Strona głównaWydarzeniaMinionePRZEMYŚL: Eksporta abp. Józefa Michalika do Bazyliki Archikatedralnej

PRZEMYŚL: Eksporta abp. Józefa Michalika do Bazyliki Archikatedralnej

W piątek, 8 maja 2026 r., wyprowadzeniem trumny z ciałem śp. abp. Józefa Michalika z Domu Biskupów do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe. Eucharystii w Archikatedrze przewodniczył abp Adam Szal. We wstępie do Mszy Świętej Metropolita Przemyski zapraszał, by modlić się za zmarłego abp. Michalika. – Modlimy się dzisiaj, dziękując za jego piękne życie i prosimy, aby te dzieła, nad którymi pracował, zaowocowały także w naszej rzeczywistości – podkreślił hierarcha.

Homilię w pierwszym dniu uroczystości pogrzebowych wygłosił abp Wacław Depo. Rozpoczynając, Metropolita Częstochowski powrócił do nauczania zmarłego abpa Michalika i jego spojrzenia na koniec ziemskiego życia, który mówił, że życie człowieka wierzącego jest radością i nadzieję, poruszania się w obecności Boga.

– On już przeszedł ze śmierci do życia i widzi głębiej i więcej w Chrystusie i w świetle Ducha Świętego, który prowadzi Kościół drogami doczesności. A to my wciąż, przez wiarę jesteśmy pielgrzymami nadziei, która zawieść nie może, bo jest rozlana w naszych sercach przez Ducha Świętego – mówił hierarcha.

Podczas swojej refleksji abp Depo sporo miejsca poświęcił życiorysowi śp. ks. abpa Józefa Michalika, zwracając uwagę na okoliczności rodzącego się w nim powołania kapłańskiego, aż po liczne zadania, których podejmował się przez lata posługi kapłańskiej i biskupiej.

– Przywołałem te fakty z obowiązku, ale to są tylko niektóre, albowiem on sam zapisał: „Poszczególne rocznice i fakty ważnych wydarzeń naszego życia dzięki wierze pomagają nam zakorzenić się w historii, którą wyznacza sama Opatrzność, a jest to zarazem znak zdumiewającego Bożego zaufania do nas, a szczególnym dotknięciem łaski jest niewątpliwie dla chrześcijanina dotknięcie powołania do służby kapłańskiej, bo uświadamia sobie, że to od wieków, zanim przyszedł na świat, upatrzył go sobie Bóg i w pewnym momencie zaproponował możliwość tego niezwykłego wyboru – pójdź za mną” – przypominał kaznodzieja.

Abp Wacław Depo nawiązał też do momentu śmierci abpa Michalika. – Przeszedł z życia do życia 3 maja o g. 22:50, albowiem Maryja w testamencie Jezusa z krzyża stała się Matką wszystkich wierzących w Chrystusa, a zmarły był Jej umiłowanym synem i świadkiem w posłudze Kościoła powszechnego i na ziemi polskiej.

Hierarcha zaznaczył też trudy, związane z walką o tożsamość Ojczyzny i Kościoła w Polsce. – Arcybiskup był niezłomnym stróżem prawdy ewangelicznej, tajemnic miłości Chrystusa w Kościele i obrońcą godności człowieka. Jego przepowiadanie Ewangelii, było zawsze misją budzenia w mocy Ducha Świętego wiary, przekazywania życia sakramentalnego. To był dorobek imponujący współpracy ducha i pióra.

Kończąc homilię, abp Depo zawierzył zmarłego abpa Michalika Matce Bożej. – Niech wyprasza mu łaskawość miłosierdzia Zbawiciela, niech w nim rozpozna miłość swego syna, do którego upodabniał się w całym życiu i działał mocą Twoją Panie. A przecież sam Zbawicie, Jezus Chrystus chciał go do siebie upodobnić poprzez wieloraki krzyż choroby i cierpienia, zwłaszcza ostatnich lat i dni, kiedy na podobieństwo do św. Jana Pawła II mówił: „Módlcie się za mnie, pozwólcie mi odejść”.

W uroczystej eksporcie i modlitwie w intencji śp. ks. abpa Józef Michalika, obok Metropolity Przemyskiego abpa Adama Szala i abpa Wacława Depo z Częstochowy, uczestniczyli także księża biskupi z różnych diecezji w Polsce: abp Wiktor Skworc z Katowic, abp Henryk Nowacki – emerytowany nuncjusz apostolski w krajach skandynawskich, bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza, bp Jan Kopiec z Gliwic, bp Marian Florczyk z Kielc, bp Ignacy Dec ze Świdnicy, bp Mariusz Leszczyński z Zamościa, bp Edward Białogłowski z Rzeszowa i biskupi pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej – bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio.

Śp. ks. abp Józef Michalik przez 23 lata posługiwał jako Metropolita Przemyski (1993-2016). W tym czasie pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1999-2004), a następnie przez dwie kadencje przewodniczącego KEP (2004-2014).

Po przejściu na emeryturę jako senior nadal wspierał Kościół w Polsce i w Archidiecezji Przemyskiej swoją modlitwą, radą i posługą. Zmarł 3 maja 2026 r., w wieku 85 lat.

Tekst: Stanisław Gęsiorski / radiofara.pl
Zdjęcia: Łukasz Sztolf


Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

STRACHOCINA: Bp Chudzio przewodniczył comiesięcznej modlitwie za Ojczyznę

Do dawania chrześcijańskiego świadectwa, radykalnego realizowania przykazania miłości nieprzyjaciół oraz aktywnego przeciwstawiania się złu bez nienawiści w sercu wzywał bp Krzysztof Chudzio podczas comiesięcznej...

ŁAŃCUT: Drugie spotkanie V Archidiecezjalnej Pielgrzymki Dzieci Komunijnych, Rocznicowych oraz grup ERM

W sobotę, 13 czerwca 2026 r., w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Łańcucie (Fara) odbyło się drugie spotkanie w ramach V Archidiecezjalnej Pielgrzymki Dzieci...

JASŁO: Abp Szal przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci św. Antoniego

W sobotę, 13 czerwca 2026 r., w sanktuarium oo. Franciszkanów w Jaśle odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Antoniego z Padwy - patrona...

KALWARIA PACŁAWSKA: Uroczystości upamiętniające Kapelanów Katyńskich

W sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowanych Kapelanów. Wydarzenie, które miało miejsce 14 czerwca, zgromadziło...

JAROSŁAW: Odbyło się szkolenie osób kierujących ruchem podczas pielgrzymek

W sobotę, 13 czerwca 2026 r., w parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu odbyło się szkolenie osób kierujących ruchem w czasie pieszych pielgrzymek. W...

Archiwum