Strona głównaWydarzeniaMinionePRZEMYŚL: Pielgrzymka Pszczelarzy do Archikatedry

PRZEMYŚL: Pielgrzymka Pszczelarzy do Archikatedry

W drugą niedzielę adwentu, 8 grudnia 2024 r., do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu pielgrzymowali Pszczelarze Związku Ziemi Przemyskiej. Uroczystej Eucharystii dziękczynnej w trzydziestą rocznicę powstania Związku przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

W okolicznościowej homilii hierarcha podkreślił, że Pan Bóg jest bardzo hojny w udzielaniu łask i dlatego też tajemnice, które są przeżywane w liturgii są tak bogate, że możemy je jedynie „dotknąć” krótkim wspomnieniem. – Te wybijające się treści to rozpoczęty Adwent, z wezwaniem do pełnego nadziei oczekiwania. To Uroczystość Niepokalanego Poczęcia
Najświętszej Maryi Panny – wyliczał biskup. – To także wyjątkowe dziękczynienie wobec Stwórcy, z którym przybywają pszczelarze – dodał.

Jak zaznaczył, to właśnie pszczelarze w swojej pasji i poświęceniu, troszczą się o jedne z najwspanialszych stworzeń Boskich – o pszczoły i owoc ich pracy. – A jednocześnie obserwując pracę pszczelego roju, możecie podziwiać harmonię i jedność – powiedział kaznodzieja dodając, że już w starożytności harmonia, ład i prawidłowość były synonimem piękna. – Owe piękno prowadzi do źródła piękna, którym jest Pan Bóg – akcentował hierarcha.

Jak wskazał, filozofia Platona, „ochrzczona” przez św. Augustyna, wskazywała, że kategoria piękna jest jednym z najważniejszych sposobów postrzegania Pana Boga. – Dlatego ci, którzy pozostają tak blisko stworzonego piękna, w szczególny sposób pociągani są do
uczestnictwa w pięknie samego Boga – przekonywał. – Z pozycji piękna spoglądamy pokornie na Maryję, śpiewając antyfonę dnia: „Wszystka piękna jesteś Maryjo i zmaza pierworodna nie postała w Tobie” – nawiązywał biskup do uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. – W Maryi, Pełnej łaski, doskonale odbija się Piękno Boga – podkreślał tłumacząc, że piękno moralne Maryi polega na nieustannym
wybieraniu dobra. Piękno, które wyraża się w wypowiadanych przez Nią słowach.

Na zakończenie biskup Krzysztof życzył wszystkim, aby pociągnięci pięknem Maryi
Niepokalanej, wzięli Ją sobie za Przewodniczkę całego życia.

Podczas Eucharystii pszczelarze modlili się szczególnie przez wstawiennictwo św. Ambrożego – swojego patrona – zawierzając Panu Bogu kolejny rok pracy. Wraz z biskupem Krzysztofem Chudzio Mszę świętą koncelebrował ks. prał. Mieczysław Rusin – duszpasterz pszczelarzy.

Tradycyjnie przy okazji dorocznej pielgrzymki Pszczelarze Związku Ziemi Przemyskiej ofiarowali dar ołtarza – paschał oraz świece, które są wykorzystywane podczas obchodów Triduum Paschalnego.

Tekst: Łukasz Sztolf
Zdjęcia: Parafia Archikatedralna w Przemyślu


Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

SŁOWO DELEGATA KEP DS. DUSZPASTERSTWA NAUCZYCIELI NA ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2025/2026

Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy, dobiega końca kolejny rok szkolny. Za kilka dni rozdacie swoim uczniom świadectwa i będziecie mieć szansę na chwilę odpoczynku i podsumowanie całorocznej...

HELUSZ: Odbył się XI Zjazd Rodzin Wielodzietnych

O roli chrześcijańskiego świadectwa, odwadze w wyznawaniu wiary oraz o tym, jak kluczowe znaczenie w przekazywaniu wartości ma rodzina, mówił bp Stanisław Jamrozek podczas...

Rekolekcje dla katechetów świeckich – jesień 2026

Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu przypomina nauczycielom religii o obowiązku wzięcia udziału w rekolekcjach dla katechetów świeckich, które odbywać się będą w...

Kurs dla księży: Pomoc psychologiczna w kontakcie duszpasterskim.

Zapraszamy duszpasterzy na kurs „Pomoc psychologiczna w kontakcie duszpasterskim”. Kurs skierowany jest do księży pragnących rozwijać swoje kompetencje w zakresie rozmowy, towarzyszenia, wsparcia kryzysowego...

KALWARIA: Bp Chudzio pielgrzymował z alumnami roku propedeutycznego

W sobotę, 20 czerwca 2026 r., bp Krzysztof Chudzio towarzyszyły alumnom roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu w pieszej pielgrzymce z Przemyśla do...

Archiwum