W Niedzielę Chrztu Pańskiego, 12 stycznia 2025 r., w abp Adam Szal przewodniczył Eucharystii w kaplicy Domu Zgromadzenia Sióstr Serafitek w Przemyślu, a następnie wziął udział w spotkaniu opłatkowym osób niesłyszących.
W homilii metropolita przemyski przypomniał postać św. Jana Chrzciciela. – Jako prorok mówił o tym, że przychodzi Mesjasz. A nawet, gdy zobaczył Pana Jezusa powiedział, że jest to Zbawiciel, Baranek Boży, który zgładzi grzechy świata – wyjaśniał kaznodzieja. – Właśnie dzisiaj Kościół święty przeżywa ten moment, kiedy Pan Jezusa przyszedł i stanął przy rzece Jordan razem z ludźmi, którzy chcieli się zmienić, chcieli posłuchać tego, co mówi Jan. Jest to początek działalności Pana Jezusa – dodał i przypomniał, że Jezus nie potrzebował oczyszczenia płynącego z chrztu, ale uświęcił wodę i przygotował sakrament chrztu w Imię Trójcy Świętej.
– Podobnie dzisiaj słuchamy Ojca, który mówi o Jezusie: to jest Mój Syn Umiłowany, Jego słuchajcie. Ale też nad Jezusem pojawił się symbol, znak Ducha Świętego. Mamy więc po raz kolejny objawioną Tajemnicę Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego – powiedział hierarcha w kontekście Niedzieli Chrztu Pańskiego, który czyni z ludzi wierzących i ochrzczonych jedną wielką rodzinę Kościoła. – My też, kiedy rodzice i chrzestni przynieśli nas do kościoła, usłyszeliśmy te słowa kapłana, który powiedział: ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Rodzice chcieli, żebyśmy byli włączeni w tajemnicę Boga. Żebyśmy weszli na drogę prowadzącą do zbawienia – podkreślił kaznodzieja tłumacząc znaczenie chrztu świętego w perspektywie wspólnoty Dzieci Bożych.
Jak wskazał metropolita przemyski, chrzest święty to dopiero początek drogi, która wymaga wytrwałości i ciągłego zbliżania się do Boga. – W momencie chrztu świętego i nad nami otworzyło się niebo i o nas Pan Bóg powiedział, pokazując na każdego z nas: to jest mój syn, moja córka, która kocham. Jesteśmy więc dziećmi naszych rodziców, ale przede wszystkim jesteśmy dziećmi Bożymi. Warto dziś podziękować naszym rodzicom i rodzicom chrzestnym, że przynieśli nas do chrztu i za kapłana, który nas ochrzcił – zachęcał kaznodzieja i uwrażliwiał, aby w swoim życiu wsłuchiwać się w głos Pana Boga.
– Dzisiejsze święto jest okazją do wdzięczności wobec Pana Boga i ludzi, ale także do uświadomienia sobie, że mam być świadkiem Chrystusa i innych do Pana Boga prowadzić – przypomniał arcybiskup zachęcając, żeby w codziennym życiu być świadkiem wiary.
Po Eucharystii, którą wraz z abp Adamem Szalem koncelebrował ks. prał. Artur Janiec – dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej i ks. Mariusz Michalski – archidiecezjalny duszpasterz osób niesłyszących, wszyscy spotkali się przy wspólnym stole, aby złożyć sobie najlepsze życzenia noworoczne, podzielić się opłatkiem i śpiewem kolęd wysławiać Tajemnicę Wcielenia Syna Bożego.
Tekst i zdjęcia: Łukasz Sztolf