynili dobro! Poczuwamy się ludźmi pełnymi, jeśli umiemy przeprosić Pana Boga i ludzi, i poprawić to, co w naszym życiu się wydarzyło niewłaściwego – mówił kaznodzieja i zachęcał, aby zawsze powstawać z wszelkiego upadku.

Hierarcha zauważył też, że współczesne czasy wymagają od katolików odwagi wiary. – To jest jedno z tych wymagań, żebyśmy mieli odwagę sięgać wyżej i mówić o tym, że istnieje prawo Boga do naszego sumienia, że istnieje ta moc Boża, z której warto korzystać na drogach naszego życia – zachęcał. – Żebyśmy nie wstydzili się być dobrzy, uczciwi, żebyśmy nie wstydzili się być ludźmi wiary! – apelował.

W kontekście odczytanego fragmentu Ewangelii o żniwach, arcybiskup wzywał, aby każdy był „Bożym żniwiarzem”. – To nie tylko chodzi o kapłanów i zakony, i zakonnice. Także, ale chodzi o to, żebyśmy wszyscy poczuli się tymi żniwiarzami Bożego żniwa, siewcami i żniwiarzami zbierającymi plony – powiedział hierarcha. – My mamy być posłańcami dobra, prawdy, piękna, nadziei, zbawienia. Chrystusowymi posłańcami – dodał.

Abp Michalik wyraził wdzięczność i uznanie tym, którzy na co dzień starają się być obrońcami wiary. – Na tej drodze zwycięstwa wielką rolę, wielką siłę ma nie tylko człowiek, ale pomoc Boża. I tu dziękuję pątnikom – powiedział kaznodzieja. Dziękuję waszej grupie, że dzisiaj podejmujecie ten najdłuższy etap w całej pielgrzymce przemyskiej. Włączacie się jako pielgrzymi, także jako pielgrzymi duchowi, że włączamy się modlitwą w to dzieło pogłębienia wiary. Bo wiarę pogłębia nie tylko czyn, nie tylko dobra decyzja, nie tylko świadectwo w parlamencie, nie tylko świadectwo w urzędzie, w pracy, w rodzinie, ale i modlitwa na kolanach – dodał.

Na zakończenie hierarcha życzył pątnikom radości odkrywania każdego dnia, że Bóg jest blisko nich. – Będziemy prosić także my, zostający na miejscu o to, żeby ta moc wiary i łaski Bożej owocowała w naszym życiu – zapewnił abp Michalik.

Z Przeworska na pątniczy szlak wyruszyła grupa, której patronuje św. Rafał Kalinowski.


Z pielgrzymami w Krośnie modlił się podczas porannej Eucharystii bp Stanisław Jamrozek, który wygłosił także okolicznościową homilię. Hierarcha mówił, że każdy człowiek jest wysłannikiem Boga. – Pan Bóg się nami posługuje po to, żebyśmy najpierw przygotowali miejsce dla Niego. To dzięki naszej postawie, naszemu świadectwu czy naszemu przepowiadaniu możemy otworzyć ludzkie serca, wtedy Jezus przychodzi – zapewniał pątników kaznodzieja. – A teraz was Pan wysyła konkretnie, żeby iść i żeby głosić Ewangelię przez zaangażowanie, śpiew, modlitwę, a przede wszystkim świadectwo, że jesteście uczniami Pańskimi i że to w Jego imię ruszacie po to, żeby te Boże łaski mogły się rozlewać – dodał.

Bp Jamrozek zachęcał, aby poprzez zwyczajne sytuacje na pielgrzymce dawać świadectwo o Bogu. – Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, najpierw mówcie: pokój temu domowi. Ludzie bardzo potrzebują pokoju, są zmartwieni różnymi sprawami, trudnościami, niepowodzeniami i też od nas zależy, czy my im ten pokój zaniesiemy. Tylko trzeba się modlić, żebym sam ten pokój posiadał, a potem rozdzielał go tym, do których pójdę – zachęcał.

Na zakończenie homilii hierarcha zachęcał, aby pamiętać o tych wszystkich, którzy nie uczestniczą w pielgrzymce, którzy zostają w domach. – Otaczajcie modlitwą ich i te sprawy, które noszą w sercu – zachęcał. – Maryja, nasza Matka, niech wam uprasza potrzebne łaski. Tam na Jasnej Górze, też spotykając się z Nią, prośmy żeby później stać się jeszcze bardziej czytelnym narzędziem Bożej łaskawości, Bożej miłości, żeby tę miłość z powrotem zanieść do domów, do środowisk, w których na co dzień żyjemy – życzył bp Jamrozek.

Z Krosna na pątniczy szlak wyruszyła grupa, której patronuje św. Jan z Dukli.

Zachęcamy do duchowego pielgrzymowania i korzystania z transmisji oraz relacji pielgrzymkowych na stronie radiofara.pl i pielgrzymka.przemyska.pl.

Tekst: Łukasz Sztolf
Zdjęcia z Łańcuta: Magdalena Hagel
Zdjęcia z Krosna: ks. Szymon Kot
Zdjęcia z Przeworska: ks. Damian Noga

Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

XXI Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu – zaproszenie

Metropolita Przemyski abp Adam Szal zaprasza kapłanów, osoby życia konsekrowanego, wiernych archidiecezji, ludzi dobrej woli którym bliska jest troska o trzeźwość rodzin, osoby zmagające...

PIELGRZYMKA: Z Krosna, Łańcuta i Przeworska wyruszyły ostatnie grupy

W niedzielę, 6 lipca 2025 r., trzeciego dnia 45. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, na pątniczy szlak wyruszyły trzy ostatnie grupy: z Łańcuta,...

Zmarł o. Krystian Jan Cholewa, franciszkanin reformata z klasztoru w Przemyślu

W dniu 4 lipca 2025 r. w 65 roku życia zmarł śp. o. Krystian Jan Cholewa, franciszkanin reformata.Pogrzeb śp. o Krystiana odbędzie się we...

PIELGRZYMKA: Wyruszyły grupy z Leżajska, Brzozowa i Jarosławia

W sobotę, 5 lipca 2025 r., czyli drugiego dnia 45. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, na szlak wyruszyły grupy z Brzozowa, Jarosławia...

Komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego

Komisja Wychowania Katolickiego wyraża nadzieję, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, którego orzeczenia – w myśl Konstytucji RP – są ostateczne, zostanie przywrócony ład prawny,...

Archiwum