poniedziałek, 31 marca, 2025

ROK JUBILEUSZOWY 2025

Strona głównaWydarzeniaMinionePRZEMYŚL: Uroczystość odpustowa w sanktuarium św. Józefa

PRZEMYŚL: Uroczystość odpustowa w sanktuarium św. Józefa

W uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, 19 marca 2025 r., bp Stanisław Jamrozek przewodniczył sumie odpustowej w sanktuarium św. Józefa w Przemyślu, które jest jednym z trzydziestu trzech kościołów jubileuszowych w archidiecezji przemyskiej wyznaczonych na Rok Święty 2025.

Zgromadzonych na modlitwie przywitał ks. Wiesław Wilkosz, salezjanin, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium św. Józefa. – Te liczne prośby, dziękczynienia, błagania, jakie odczytujemy w każdą środę świadczą o tym, że święty Józef nieustannie czuwa nad nami i pragnie nam wypraszać kolejne potrzebne łaski. Dlatego też gromadzimy się, żeby nie tylko prosić, ale chcemy Mu podziękować. Dzisiaj w sposób szczególny za to, że jest z nami w tym sanktuarium, że przyjmuje nasze uwielbienia, naszą cześć i wdzięczność. Przez Jego wstawiennictwo uwielbiamy naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, i tak będziemy czynić w czasie Eucharystii – powiedział kapłan. – Zapraszam wszystkich do wspólnego dziękczynienia za to, że św. Józef jest naszym patronem – dodał.

W odpustowej homilii bp Stanisław Jamrozek mówił, że święty Józef jest bliski współczesnemu człowiekowi, bo był bliski Jezusowi. – Jak ktoś jest bliski Zbawicielowi, to będzie bliski także każdemu człowiekowi. I tak ważne jest, żebyśmy patrząc na Chrystusa, także uczyli się tej bliskości z Panem. Po to żeby później realizować zadania misję jaką Pan Bóg nam wyznaczył – powiedział hierarcha.

Biskup wskazał, że dzięki św. Józefowi Jezus nabył konkretną tożsamość. – Został wpisany nie tylko w dzieje rodziny Józefa i Maryi, ale został wpisany w historię narodu wybranego i w całą historię zbawienia – tłumaczył kaznodzieja.

Jak zaznaczył hierarcha, rodzina jest miejscem, w którym człowiek niejako pisze swoją tożsamość. – Jezus jest wpisany w tę konkretną rodzinę. Później razem z nią idzie przez codzienność i ta tradycja jest bardzo mocno zakorzeniona w życiu nie tylko tej rodziny, ale i całego narodu, całego świata – powiedział biskup.

Jako drugi ważny atrybut św. Józefa, kaznodzieja wskazał Jego zasłuchanie w Słowo Boże. –On pokazuje nam, co to znaczy słuchać Pana Boga. Nie tylko usłyszeć głos, który Bóg kieruje, ale ten głos przyjąć i potem realizować. Mimo, że po ludzku wydaje się to bardzo trudne – zaznaczył i dodał, że Józef zrozumiał to dlatego, że był człowiekiem sprawiedliwym, potrafiącym pójść pod prąd trendom świata.

Bp Jamrozek ukazał też św. Józefa, jak „Strażnik Przyszłości”, który chronił Jezusa i Maryją, gdy uciekali do Egiptu. – To przesłanie, że bronimy, strzeżemy życia, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Chcemy być tymi, którzy słuchają Pana Boga, idą za Jego głosem i też strzegą przed niebezpieczeństwami młode pokolenie – wzywał kaznodzieja. – My, jako starsi czy wychowawcy, dziadkowie, powinniśmy strzec tego depozytu wiary, jaki otrzymaliśmy i przekazywać je następnym pokoleniom – dodał.

Hierarcha wskazał też, że współczesny człowiek może uczyć się od św. Józefa przygotowania do życia. – On uczył Jezusa zawodu. Jest powiedziane, że Chrystus był synem cieśli – powiedział. – Nauczył się tego zawodu od swojego przebranego ojca, świętego Józefa, ale jeszcze bardziej święty Józef uczył mądrości życiowej. To jest też zadanie ojców, zadanie rodziców. Wprowadzać do świata, przekazywać te wartości, które są naprawdę ważne, których nie można się pozbyć tak łatwo i uczyć mądrości życiowej, uczyć miłości Pana Boga i miłości bliźniego – przypominał biskup.

Hierarcha ukazał też św. Józefa, jako patrona dobrej śmierci. – Wielu ludzi dzięki nabożeństwu do świętego Józefa tę dobrą śmierć sobie wymodliło – przekonywał. – Miałem taką sąsiadkę, która cały czas się modliła do świętego Józefa i zmarła w dzień świętego Józefa. Wszyscy odczytali, że to było rzeczywiście wymodlone i że święty Józef wstawił się za nią, żeby mogła też jak najpiękniej odejść na drugą stronę – dzielił się hierarcha swoim doświadczeniem i zachęcał, by często przyzywać wstawiennictwa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Ważne jest, żeby uczyć się od św. Józefa tej bliskości z Chrystusem, zażyłości z Nim. Żeby strzec tego skarbu, jakim jest Chrystus w naszym życiu – zachęcał kaznodzieja. –Prośmy świętego Józefa, żeby otaczał nas swoją opieką, żeby nam towarzyszył i pomagał odczytywać te znaki czasu, znaki jakie Pan Bóg nam daje każdego dnia. Żebyśmy mogli zrealizować Bożą wolę, wypełnić ją do samego końca. Niech Boża łaska i też opieka świętego Józefa wszystkim nam towarzyszą – życzył na zakończenie homilii bp Jamrozek.

Sanktuarium św. Józefa Wychowawcy i Opiekuna Zbawiciela w Przemyślu zostało ogłoszone 8 czerwca 2023 r., w uroczystość Bożego Ciała, podczas Mszy świętej rozpoczynającej miejską procesję. Jest jedynym sanktuarium św. Józefa w archidiecezji przemyskiej.

Tekst: Łukasz Sztolf
Zdjęcia: Marian Boczar


Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

WSD: Odbyła się projekcja filmu o Jánosie Esterháyzym

W czwartek, 27 marca 2025 r., w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Droga krzyżowa Janosa Esterhayzego” w reżyserii Artura...

Zmarła śp. s. Stefania Gerarda Czusz

W dniu 28 marca 2025 r., w 88. roku życia, zmarła śp. s. Stefania Gerarda Czusz.Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Kościele pw. św. Wawrzyńca...

RZYM: Abp Szal odwiedził Bazylikę św. Pawła za Murami

W kolejnym dniu wizyty abp Adam Szal w Rzymie, metropolita przemyski nawiedził jedną z Bazylik Większych – św. Pawła za murami. Po przejściu przed...

DZIERŻONIÓW: Wprowadzenie relikwii bł. Rodziny Ulmów

W parafii pw. Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie (diecezja świdnicka) wyjątkowym momentem tegorocznego Wielkiego Postu było uroczyste przyjęcie relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów – Józefa...

RZYM: Abp Szal odwiedził Dykasterie watykańskie

W czwartek, 27 marca 2025 r., podczas swojego pobytu w Rzymie, abp Adam Szal odbył spotkania w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych i Dykasterii ds. Kultu...

Archiwum