Strona głównaWydarzeniaMinionePRZEMYŚL: Wigilia Paschalna w Bazylice Archikatedralnej

PRZEMYŚL: Wigilia Paschalna w Bazylice Archikatedralnej

Uroczystą Eucharystią Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę, 19 kwietnia 2025 r., rozpoczęły się obchody świąt zmartwychwstania Chrystusa. 

Modlitwie paschalnej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej.

Msza Święta rozpoczęła się obrzędem poświęcenia ognia od którego zapalony został Paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Następnie miała miejsce dłuższa niż zwykle Liturgia Słowa, w której każdorazowo przypomina się historię zbawienia od stworzenia świata, aż po Ewangelię o Zmartwychwstaniu Jezusa.

Podczas wygłoszonej w tym dniu homilii bp Stanisław Jamrozek zaprosił wiernych zgromadzonych na modlitwie w przemyskiej archikatedrze do radości z niezwykłego wydarzenia. – Pan dokonał naszego odkupienia, naszego zbawienia i zmartwychwstał. W Chrystusie zmartwychwstałym wszystko zostało odnowione, przede wszystkim odnowiony został każdy człowiek, w Nim przeszliśmy ze śmierci do życia.

Hierarcha nawiązał do jednego z symbolów Wigilii Paschalnej, czyli do ognia, od którego zapalony zostaje paschał. – Świeca daje światło, zarazem sama spalając się. Daje światło, równocześnie dając siebie. Ten obraz pięknie ukazuje tajemnice paschalną Chrystusa, który daje siebie i daje nam światło.

Bp Jamrozek podkreślił, że naszym zadaniem jest przyjąć to światło i dzielić się nim z innymi ludźmi. – Im więcej ludzi zapali się Bożym światłem, tym więcej światła zaniesiemy do wspólnoty ludzkiej i ten świat uczynimy piękniejszym.

Stąd też, jak zaznaczył kaznodzieja, dziś mamy iść i przekazywać nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa. – Skoro spotkaliśmy Zmartwychwstałego na naszej drodze, to też mamy Go głosić innym, objawiać, że żyje. Trzeba nam stawać się nowym stworzeniem, to znaczy uzyskiwać ten obraz, jaki Bóg zamierzył wobec nas w chwili stworzenia.

Po zakończonej homilii, śpiewem litanii do Wszystkich Świętych rozpoczął się obrzęd błogosławieństwa wody i odnowienia przez wiernych przyrzeczeń chrzcielnych.

Jak zawsze, liturgia Wigilii Paschalnej była dla całego ludu Bożego przypomnieniem znaczenia tej ważnej nocy i tego, że Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie zwyciężył i także dzisiaj zwycięża śmierć i grzech.

Tekst: Stanisław Gęsiorski / Radio FARA
Zdjęcia: Piotr Partyka


Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

Rekolekcje ze św. Ojcem Pio dla kapłanów i zakonników

Rekolekcje ze św. Ojcem Pio dla kapłanów i zakonników, odbędą się w dniach 14-17 września 2026 r., w domu rekolekcyjnym Braci Mniejszy Kapucynów w...

Apel Przewodniczącego KEP w związku z trzęsieniem ziemi w Wenezueli

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zaapelował do wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi...

Zaproszenie na koncert w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych. Psalmy z Janem Pawłem II”,...

PRZEMYŚL: Bp Chudzio przewodniczył uroczystościom odpustowym w Archikatedrze

- Święty Jan Chrzciciel uczy nas, że wierność Słowu Bożemu jest ważniejsza niż ludzkie względy i własne bezpieczeństwo - powiedział bp Krzysztof Chudzio w...

LESZCZAWA DOLNA: Odpust parafialny i 70-lecie poświęcenia kościoła

- Jesteśmy posłani do świata. Do świata, który jest obok nas, który jest w naszym mieszkaniu, w naszym domu, w naszym zakładzie pracy. To...

Archiwum