W dniach 22 – 24 października 2024 r., młodzież klas VII i VIII z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Jedliczu udała się do Ośrodka Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Rajskiem na wyjazd integracyjny połączony z rekolekcjami przed sakramentem bierzmowania. Nad realizacją programu czuwał wikariusz, ks. Łukasz Heliniak.
Wyjazdowe rekolekcje rozpoczęły się od zwiedzania zapory na Solinie i podziwiania pięknej jesiennej panoramy Bieszczad. Rekolekcje odbyły się w Ośrodku Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Rajskim. – Oczywiście opieka duchowa na rekolekcjach jest najważniejsza, ale żeby wszystko przebiegało zgodnie z planem potrzebni są „pomocnicy” i stąd obecność innych nauczycieli Pani Elżbiety Pitrus, Pani Agnieszki Wyczesany oraz Pani Karoliny Kustra oraz siostry zakonne i animatorzy – zaznacza ks. Heliniak. – Czas poświęcony dzieciom nigdy nie jest czasem straconym, bo „dobry wychowawca, to ten, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje.” Takie podejście do obowiązków pozwala przeżyć wraz z dziećmi wiele dających satysfakcję chwil – dodaje kapłan.
Każdego dnia rekolekcji był czas na modlitwę, rozważanie słowa Bożego, spotkania w grupach, naukę pieśni, które upiększały Msze święte i wieczorne adoracje. Okazją do zauważenia zagrożeń płynących z korzystania z Internetu było spotkanie z Panią Natalią, policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Lesku. Funkcjonariusz policji opowiedział o tym jakie działania należy podjąć w celu przeciwdziałania cyberprzemocy oraz zapoznała uczniów z kodeksem karnym dotyczącym małoletnich. – Mam nadzieję, że w sercach uczniów z głoszonych przez rekolekcjonistę konferencji pozostał ślad (szlak, droga), którego będą się trzymać i nie będą zbaczać na manowce. Rekolekcje dotyczyły wyborów jakich dokonujemy i dróg życiowych na które wkraczamy – podkreśla ks. Łukasz.
Pewnie dla ośmioklasistów, którzy stają przed wyborem kierunku dalszego kształcenia, przyszłej szkoły i czekających ich wyzwań związanych z poznawaniem nowych nauczycieli i kolegów, to właśnie poszukiwanie tej wspomnianej „drogi” jest w tym momencie najważniejsze. – Wybór tej właściwej drogi, która ma ich zaprowadzić do celu nie jest łatwy. Mam nadzieję, że rekolekcje dostarczyły wszystkim uczestnikom wskazówek, które będą pomocne w osiągnięciu zakładanego celu podróży. My: nauczyciele, wychowawcy, rodzice i katecheci mamy obowiązek przypominania naszym dzieciom, co to znaczy „trzymać się drogi” i przestrzegać obowiązujących zasad. Czasem nie jest to łatwe, ale przecież pokonywanie trudności i wędrówka wyboistą ścieżką daje większą satysfakcję, niż spacer prostą, monotonną drogą – zaznacza ks. Heliniak.