W niedzielę, 5 stycznia 2025 r., w Bursie Szkolnej przy ul. Chopina 1 w Przemyślu odbyło się spotkanie opłatkowe prawników i wszystkich pracowników wymiaru sprawiedliwości, które zorganizowało Duszpasterstwo Prawników Archidiecezji Przemyskiej. W opłatku wziął udział abp Adam Szal.
Wydarzenie rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył metropolita przemyski. – Dzisiaj w naszej wspólnocie sławimy Tajemnicę Wcielenia. Prosimy o to, aby ta Miłość weszła do naszego serca. Żeby to Słowo, które zamieszkało wśród nas rzeczywiście zamieszkało w naszym sercu – powiedział arcybiskup we wstępie do wspólnej modlitwy.
Z kolei w homilii abp Adam Szal mówił, że człowiek jest koroną stworzenia. – Kim jest człowiek? To wielka zagadka, ale dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do refleksji kim ja jestem w perspektywie wiary – mówił kaznodzieja. – Nie zawsze człowiek potrafi odpowiedzieć sobie na to pytanie kim jestem, dokąd zmierzam, jaki jest sens mojego życia – dodał.
Jak zauważył arcybiskup, człowiek potrafi jednocześnie być kimś wielkim, ale i bardzo małym. – Człowiek ma rozum, ma wolną wole, ma możliwość tworzenia pojęć. Może także być człowiekiem decydującym o swojej przyszłości. Może być wolnym od zła i wolnym od dobra. To jest wielka godność i cecha człowieka – mówił hierarcha do prawników i pracowników wymiaru sprawiedliwości.
– Istota człowieka. Kim ja jestem? To pytanie niech stanie dzisiaj przed nami także w perspektywie niezwykłej godności, którą podkreśla Tajemnica Wcielenia – dodał i życzył wszystkim, aby ich życie było ciągłym rozwijaniem pierwiastka dobra i bliskości z Panem Bogiem. – Być człowiekiem to być osobą związaną z Panem Bogiem, uznawać Jego wielskość, Jego plan zbawienia i to, że chce nam pomóc – dodał.
Po Eucharystii w sali teatralnej odbyło się spotkanie opłatkowe. W krótkim słowie metropolita przemyski zwrócił wszystkim uwagę, że w Kościele katolickim trwa Rok Jubileuszowy pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. – Kiedy słuchamy fragmentu Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, spisanego przez św. Łukasza, zauważamy że tak wiele jest ruchu i pielgrzymowania w czasie Bożego Narodzenia. Pielgrzymowała Maryja z Józefem do Betlejem. Pielgrzymowani pasterze zachęceni do tego przez aniołów, którzy mówili im o niezwykłym wydarzeniu w Betlejem. Pielgrzymowani też mędrcy i zapewne wielu innych ludzi. Wszyscy pielgrzymowali ku Nadziei, a tą Nadzieją dla ludzi był i jest Zbawiciel świata. Ten, który stał się człowiekiem, który przyszedł do nas. Chrystus jest naszą nadzieją – powiedział abp Szal. – Tak bardzo trzeba tej Nadziei we współczesnym świecie, który w wielu przypadkach brnie wbrew nadziei ku zagładzie – dodał i życzył wszystkim, by wśród składanych wzajemnie życzeń była także istotna sprawa, jaką jest odszukanie w sobie godności człowieka. – Szukajmy godności też wśród tych z którymi się spotkamy, wśród których pracujemy. Niech w sponiewieranym człowieku każdy z nas potrafi dostrzec oblicze Boga, oblicze zamazane przez zło tego świata, ale ciągle ważne, bo jesteśmy dziećmi Bożymi – zaznaczył metropolita przemyski.
Następnie odbyła się krótka modlitwa, po której abp Adam Szal pobłogosławił opłatki, pokarmy i wszystkich zebranych na spotkaniu opłatkowym. Wszyscy złożyli sobie świąteczno-noworoczne życzenia i kolędowali przy wspólnym stole.
Tradycją już jest, że każdego roku inna grupa pracowników wymiaru sprawiedliwości organizuje opłatek. Tegoroczne spotkanie opłatkowe zorganizowali komornicy i notariusze. W przyszłym roku organizatorem opłatka będzie Sąd Metropolitalny w Przemyślu. Więcej informacji o Duszpasterstwie Prawników Archidiecezji Przemyskiej można znaleźć na stronie internetowej: prawnicy.przemyska.pl.
Tekst i zdjęcia: Łukasz Sztolf