środa, 15 stycznia, 2025

ROK JUBILEUSZOWY 2025

Strona główna18-25 stycznia 2025: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

18-25 stycznia 2025: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem „Czy wierzysz w to?” (J 11, 26) będziemy przeżywać w dniach 18-25 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025. Centralne obchody odbędą się 23 stycznia w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie.

Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Ewangelii św. Jana 11, 17-27.

Kiedy Jezus tam przybył, zastał Łazarza już do czterech dni spoczywającego w grobie. A Betania była oddalona od Jerozolimy około piętnastu stadiów i wielu Żydów przybyło przedtem do Marty i Marii, aby je pocieszyć po bracie. Kiedy zaś Marta dowiedziała się, że Jezus nadchodzi, wyszła Mu na spotkanie. Maria zaś siedziała w domu. Marta rzekła do Jezusa: «Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga». Rzekł do niej Jezus: «Brat twój zmartwychwstanie». Rzekła Marta do Niego: «Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym». Rzekł do niej Jezus: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?». Odpowiedziała Mu: «Tak, Panie! Ja mocno wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat».

Modlitwy i rozważania na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2025 roku zostały przygotowane przez braci i siostry ze wspólnoty monastycznej Bose w północnych Włoszech. W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego chrześcijańskiego soboru ekumenicznego, który odbył się w Nicei, niedaleko Konstantynopola w 325 r. n.e. Obchody te stanowią wyjątkową okazję do refleksji i świętowania wspólnej wiary, wyrażonej w Credo sformułowanym podczas tego soboru. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025 stanowi zaproszenie do czerpania z tego wspólnego dziedzictwa i głębszego wniknięcia w wiarę, która wciąż pozostaje żywa i owocna oraz jednoczy wszystkich chrześcijan.

Centralne nabożeństwo odbędzie się w czwartek 23 stycznia 2025 roku o godz. 18.00, w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie (Pl. St. Małachowskiego 1), z racji przypadającej w tym dniu 25. rocznicy podpisania przez Kościoły w Polsce deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu. Akt ten miał miejsce w tym właśnie kościele 23 stycznia 2000 roku. Kazanie wygłosi metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC. Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski postanowiła, aby ofiary zbierane w trakcie nabożeństw tego Tygodnia zostały przekazane na pomoc osobom, które ucierpiały wskutek powodzi na Dolnym Śląsku.

Teksty do osobistej lub wspólnotowej modlitwy na każdy z ośmiu dni zawierają dwa czytania z Pisma Świętego i psalm. Teksty biblijne na każdy dzień podkreślają kolejno kluczowe stwierdzenia nicejskiego wyznania wiary.

Dzień 1: Ojciec: wszechwładny Stwórca.
Dzień 2: Stworzenie jako dzieło Boga.
Dzień 3: Wcielenie Syna.
Dzień 4: Misterium Paschalne: wcielenie, męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.
Dzień 5: Duch Święty, dawca życia i radości.
Dzień 6: Kościół: Wspólnota wierzących.
Dzień 7: Chrzest w śmierci i zmartwychwstaniu Pana.
Dzień 8: Oczekiwanie na królestwo Boże i życie przyszłe.

Materiały na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (i cały rok)
> POBIERZ <

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedzony jest Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (17 stycznia), a kończy się w przeddzień Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce (26 stycznia).

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw – wbrew swej nazwie – trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji.

Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, propozycjami liturgii nabożeństw itp. Od 1966 roku materiały te razem przygotowują Komisja „Wiara i Ustrój” Światowej Rady Kościołów oraz Papieska Rada (wcześniej Sekretariat) ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Polską wersję broszury z materiałami od 1998 roku wspólnie opracowują Polska Rada Ekumeniczna oraz Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. Od 1975 roku co roku materiały przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów. Materiały na 2012 roku opracowała grupa polska.

Pierwsze pomysły międzywyznaniowych modlitw o jedność chrześcijan pojawiły się w XIX w. Tydzień Modlitw w obecnym terminie odbywa się od 1908 roku z inicjatywy ks. Paula Wattsona. Ideę tę w latach 30. XX wieku rozpropagował o. Paul Couturier.

Źródło: episkopat.pl

Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

PRZEMYŚL: Abp Szal przewodniczył uroczystościom odpustowym w Collegium Marianum

W niedzielę, 12 stycznia 2025 r., gdy Kościół w liturgii wspominał Chrzest Pański, abp Adam Szal przewodniczył Eucharystii odpustowej w Collegium Marianum. W spotkaniu...

Spotkania opłatkowe katechetów świeckich

W sobotę, 11 stycznia 2025 r., w Miejscu Piastowym i w Radymnie, z inicjatywy Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, odbyły się spotkania...

18-25 stycznia 2025: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem „Czy wierzysz w to?” (J 11, 26) będziemy przeżywać w dniach 18-25 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025. Centralne obchody odbędą...

Konkurs na logo Pieszej Pielgrzymki Przemyskiej

Piesza Pielgrzymka Przemyska ogłasza konkurs na stworzenie oficjalnego logo. Stanie się  ono symbolem ważnego dla Archidiecezji Przemyskiej wydarzenia, które co roku łączy tysiące osób.Cel...

Spotkanie formacyjne kapłanów 2004-2014

Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Przemyślu informuje o spotkaniu formacyjnym kapłanów z roczników święceń: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013,...

Archiwum

Skip to content