wtorek, 15 lipca, 2025

ROK JUBILEUSZOWY 2025

Strona głównaWydział Nauki KatolickiejSpotkania opłatkowe katechetów świeckich

Spotkania opłatkowe katechetów świeckich

W sobotę, 11 stycznia 2025 r., w Miejscu Piastowym i w Radymnie, z inicjatywy Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, odbyły się spotkania opłatkowe dla katechetów świeckich, którzy pracują na terenie archidiecezji przemyskiej. 

MIEJSCE PIASTOWE

W spotkaniu opłatkowym w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym wziął udział abp Adam Szal, który wcześniej przewodniczył uroczystej Eucharystii.

W homilii metropolita przemyski nawiązał do hasła Roku Jubileuszowego i słów Pana Jezusa z Pisma Świętego przypominając, że Chrystus jest prawdziwa nadzieją, która nigdy nie zawiedzie człowieka. – Duch Pański spoczywa na mnie, ponieważ mnie namaścił i posłał mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie – powiedział hierarcha.

Arcybiskup pokreślił, że bycie katechetą jest powołaniem i misją niesienia nadziei młodym ludziom. – Wasza misja jest kontynuacją dzieła Chrystusa. Głosicie dobrą nowinę w czasach, które często podważają wartości wiary i prawdy. Jesteście latarnią nadziei, która prowadzi młodych przez burze współczesnego świata – zaznaczył abp Szal.

Metropolita przemyski przywołał także osobę bł. ks. Bronisława Markiewicza, który mimo trudności także nieprzerwanie formował serca młodzieży. – Wiedział, że w młodych ludziach drzemie potencjał, który można wydobyć tylko przez miłość, wiarę i konsekwentne wychowanie – powiedział arcybiskup.

Zdjęcia: Dariusz Stawarski


RADYMNO

Z kolei uroczystej Eucharystii w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. W homilii hierarcha mówił, że to spotkanie opłatkowe katechetów jest w jakiejś mierze przywołaniem wydarzeń Bożego Narodzenia, aby przeżyć radość obecności Emmanuela. – Potrzebujemy, aby wewnętrznie odczuć tę radość, aby nie zwyciężył w nas smutek i zniechęcenie, bo przecież nawet bardzo pobieżne spojrzenie na świat, w którym obecnie żyjemy, nie daje powodu do wielkiego optymizmu, co do jakości współczesnego świata – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

Hierarcha nawiązując do obecnej sytuacji, w której niepewny jest los katechezy szkolnej, ze zrozumieniem odniósł się do słusznych lęków i niepokojów, które mogą przeżywać katecheci świeccy, gdy chodzi o ich pracę, a co za tym idzie zapewnieniem godziwego życia dla nich i dla tych, za których są odpowiedzialni.

Z kolei nawiązując do czytań liturgicznych bp Chudzio podkreślił, że chociaż opowiadanie się po stronie Chrystusa wymaga od nas konkretnego wysiłku i niestrudzonego zwyciężania zła dobrem, to jednak „świat zwycięża ten, kto wierzy, że Jezus jest Synem Bożym” (por. 1 J 5,5). – Chodzi teraz o to, aby dostrzec tę pokorną obecność Jezusa wśród nas i dać się ponieść nadziei, którą On nam daje. Jest to nadzieja, która umocowana jest w tym, że dzięki Chrystusowi jesteśmy Dziećmi Bożymi i tak jak On, możemy w modlitewnym zjednoczeni być z Ojcem, który sam zatroszczy się o swoje dzieci – powiedział kaznodzieja.

Na zakończenie biskup życzył wszystkim zaangażowanym w katechizację młodego pokolenia wszelkiego błogosławieństwa. – Życzenie Bożego błogosławieństwa jest właśnie pragnieniem, aby Bóg był obecny w życiu tego, komy składamy życzenia – przekonywał. – I właśnie to, kochani katecheci, jest istota naszego zadania i powołania. Zaufać Bogu, że jest z nami. Przyjąć postawę dziecka, które z całej mocy ufa Ojcu. Odnajdywać jedność z Nim w modlitwie. I tak umocnieni, głosić światu prawdę o Miłosiernym Bogu, w nadziei, że On sam zatroszczy się o nas i o owoce naszej pracy – dodał bp Krzysztof Chudzio.

W programie spotkania opłatkowego dla katechetów świeckich przewidziana była także konferencja pt. „Pielgrzymi nadziei”. W Miejscu Piastowym wygłosił ją ks. Piotr Czarniecki, a w Radymnie ks. dr hab. Wacław Siwak.

Zarówno w Radymnie, jak i w Miejscu Piastowym katecheci świeccy spotkali się przy wspólnym stole, gdzie odmówili krótka modlitwę, biskupi pobłogosławili opłatki, a następnie miały miejsce okolicznościowe życzenia, śpiewanie kolęd i rozmowy koleżeńskie.

Zdjęcia: Elżbieta Maciołek

Opracowanie: Łukasz Sztolf

Podobne artykuły

Wydarzenia Wydziału Nauki Katolickiej

Ostatnio opublikowane

XXVI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, 20-27 lipca 2025

Wkrótce obchodzić będziemy XXVI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Organizatorem corocznych obchodów jest MIVA Polska pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W tym czasie...

JASNA GÓRA: Zakończyła się 45. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka

- My jesteśmy karłami, ale opieramy się o Matkę Najświętszą. Tę, która uwierzyła, która została wybrana i otoczona zaufaniem, i nadziei Bożej nie zawiodła,...

Zakończyła się 7. Pielgrzymka Rowerowa z Przemyśla na Jasną Górę

Od 11 do 15 lipca 2025 r. odbywała się 7. Pielgrzymka Rowerowa z Przemyśla na Jasną Górę. Rowerzyści razem z pątnikami idącymi pieszo dotarli do Tronu Matki Bożej.Do Częstochowy w pielgrzymce...

Pielgrzymka Jubileuszowa Dziadków i Osób Starszych do Archikatedry

W sobotę, 26 lipca 2025 r., odbędzie się Pielgrzymka Jubileuszowa Dziadków i Osób Starszych do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu. W tym dniu w liturgii...

MIEJSCE PIASTOWE: Dzień Patrona Gminy – bł. ks. Bronisława Markiewicza

W niedzielę, 13 lipca 2025 r., w 183. rocznicę urodzin bł. ks. Bronisława Markiewicza, w sanktuarium "Na Górce", kolebce Zgromadzeń Michalickich, odbyła się uroczysta...