piątek, 11 kwietnia, 2025

ROK JUBILEUSZOWY 2025

Strona głównaAbp Adam SzalPRZEMYŚL: Ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli

PRZEMYŚL: Ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2025 r., z Bazyliki Archikatedralnej na przemyski Rynek przeszedł kilkutysięczny Orszak Trzech Króli. Wydarzenie poprzedziła Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adama Szala.

We wstępie do wspólnej modlitwy metropolita przemyski przypomniał, że przyjście Syna Bożego na ziemię to znak Bożej Miłości, to znak Bożego Serca otwartego dla każdego człowieka. – Co niesiemy w zamian za to przeżywając w dalszym ciągu Tajemnicę Wcielenia, Tajemnicę Bożego Narodzenia? Przynosimy Bogu to, co dla nas jest najcenniejsze, czyli nasze serca wolne od grzechu, napełnione dobrem, zwłaszcza tym które było naszym udziałem w czasie świąt Bożego Narodzenia – powiedział hierarcha.

Z kolei w homilii metropolita przemyski przypomniał, że Gwiazda Betlejemska, która prowadziła mędrców do Zbawiciela wyraża tęsknotę. – Tęsknotę za prawdą, światłem, za szczęściem. Tęsknotę, która została wpisana w serce ludzkości po upadku pierwszych rodziców. To wyraz pragnienia każdego człowieka, bo w każdym człowieku została wpisana nadzieja na przyjście Zbawiciela – powiedział kaznodzieja.

Zastanawiając się nad celem uroczystości Objawienia Pańskiego, hierarcha mówił, że zbawienie jest udziałem całej ludzkości. – Każdy człowiek może skorzystać z tej oferty, jaką Pan Bóg daje – przekonywał. – Chrystus przyszedł na świat po to, aby uszczęśliwić całą ludzkość, nie tylko naród wybrany. Mędrcy reprezentują całą ludzkość, każdego człowieka – dodał.

Metropolita przemyski przypomniał, że Trzej Królowie stali się ludźmi podążającymi ku prawdziwemu Światłu. – W ich umyśle była mocna nadzieja, że ich wędrówka ma sens – wyjaśniał kaznodzieja. – Zrozumieli, że ostali wysłani i trzeba im iść do Betlejem – dodał wskazując, że mędrcy byli zasłuchani w Słowo Boże. – Dlatego nadzieja połączona z wysiłkiem fizycznym i duchowym, zaowocowała spotkaniem z Jezusem – podkreślił i wytłumaczył, że przynosząc dary: złoto – moc Bożą, kadzidło – modlitwę i mirrę – zapowiedź męki i śmierci. – Mędrcy przynieśli to, co mieli najcenniejszego. Otrzymali w zamian dar samego Boga. I tak jest w naszym życiu. Przynosimy do Pana Boga samych siebie, swoje dobre uczynki, swoje szlachetne postepowanie, przynosimy także grzechy, z których zostaliśmy uwolnieni – mówił arcybiskup i wskazał, że efektem podróży monarchów, jak i podróży każdego człowieka powinno być przylgnięcie do Pana Boga i uznanie w Jezusie Zbawiciela, Króla i Pana.

Jak przypomniał abp Szal, poznanie Pana Boga zawsze daje wewnętrzną i zewnętrzną radość. – Ważne jest to, że Prawdę, której doświadczyli przekazali innym (…) można powiedzieć, że byli pierwszymi misjonarzami głoszącymi Dobrą Nowinę o zbawieniu – podkreślił kaznodzieja i zachęcał do wdzięczności wobec świadectwa wiary rodziców, wychowawców i opiekunów.

Metropolita przemyski prosił także o wsparcie modlitewne i finansowe działalności misyjnej Kościoła. – Modlimy się dzisiaj także w intencji misjonarzy, którzy w naszym imieniu głoszą Ewangelię tym, których reprezentują mędrcy, a więc pracują w różnych placówkach rozsianych po całym świecie. W naszej przemyskiej archidiecezji jest około dwudziestu kapłanów i wiele sióstr zakonnych, a nawet osoba świecka pracuje na misjach – przypomniał arcybiskup.

Na zakończenie homilii abp Szal wzywał do niesienia wiary innym. – Także nasz udział w dzisiejszym orszaku jest niesieniem wiary. Nasze rozśpiewanie, nasza muzyka, towarzyszenie orkiestrze, jest świadectwem tego, że wierzymy w Chrystusa – powiedział kaznodzieja. – Niech ta dzisiejsza uroczystość i nasze życie będzie też okazją do bycia misjonarzem w naszym środowisku, do pokonywania trudności których nie brakuje w codziennym życiu, ale przede wszystkim do przekazania wiary dzieciom – zachęcał metropolita przemyski.

Po błogosławieństwie kredy i kadziła oraz zakończeniu Mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej, uczestnicy modlitwy uformowali piękny, barwny orszak, by następnie ze śpiewem kolęd na ustach wyruszyć ulicami Franciszkańską i Kazimierzowską i dotrzeć na rynek miasta Przemyśla, gdzie znajduje się szopka.

Na zakończenie spotkania dzieci zgromadzone na miejskim rynku zostały obdarowane cukierkami.

Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Przemyślu byli: Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oraz Radio FARA – Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej.

Tekst: Łukasz Sztolf
Zdjęcia: Marian Boczar


Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

JAROSŁAW: Uroczystości katyńsko-smoleńskie

W piątek, 11 kwietnia 2025 r., w parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu odbyły się tradycyjne uroczystości katyńsko-smoleńskie. Uroczystej Eucharystii z udziałem władz państwowych...

PRZEMYŚL: Odbył się etap diecezjalny 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

W czwartek, 10 kwietnia 2025 r., w auli Instytutu Teologicznego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbył się diecezjalny etap 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej...

Złóż podpis w obronie lekcji religii

Informacja Komisji Wychowania Katolickiego w sprawie zbierania podpisów wspierających obywatelski projekt ustawy „Religia-Etyka” oraz podejmowania innych inicjatyw w obronie lekcji religii.Komisja Wychowania Katolickiego...

ŁAŃCUT: Bp Chudzio poświęcił studio Teamtotustuus

Media społecznościowe są dzisiaj nieodłącznym elementem życia i komunikowania się wielu osób. Stąd sieć staje się też doskonałym miejscem ewangelizacji.Możliwość tę doskonale zrozumiał i wykorzystał ks. Sebastian Picur, wikariusz...

Konkurs biblijny pt. “Zbawcze spotkania z Jezusem” – Etap finalny

Wydział Nauki Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli Oddziały w Przemyślu i Krośnie organizują w roku szkolnym 2024/2025 konkurs biblijny pt. „Zbawcze spotkania...

Archiwum