W parafii pw. Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie (diecezja świdnicka) wyjątkowym momentem tegorocznego Wielkiego Postu było uroczyste przyjęcie relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów – Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci: Stanisławy, Barbary, Władysława, Franciszka, Antoniego, Marii i nienarodzonego dziecka.
Do tego wydarzenia parafia przygotowywała się poprzez rekolekcje wielkopostne, które odbyły się w dniach 23–26 marca 2025 roku. Rekolekcje prowadził ks. Piotr Czarniecki, redaktor Radia FARA – Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej, a ich motywem przewodnim była duchowa droga wiary, nadziei i miłości – droga cnót, które rozkwitły w codziennym życiu Ulmów aż po męczeńską śmierć. Spotkania rekolekcyjne były czasem duchowego przygotowania i odkrycia na nowo zaproszenia do życia w świętości na wzór Błogosławionych.
Relikwie zostały przywiezione przez ks. Piotra Czarnieckiego, a uroczyście wniesione do świątyni przez rodzinę, która uczestniczyła w beatyfikacji Rodziny Ulmów w Markowej. W duchu łączności z Kościołem przemyskim, z którego wywodzi się Błogosławiona Rodzina Ulmów, relikwie wraz z dekretem autentyczności zostały przekazane na ręce Księdza Proboszcza przez biskupa świdnickiego Marka Mendyka, który przewodniczył liturgii w dniu ich wprowadzenia – 25 marca, w Dzień Świętości Życia. Warto podkreślić, że rodzinne korzenie księdza biskupa sięgają również ziemi podkarpackiej, co nadało tej chwili dodatkowy wymiar bliskości i duchowego związku z miejscem męczeństwa Ulmów. Tego samego dnia podczas Mszy Świętej ksiądz biskup udzielił także sakramentu bierzmowania młodzieży z klasy VIII.
W ramach daru serca parafia otrzymała dwa obrazy Błogosławionej Rodziny Ulmów – jeden ofiarowany księdzu proboszczowi, jako znak wdzięczności za jego starania i troskę o Relikwie Błogosławionych, drugi przeznaczony do peregrynacji po rodzinach parafii, by błogosławiona obecność Męczenników z Markowej mogła wejść w codzienność rodzin tej wspólnoty.
Na zakończenie rekolekcji, w środę 26 marca, proboszcz parafii, ks. prałat Zygmunt Kokoszka, w duchu dziękczynienia zawierzył wszystkie rodziny parafii opiece Błogosławionej Rodziny Ulmów. Każda rodzina miała również możliwość podejść do Relikwii, oddać im hołd i dokonać osobistego aktu zawierzenia, powierzając siebie i swoich bliskich ich potężnemu wstawiennictwu – „Chciałem, by parafia, której służę od 36 lat, została powierzona opiece Błogosławionej Rodziny Ulmów – by została z nimi na zawsze.” – powiedział ks. prałat Zygmunt Kokoszka, inicjator sprowadzenia Relikwii Błogosławionych do parafii.
Przyjęcie relikwii do wspólnoty parafialnej było dla wiernych głębokim duchowym doświadczeniem. W osobach Błogosławionej Rodziny Ulmów parafia otrzymała potężnych orędowników i inspirację do życia Ewangelią w codzienności – w rodzinach, małżeństwach, wśród dzieci i młodzieży – „Zależy mi, by nasze rodziny miały świętych patronów – ludzi bliskich, których można naśladować w zwykłym życiu” – mówi sam proboszcz parafii. To wydarzenie zapisało się w sercu wspólnoty jako czas łaski i stało się nie tylko poruszającym duchowym przeżyciem, ale także nowym początkiem na drodze wiary, nadziei i miłości ku świętości – tej codziennej, ukrytej w rodzinie, modlitwie, miłości do bliźnich i służbie życiu.
Tekst: ks. Piotr Czarniecki
Zdjęcia: ks. Mirosław Benedyk / Niedziela Świdnicka