Strona głównaWydarzeniaMinioneII Forum Ewangelizacyjne w Rzepedzi

II Forum Ewangelizacyjne w Rzepedzi

W domu rekolekcyjnym w Rzepedzi odbyła się w dniach 12-14 kwietnia II edycja Forum Ewangelizacyjnym pod hasłem „Nade mną ręka Pana”, prowadził je bp Artur Ważny – biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i przewodniczący zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP.

Jak wskazywał bp Artur Ważny temat hasło foru ma się przede wszystkim kojarzyć – z ręką Pana, która nas kocha, która nas ukształtowała, która jest z nami i cały czas nas podtrzymuje, chroni i prowadzi, potem karmi nas, następnie sprawia, że możemy poddać się operacji na otwartym sercu, to jest taka najlepsza ręka kardiologa, która leczy nasze serce, a potem nas zbiera z różnych naszych doli i grobów, kształtuje i wyprowadza, żeby ewangelizować – wyjaśniał bp Ważny.

Pierwsza konferencja dotyczyła kerygmatu jako najlepszego sposobu na odnowę Kościoła i odnowę życia ludzkiego – kerygmat jest okrzykiem herolda, że Jezus żyje, że Bóg nas kocha i że to wszystko jest dla nas, tu i teraz, obecne. Jest to zatem pierwsze orędzie, pierwsze przepowiadanie, może nawet jeszcze nieusystematyzowane, bardziej wynikające ze świadectwa, które jest uderzeniem w serce, obudzeniem wiary po to, żeby potem móc się karmić katechezą – tłumaczył bp Artur Ważny.

Wskazując na konieczność zaangażowania ewangelizacyjnego, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, wyjaśniał także znaczenie nowej ewangelizacji: – czasem może nam się wydawać, że Ewangelia jest tylko opowieścią historyczną, która nie działa na te czasy. Możemy to odnieść do sytuacji Izraela za czasów Jezusa, kiedy On przychodzi do narodu religijnego, ale takiego, który nie przyjął Jego orędzia i być może tak też można to postrzegać w naszej rzeczywistości, że jesteśmy pobożnym, religijnym narodem, ale nie do końca znamy osobiście Jezusa. Nowa ewangelizacja właśnie na tym polega, żeby w tę pobożność, skądinąd piękną, także w kulturze bardzo mocno obecną, wpisać żywego Jezusa i przekazywać Go innym, żeby On żył naprawdę i przemieniał nasze serca, budował wspólnotę Kościoła, a przez to też taką społeczną wspólnotę, bo myślę, że zawsze w Polsce Kościół był tym, który buduje wspólnotę, a dzisiaj jawi się trochę inaczej niestety – mówił bp Ważny.

Jak mówili uczestniczy forum, był czas odkrywania Boga jako miłującego ojca – dla mnie był to czas potwierdzenia prawdy, że Bóg mnie kocha i że Bóg jest przedstawiany w Biblii jako miłujący, kochający, wspierający. Takiego Boga znam, takiego Boga chce poznawać, takim Bogiem chce się karmić. To forum sprawia, że czuje się utwierdzona na tej drodze i w tym co robię – mówiła Jadwiga, jedna z uczestniczek forum.

Na aktywności podczas Forum Ewangelizacyjnego składały się konferencje, warsztaty, uwielbienie i modlitwa w ciszy. Uczestniczyło w nim ponad 70 osób z różnych wspólnot archidiecezji przemyskiej. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła Archidiecezji Przemyskiej.

Fot. Faustyna Szczepek

Podobne artykuły

Kalendarium

Ostatnio opublikowane

100. rocznica konsekracji kościoła w Budzowie

Ks. Arcybiskup Adam Szal zainaugurował uroczystości związane z 100. rocznicą konsekracji kościoła w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie (archidiec. krakowska). Zaproszenie Metropolity Przemyskiego do...

Dyspensa w dniu 31 maja

Na piątek w Oktawie Bożego Ciała, 31 maja, Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zamieniając post na...

Zmarł śp. Tadeusz Kisiel, tato Księdza Wojciecha Kisiela.

Zmarł śp. Tadeusz Kisiel, tato Księdza Wojciecha Kisiela.Pogrzeb odbędzie się w parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu we wtorek 28 maja. O  godzinie 13.00...

Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych: „Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” – to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które...

Archiwum

Skip to content