W piątek, 11 kwietnia 2025 r., w parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu odbyły się tradycyjne uroczystości katyńsko-smoleńskie. Uroczystej Eucharystii z udziałem władz państwowych i samorządowych przewodniczył abp Adam Szal.
– Gromadzimy się dzisiaj na uroczystości Katyńsko-Smoleńskiej. Chcemy wspominać i modlić się za dusze tych, którzy zginęli w Katyniu i w różnych obozach na terenie Rosji, na terenie Białorusi i Ukrainy – mówił na początku Eucharystii ks. prał. Andrzej Surowiec, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. – Chcemy razem modlić się w ich intencji, a jednocześnie modlić się za współczesnych. Aby podobnie jak tamci, kierowali się miłością Boga i bliźniego oraz wielkim głębokim patriotyzmem – dodał.
W homilii metropolita przemyski przypomniał, że w Polsce byli i są męczennicy, jak św. Wojciech i św. Stanisław, męczennicy II wojny światowej. – To także męczennicy, tacy jak ci, których znamy, których może mieliśmy okazję poznać osobiście, to błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, czy błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński, czy beatyfikowana niedawno rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów – przypominał hierarcha.
W tym kontekście arcybiskup mówił o męczennikach Katynia i ofiarach katastrofy smoleńskiej. – Oni byli wierni Ojczyźnie, bo potrafili dla Ojczyzny złożyć ofiarę najwyższą. Uważali, że zwycięstwem jest nie ludzka kalkulacja, ale Boża miłość. Taki był sens ich ofiary, taki jest sens ofiary męczenników naszej Ojczyzny – przypominał kaznodzieja. – Tak było właśnie w przypadku ofiar Katynia, czyli oficerów, pograniczników, policjantów, a także pracowników służby więziennej, którzy są jakby wspólnie ujmowany pod słowem Katyń, choćby różne miejsca ich męczeństwa – dodał.
Metropolita przemyski zauważył, że w tym apelu wzywani są oni wszyscy po to, aby wesprzeć pamięć o nich, „ale by wesprzeć także ich dusze nieśmiertelne, by to kłamstwo, które towarzyszyło ich historii, nie zwyciężało„. – Samo słowo Katyń było niewygodne, nie używano go w podręcznikach szkolnych – przypominał.
Arcybiskup wspomniał też ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. – Dzisiaj patrząc na ich ofiary ich życia mamy nadzieję, że poznamy prawdę także odnośnie do katastrofy smoleńskiej. Dlatego z nadzieją modlimy się za tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę i w Katyniu, i w Smoleńsku, i w innych miejscach na całym świecie. Za wszystkie ofiary II wojny światowej – zaznaczył kaznodzieja. – Dzięki tej nieszczęsnej tragedii smoleńskiej świat dowiedział się o Katyniu, na nowo się dowiedział o Katyniu, o tej ofierze – dodał.
Po Eucharystii odbyła się druga, patriotyczna część uroczystości katyńsko-smoleńskich w Jarosławiu. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia, odczytano apel poległych, oddano salwę honorową, złożono kwiaty i znicze przy Pomniku Katyńskim.