We wtorek, 17 grudnia 2024 r.,, czyli dokładnie w 82. rocznicę męczeńskiej śmierci Sługi Bożego księdza Stanisława Kołodzieja w kościele pw. Imienia Maryi w Bączalu Dolnym (diecezja rzeszowska) sprawowana była Msza święta o jego rychłą beatyfikację. Eucharystię sprawował ks. Piotr Sałek – proboszcz z Bączala Dolnego oraz ks. Robert Niemczyk – proboszcz z Kobylan (archidiecezja przemyska).
W czasie Eucharystii odbyło się uroczyste poświęcenie dwóch obrazów – portretów Sługi Bożego ks. Stanisława Kołodzieja. Jeden został zawieszony w kościele parafialnym w Bączalu Dolnym, a drugi przekazany parafii w Kobylanach na terenie Archidiecezji Przemyskiej, gdzie ks. Stanisław Kołodziej pełnił urząd proboszcza. Przy tej okazji wystawiono także na widok publiczny księgę próśb i podziękowań za wstawiennictwem Sługi Bożego ks. Kołodzieja. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Rejtana w Bączalu Dolnym i Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Kołodzieja w Kobylanach wraz z Paniami Dyrektor Katarzyną Czerkowicz i Katarzyną Dołęgowską oraz Gronem Pedagogicznym, a także parlamentarzyści i samorządowcy, członkowie Rodziny kandydata na ołtarze z Ziemi Bączalskiej oraz licznie przybyli Goście i Parafianie.
Po Eucharystii miał miejsce poczęstunek w Domu Ludowym w Bączalu Górnym, gdzie pomoc przy obsłudze Zaproszonych Gości zapewniły Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Bączal”.
Ksiądz Stanisław Kołodziej (1907-1942) to Sługa Boży Kościoła katolickiego, męczennik chrześcijański „in odium fidei” (z nienawiści do wiary), prezbiter rzymskokatolicki i patriota. Urodził się w Bączalu Górnym koło Jasła. Jego ostatnią placówką duszpasterską była parafia w Kobylanach koło Dukli, gdzie w wyniku donosu nacjonalistów ukraińskich został aresztowany i uwięziony – najpierw w Jaśle, później w Krakowie, skąd został przetransportowany do KL Auschwitz. Zginął śmiercią męczeńską, jako ofiara eksperymentów pseudomedycznych 17 grudnia 1942 w KL Dachau. Został zaliczony do drugiej grupy polskich męczenników II wojny światowej, których proces beatyfikacyjny zainicjowany został w 2003.
Tekst i zdjęcia: Tomasz Bienias