Uczniowie, nauczyciele, rodzice po zainspirowaniu przez katechetę ks. Radosława Kwolka podjęli próbę połączenia tradycji, historii i teraźniejszości. Początkowy sceptycyzm wielu uczestników tego przedsięwzięcia, szybko zmienił się w zainteresowanie, zaciekawienie, chęć pokonania własnych słabości, a nawet w pasję w dążeniu do wyznaczonego celu – prawdopodobnie zmienił wiele osób, ale na pewno wszystkich na bogatszych, o nowe pozytywne doświadczenia.
Spotkanie jasełkowe rozpoczęło się tradycyjnie, przywitano przybyłych gości oraz bohaterów uroczystości wszystkie Babcie i Dziadków.
Prowadzący, zaprosili wszystkich uczestników na pierwsza część widowiska związaną z wigilijną wieczerzą, uzupełnianą spontanicznym wspólnym kolędowaniem. W kolejnej części miał miejsce spektakl o losach rodziny Ulmów z Markowej – w formie pantomimy, z narracją obejmującą fragmenty Pisma Świętego. Niespodzianie słowa aktorów, zastąpiły ich trafna mimika, przejmujący ruch, sugestywna gestykulacja, co w połączeniu z doskonałą scenografią i przejmującą grą świateł, podkładem muzycznym stworzyło doskonałe widowisko. O skali przeżywanych emocji przez wszystkich na widowni, zaświadczyły skrywane i jawne łzy, niespodziewana pauza tuż po zakończeniu spektaklu przechodząca w długie owacje wszystkich widzów na stojąco dla wszystkich aktorów. Wszyscy razem i każdy z osobna przekonali się jak wiele i jak trafnie można „powiedzieć” bez używania słów – to darowane doświadczenie pozostanie w świadomości na wiele lat.
Uzupełnieniem spektaklu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Rodzina Ulmów z Markowej – historia wypełniona dobrocią i miłością” – zorganizowanego przez ks. Radosława Kwolka i Pana Szymona Kielara. Nagrody wręczali zaproszeni goście.
Wszystkie Babcie i Dziadkowie głośnymi oklaskami podziękowali swoim wnuczkom i wnukom za ich wyrazy wdzięczności przekazane ze sceny. Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie wszystkim babciom i dziadkom przez ich wnuczki i wnuków okolicznościowych prezentów.
Tekst i foto: Ewa Potasiewicz