Strona głównaAbp Adam SzalLiturgia Męki Pańskiej w Archikatedrze

Liturgia Męki Pańskiej w Archikatedrze

– Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata – te słowa wyśpiewał podczas liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu bp Stanisław Jamrozek. On też wygłosił homilię.

Biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej zaprosił do refleksji nad wymową dnia, w którym spoglądamy na Chrystusa wywyższonego na krzyżu.

– Chcemy powiedzieć o światu, że On jest naszym Zbawicielem i tym, który prowadzi nas do Ojca – mówił bp Jamrozek.

Kaznodzieja zwrócił uwagę wiernych, że w czasach Chrystusa krzyż był znakiem hańby i największą karą dla złoczyńców. – My jednak mamy wiele powodów, aby okazywać dumę i chlubę z krzyża Pana Jezusa. Już Izajasz mówił o męce, która będzie zwycięstwem Chrystusa.

Hierarcha zapraszał, żebyśmy chwytali się krzyża, który jest drogą mądrości. – Krzyż daje nam siłę do wyrzeczenia się nas samych, zaparcia się siebie, daje moc do walki z grzechem, egoizmem, pychą, z naszymi wadami. Krzyż przypomina nam, że mamy być darem dla drugiego człowieka, dzielić z nim codzienny krzyż i iść razem za Jezusem.

Po zakończonej liturgii słowa i homilii, odśpiewana została modlitwa wiernych, a po niej do ołtarza przyniesiono zasłonięty krzyż, który następnie odsłonięto i adorowano.

Na zakończenie wielkopiątkowej liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony w procesji do kaplicy, w której przygotowano symboliczny Grób Pański. Tam monstrancja została pozostawiona do adoracji.

W modlitwie w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu razem z bp. Stanisławem Jamrozkiem uczestniczyli też pozostali biskupi przemyscy: abp Adam Szal, abp Józef Michalik i bp Krzysztof Chudzio.

Warto dodać, że poranek Wielkiego Piątku w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu był okazją do wspólnej modlitwy podczas Ciemnej Jutrzni.

Stanisław Gęsiorski/RadioFara

Podobne artykuły

Kalendarium

Ostatnio opublikowane

Finał 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach

Uczestnicy 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach ponownie spotkali się z bł. Rodziną Ulmów. 12 kwietnia 2024 r. w Markowej odbył się finał...

X Ogólnopolska Pielgrzymka ministrantów i lektorów oraz ich duszpasterzy

Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza zaprasza do wzięcia udziału w X Ogólnopolskiej Pielgrzymce ministrantów i lektorów, która odbędzie się  15 czerwca 2024 r. w sanktuarium Matki Bożej...

II Forum Ewangelizacyjne w Rzepedzi

W domu rekolekcyjnym w Rzepedzi odbyła się w dniach 12-14 kwietnia II edycja Forum Ewangelizacyjnym pod hasłem „Nade mną ręka Pana”, prowadził je bp...

Dzień Dobra w Krzemienicy

Caritas Archidiecezji Przemyskiej kolejny raz wyraził wdzięczność za pracę wolontariuszy. W niedzielę, 14 kwietnia 2024 r., w przy kościele parafialnym w Krzemienicy odbył się...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była dniem modlitwy w obronie życia poczętego

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O MODLITWĘ W INTENCJI OCHRONY ŻYCIA OSÓB NIENARODZONYCH Życie jest darem Bożym i jako takie jest niezbywalnym prawem każdego człowieka, dlatego trzeba...

Archiwum

Skip to content