Strona głównaAbp Adam SzalPRZEMYŚL: Bp Stepnowski z Łomży przewodniczył Eucharystii za śp. abp. Michalika

PRZEMYŚL: Bp Stepnowski z Łomży przewodniczył Eucharystii za śp. abp. Michalika

Ze wzruszeniem trzymam ten pastorał, który nazwany jest pastorałem biskupa Pelczara. Tym bardziej mając świadomość, że w przeszłości trzymał go też poprzednik arcybiskupa Adama, arcybiskup Józef – powiedział bp Janusz Stepnowski z Łomży, który przewodniczył Eucharystii w święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu i modlił się w intencji śp. abp. Józefa Michalika.

We wprowadzeniu do modlitwy bp Stepnowski zaznaczył, że śp. abp. Józef Michalik przyjął święcenia kapłańskie w Łomży i tam rozpoczął swoje kapłańskie życie. – Przybywając z Łomży, chcemy też podkreślić jego służbę dla Kościoła łomżyńskiego, ale szczególne oddanie dla tego Kościoła – powiedział hierarcha. – W każdym elemencie tej świątyni widać jego pracę. Niech Pan zatem przyjmie tego swojego sługę, arcybiskupa Józefa do swojego Królestwa – dodał nawiązując do obchodzonej tego dnia rocznicy poświęcenia Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu.

Również w homilii biskup łomżyński nawiązał do rocznicy poświęcenia Archikatedry Przemyskiej. – Ze wzruszeniem trzymam ten pastorał, który nazwany jest pastorałem biskupa Pelczara. Tym bardziej mając świadomość, że w przeszłości trzymał go też poprzednik arcybiskupa Adama, arcybiskup Józef – zauważył kaznodzieja.

Bp Stepnowski nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii opowiadającego o dialogu Chrystusa z Apostołem Piotrem, gdy padły słowa „Ty jesteś Opoka i na tej Opoce zbuduję mój Kościół”, wezwał wszystkich do budowania Chrystusowego Kościoła. – My należymy do tego Kościoła. Jesteśmy tymi niewielkimi blokami skalnymi, ale ostatecznie to nasze budowanie jest budowaniem na tej wielkiej Skale, którą jest Jezus Chrystus – przypominał hierarcha. – I wypowiadając te słowa do Piotra, Chrystus chciał podkreślić: „Drogi bracie, masz budować na Mnie, nie budować na kimś innym czy na sobie, ale na Mnie, na Jezusie Chrystusie, bo Ja jestem tą wielką Skałą i tym wielkim oparciem” – dodał.

W tym kontekście biskup łomżyński przypomniał, że śp. abp Michalik znał osobiście ostatnich papieży. – Dla świętej pamięci arcybiskupa Józefa Chrystus był ciągle tym oparciem. Mimo że znał papieży, a szczególnie Jana Pawła II, miał tą świadomość, że papież jest tą skałą, ale ostateczną skałą jest sam Jezus Chrystus – podkreślił. – Jako biskup, czy jako papież, wszyscy, drodzy bracia i siostry, budujemy na Chrystusie, na tej wielkiej Skale, która jest fundamentem dla naszego życia – zachęcał.

Hierarcha przypomniał, że abp Michalik związany był z diecezją łomżyńską, potem przebywał w Rzymie, następnie został biskupem zielonogórsko-gorzowskim, a ostatecznie powierzona mu została archidiecezja przemyska. – Tu na tej ziemi, którą obrał jako swoją ziemię, tu chciał spocząć, w tej katedrze – podkreślił kaznodzieja. – To święto dla waszej katedry jest szczególnym świętem, które przypomina nam, żeby budować właśnie nasze życie na Chrystusie. Bo jeśli będziemy budować na czym innym, to to życie nie będzie miało żadnego oparcia – apelował bp Stepnowski.

Na zakończenie Eucharystii abp Adam Szal przypomniał, że śp. abp Michalik często wspominał Zambrów, skąd pochodził i diecezję łomżyńską. – Często nawiązywał do swoich wspomnień i wydarzeń, które tam przeżył. Trzeba też zaznaczyć, że jedno z ostatnich wydarzeń duszpasterskich, prac duszpasterskich, rekolekcji głosił właśnie tam w Łomży. Tam zaczęła się jego droga krzyżowa, to ostatnich miesięcy – przypomniał metropolita przemyski i podziękował biskupowi łomżyńskiemu wraz z przedstawicielami tamtejszego duchowieństwa, za modlitwę w intencji zmarłego arcybiskupa. – Tym bardziej, że w swoim testamencie wyraźnie wspomniał o diecezji macierzystej, o diecezji łomżyńskiej, o ludziach, których tam spotkał, o bliskich, ale także o znajomych, o kapłanach, którzy mu towarzyszyli – dodał.

Z bp. Januszem Stepnowskim Eucharystię koncelebrowali także biskupi przemyscy: abp Adam Szal, bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio. Po wieczornej Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej, jak przez cały tydzień, odmówiony został różaniec w intencji śp. abp. Józefa Michalika.

Tekst: Łukasz Sztolf
Zdjęcia: ks. Andrzej Bienia / Radio FARA


Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

KALWARIA: Bp Chudzio pielgrzymował z alumnami roku propedeutycznego

W sobotę, 20 czerwca 2026 r., bp Krzysztof Chudzio towarzyszyły alumnom roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu w pieszej pielgrzymce z Przemyśla do...

Komunikaty Wydziału Nauki Katolickiej

Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu przypomina, że:W związku ze zmianami placówki duszpasterskiej i szkolnej wszystkie formalności związane z organizacją nauczania religii w...

ŁAŃCUT: 23. Rodzinny Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego

W niedzielę, 14 czerwca 2026 r., w Łańcucie odbył się 23. Rodzinny Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego. Radosne wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w kościele...

PRZEMYŚL: Obchody 25-lecia Szkoły Salezjańskiej

W czwartek, 18 czerwca 2026 r., bp Stanisław Jamrozek wziął udział w obchodach 25-lecia działalności Zespołu Szkół Salezjańskich w Przemyślu. – Dziękujemy wspólnie za dwadzieścia...

Archiwum