sobota, 19 kwietnia, 2025

ROK JUBILEUSZOWY 2025

Strona głównaAbp Adam SzalDzień Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Przemyskiej

Dzień Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Przemyskiej

W Archidiecezji Przemyskiej tegoroczne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego odbyły się w sobotę, 1 lutego 2025 r. Z racji trwającego w Kościele Roku Świętego miały one charakter pielgrzymki do kościołów jubileuszowych w Przemyślu i Miejscu Piastowym.

PRZEMYŚL

Uroczystej Eucharystii w Sanktuarium św. Józefa w Przemyślu przewodniczył abp Adam Szal. Rozpoczynając Eucharystię metropolita przemyski zwrócił uwagę, że modlitwa przypisana na ten dzień jest drogowskazem dla każdego, „aby nasze serca były czyste i pojętne, abyśmy wiernie zachowując Boże przykazania miłowali Boga ponad wszystko i troskliwie zaradzali potrzebom braci”.

Odniósł się także do trwającej w archidiecezji przemyskiej peregrynacji obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Serce Maryi, Serce Jezusa i Serce św. Józefa łączy coś wspaniałego: miłość. Prośmy o tę miłość, o to abyśmy byli wierni przykazaniu miłości Boga i bliźniego – powiedział.

Hierarcha zachęcał również do modlitwy o nowe liczne, święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, bo „ciągle aktualne są słowa Pana Jezusa: „żniwo wielkie, robotników mało”.

Okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Piotr Baraniewicz, wikariusz sądowy Sądu Metropolitalnego w Przemyślu. Życzył osobom konsekrowanym, aby nigdy nie brakło im serca, które jest współczujące, obiektywne i przepełnione miłością. Przestrzegał natomiast, by nie przysłaniali innym blasku Chrystusa. A może się tak dziać – jak wyjaśniał – przez stawianie siebie w centrum.

Omawiając dokument Kongregacji do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego „Nowe wino w nowych bukłakach”, kaznodzieja wskazywał, że „blask Chrystusa zostaje przysłonięty, gdyż brakuje radykalnej nowości przebaczania grzechów”.

Brakuje przyjęcia osoby w jej tajemnicy cierpienia i jej błądzenia, bo nowość destabilizuje tych, którzy powtarzają wyuczone schematy i nie wytrzymują napięcia, bo są wyschnięci wewnątrz, bo unikają wezwania do nawrócenia serca. Bo zapomnieli o profetycznym i charyzmatycznym pójściu za Chrystusem. Bo nie wyruszają na serio w duchową podróż. Dlatego blask Chrystusa w kościele jest przysłonięty – mówił.

Potrzebujemy takich dni jak dzisiejszy, aby Słowo Boże nas dotykało, aby Słowo Boże nas przemieniało, aby to nowe wino było wlewane w nowe bukłaki. Abyśmy zaczęli patrzeć spojrzeniem Jezusa – podkreślił.

MIEJSCE PIASTOWE

Natomiast w Miejscu Piastowym uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, który wygłosił także homilię do osób życia konsekrowanego tak licznie zgromadzonych w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza.

Hierarcha mówił, że „wierzyć to znaczy nawiązać głęboką, osobistą więź z naszym Stwórcą i Odkupicielem w mocy Ducha Świętego i uczynić tę więź fundamentem całego życia”. – Myślę, że to jest najpiękniejsza definicja wiary, jaką znalazłem. Czyli przyjąć to, co Pan Bóg mówi, a przede wszystkim przyjąć Tego, przez którego przemówi – podkreślił kaznodzieja.

Bp Jamrozek zachęcał wszystkie siostry zakonne, braci i ojców zakonnych, aby zawsze i wszędzie emanować swoją wiarą. – Dzielimy się tą wiarą, a więc dajemy świadectwo o Chrystusie i głosimy, że On jest jedynym Zbawicielem – zaznaczył.

Hierarcha przytoczył też statystykę dotyczącą osób życia konsekrowanego w naszym kraju. – W Polsce jest prawie 15 500 sióstr zakonnych. Ale wiecie ile jest w nowicjacie albo w tym w postulacie? W nowicjacie jest tylko 69 sióstr, a 66 jest w postulacie. Jest 581 profesek czasowych. Pozostałe siostry są już po ślubach wieczystych. Stąd trzeba też naszej modlitwy, naszego zaangażowania, żeby uprosić te nowe powołania. Może jest to czas próby, ale też jestem przekonany, że też się odrodzi życie zakonne, że będzie więcej powołania kapłańskich – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

Na zakończenie homilii hierarcha podziękował osobom życia konsekrowanego za świadectwo wiary i gorliwą posługę w archidiecezji przemyskiej. – Chcę wam podziękować za wasze zaangażowanie, trud, za świadectwo wiary i też idźmy drogą ufności z świadomością, że Pan nam towarzyszy, On nas prowadzi i będzie to czynił – przekonywał.

Powierzajmy Panu te nasze drogi. Idźmy z wielkim zaufaniem, że On będzie nas przeprowadzał nawet przez największe trudności i kiedyś dojdziemy do spotkania z Nim tam po drugiej stronie. Niech Boża łaska i błogosławieństwo na tej drodze nam wszystkim towarzyszą – życzył bp Jamrozek.

W archidiecezji przemyskiej funkcjonuje 12 zgromadzeń zakonnych męskich i 26 żeńskich, które skupiają około tysiąca osób. Wśród zakonów męskich najwięcej placówek prowadzi Zakon Braci Mniejszych Franciszkanów (ojcowie bernardyni) oraz Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła (księża michalici). Natomiast wśród żeńskich – Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej (służebniczki starowiejskie).

Poza tym w archidiecezji przemyskiej kilkadziesiąt osób żyje w instytutach życia konsekrowanego oraz jako dziewice i wdowy konsekrowane.

Opracowanie: Łukasz Sztolf
Zdjęcia: Marian Boczar (Przemyśl)


Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

PILNE! Apel o pomoc powodzianom

W związku z dramatyczną powodzią, która dotknęła mieszkańców gminy Pawłosiów powiat jarosławski zwracamy się z gorącą prośbą o wsparcie dla osób, które zmagają się...

WIELKA SOBOTA: Abp Szal poświęcił pokarmy wielkanocne

W Wielką Sobotę, 19 kwietnia 2025 r., po porannej modlitwie brewiarzowej, abp Adam Szal pobłogosławił pokarmy na stół wielkanocny. To tradycja, że pierwszemu poświęceniu...

WIEKI PIĄTEK: Liturgia Męki Pańskiej w Archikatedrze

W Wielki Piątek, 18 kwietnia 2025 r., abp Adam Szal przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.W homilii metropolita przemyski zauważył, że...

PRZEWORSK: Liturgia Męki Pańskiej w Bazylice Grobu Bożego

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje Eucharystii, lecz w specjalnej Liturgii czci Mękę Pańską.W tym roku, 18 kwietnia 2025 r., nabożeństwu w Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy Archidiecezji...

WIELKI PIĄTEK: Oazowa Droga Krzyżowa w przemyskim parku

W Wielki Piątek, 18 kwietnia 2025 r., gdy Kościół adoruje krzyż Chrystusa i pochyla się nad Jego męką i śmiercią, w przemyskim parku odbyła...

Archiwum