środa, 13 listopada, 2024

XXXII TYDZIEŃ OKRESU ZWYKŁEGO

Strona głównaAbp Adam SzalPRZEMYŚL: Modlitwa za ks. Tadeusza Białego w 4. rocz. śmierci

PRZEMYŚL: Modlitwa za ks. Tadeusza Białego w 4. rocz. śmierci

W czwartą rocznicę śmierci ks. Tadeusza Białego, 5 listopada 2024 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu licznie zgromadzili się wierni, kapłani, alumni Wyższego Seminarium Duchownego oraz osoby związane z grupą „Emaus” i Duszpasterstwem Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, aby modlić się o wieczny pokój jego duszy. Wieczornej Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal.

We wstępie do wspólnej modlitwy metropolita przemyski przypomniał, że każda Msza święta jest wspomnieniem Misterium Paschalnego, o którym tak często mówił w swoich wystąpieniach śp. ks. Tadeusz Biały. – Dzisiaj wspominamy czwartą rocznicę jego odejścia do Domu Ojca. Ufamy mocno, że spotkał Chrystusa, którego głosił i przybliżał ludziom. Że spotkał Chrystusa, którego odwiedzał nie raz, jak Nikodem w dzisiejszej Ewangelii świętej, po to aby zadać Mu różne pytania. A odpowiedzi, żeby dzielić pomiędzy tych, których spotykał. Modlimy się o wieczny pokój dla niego, a także o to, byśmy byli wierni ideałom, którym on był wierny przez całe życie – mówił hierarcha.

Natomiast w okolicznościowej homilii ks. prał. Zbigniew Suchy, kolega kursowy i przyjaciel śp. ks. Białego, zaznaczył, że człowiek nigdy całkowicie nie umiera, bo jest spora grupa tych, którzy jak biblijny Nikodem, pod osłoną nocy, „przychodzili do ks. Tadeusza po pomoc i radę”. – Odpowiadał na te wątpliwości zawsze w sposób subtelny, a jednocześnie bardzo konkretny – mówił kaznodzieja. – On się zatrzymywał i chwytał za rękę tych, którzy tego potrzebowali. A uczył się tego bardzo głęboko. Kilka razy spotkałem go wchodząc do kaplicy, jak siedział z narzuconym na ramiona swetrem, otwarte Pismo Święte i kartka, na której zapisywał to, co miał powiedzieć we wtorek swojej grupie „Emaus”. Także jego troską byli studenci – wspominał kapłan.

Kaznodzieja przypomniał, że chociaż ta grupa studencka w Przemyślu była bardzo znikoma, to ks. Biały nigdy się nie zniechęcał. – Współczesny świat potrzebuje statystyk, liczb. A on miał swoje powiedzenie, że mała grupa ma to do siebie, że jest mała. Ofiarował jej tak dużo, jakby to były tysiące – podkreślił zaangażowanie ks. Białego na rzecz młodych.

Dalej wspomniał, że to właśnie w nocy, rozumianej jako ciemność ducha, przychodzili do niego studenci także z Ukrainy. – Czasem w seminarium przy stole opowiadał o ich zawiłych losach i cieszył się, jak udało się coś porządnego i dobrego dla nich zrobić – mówił ks. Suchy.

Według niego drugą ważną cechą ks. Białego, oprócz tego podejścia z miłością do drugiego człowieka, był wielki patriotyzm. – Ksiądz Tadeusz zawsze woził w swoim samochodzie polską flagę i chlubił się tym, że jest Polakiem. Często witał się słowami „Czołem Wielkiej Polsce”. I mówił to w sposób bardzo autentyczny – wspominał kapłan.

Ks. Biały marzył o Polsce wolne, silnej, której siłą są chrześcijańskie korzenie. – Jakże ważne te marzenia, która dziś się nie iszczą… pewni by bardzo cierpiał – podsumował ks. Suchy.

Na zakończenie kaznodzieja zacytował słowa św. Wincentego a Paulo „musisz kochać tych, którym służysz”. – Właściwie te słowa streszczają życie śp. ks. Tadeusza (…) Dlatego módlmy się, jeśli to jeszcze potrzebne, o zbawienie ks. Tadeusza, ale módlmy się także, aby to piękno, które zostawił rozprzestrzeniało się w tysięcznych postaciach – apelował ks. Suchy do zebranych w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.

Po Eucharystii, tradycyjnie z inicjatywy Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyski i we współpracy z grupą „Emaus”, którą prowadził śp. ks. Biały, odbył się wieczór modlitwy i wspomnień. Ks. Tadeusza wspominali m.in. ks. prof. Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i wieloletni współpracownik, Maciej Orzechowski.

Tekst: Łukasz Sztolf
Zdjęcia: kl. Krzysztof Zawada, WSD Przemyśl


Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

KROSNO: „Kwiatki św. Franciszka” w parafii św. Piotra i św. Jana z Dukli

W październiku w parafii pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli miała miejsce wyjątkowa akcja duszpasterska, która z pewnością zostanie na długo w...

Oświadczenie w sprawie ostatnich doniesień medialnych

W związku z ukazanymi kolejnymi artykułami w tematyce wrażliwej informujemy, że sprawa została wyjaśniona i zamknięta na najwyższym szczeblu kościelnym w Watykanie. W zakresie...

KROSNO: XIV Podkarpackie Forum Charyzmatyczne

W dniach 9-10 listopada 2024 r., w Krośnie pod hasłem "Cuda się zdarzają" odbywało się XIV Podkarpackie Forum Charyzmatyczne. W tym roku gośćmi specjalnymi...

PRZEMYŚL: Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W 106. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, 11 listopada 2024 r., abp Adam Szal przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny. - Dziś myślimy o...

PRZEWORSK: Poświęcenie sztandaru Starostwa Powiatowego

W poniedziałek, 11 listopada 2024 r., w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, w przeworskiej bazylice Bożego Grobu zgromadzili się licznie mieszkańcy Przeworska i...

Archiwum

Skip to content