sobota, 12 lipca, 2025

ROK JUBILEUSZOWY 2025

Strona głównaWiadomościSANOK: Radosne świętowanie Dnia Niepodległości

SANOK: Radosne świętowanie Dnia Niepodległości

Stowarzyszenie Rozpaleni Duchem uczciło w Sanoku 106. rocznicę odzyskania niepodległości w bardzo wyjątkowy sposób.

W poniedziałek, 11 listopada 2024 r., scena Sanockiego Domu Kultury zmieniła się w kawiarnię w stylu retro, z której wybrzmiała moc polskich piosenek. Był to Koncert Polskiej Muzyki Dawnej, który poprowadził Paweł Goliński – kompozytor, aranżer i dyrygent oraz absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Mało tego, dzięki przyjaznej atmosferze i fachowemu podejściu podczas warsztatów znakomicie przygotował chór i orkiestrę do tego wydarzenia i rozwiną w młodzieży i dorosłych jeszcze większą pasję do muzyki.

Całym wydarzeniem od strony logistycznej i artystycznej kierował ks. Dominik Długosz, wikariusz w parafii pw. Przemienienia Pańskiego (Fara) w Sanoku, który powiedział: „Piękna jest pamięć o naszej historii a jeszcze piękniejsze jest to, że możemy radować się z naszej niepodległości. A koncert w którym śpiewaliśmy piosenki najznakomitszych polskich muzyków temu służył. Chce żeby polskość była pielęgnowana także w taki sposób”.

Sala SDK wypełniona była po brzegi, a lokalna społeczność dwukrotnie nagrodziła wykonawców owacjami na stojąco prosząc o „bis”. W widowisko muzyczne było zaangażowanych ponad 70 chórzystów i instrumentalistów, których od początku cieszyła forma wydarzenia. Ciekawy wystrój sceny, dopracowane stroje z dawnych lat i szczególny dobór repertuaru, to wszystko zdecydowanie przeniosło słuchaczy w czasie do minionych lat i pozwoliło się spotkać z twórczością Anny Jantar, Zbigniewa Wodeckiego, Skaldów, Andrzeja Połomskiego i wielu innych.

W koncercie wystąpiło wielu lokalnych wokalistów. Dominika Stec zaśpiewała „Zacznij od Bacha” , Katarzyna Kociuba wykonała utwór „Radość najpiękniejszych lat”, a Gabriel Czuchry poprowadził wszystkich w utworze „Dni których nie znamy”.

Koncert przyczynił się do rozwoju wielu. Marcin Kulikowski który zaśpiewał „Lubię wracać tam gdzie byłem” powiedział: „Dzięki temu koncertowi spełniło się jedno z moich marzeń – aby być na scenie, śpiewać i wystąpić jako solista”.

Młody gitarzysta Wiktor Birek, który chodzi do jednego z sanockich liceów opowiadał tak swoje przeżycia: „Na koncercie była świetna atmosfera, czułem się bardzo „super”, nawet tego nie jestem w stanie opisać. Mam dużo energii i chęci do dalszego działania. Grało mi się super i czuję że robię postępy w grze”.

Koncert odbył się dzięki wsparciu Partnera: Fundacji Totalizatora Sportowego w ramach projektu: Polska dziś i jutro.

Tekst: Joanna Gosztyła
Zdjęcia: ks. Michał Bester


Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

PRZEMYŚL: Rozpoczęła się 7. Pielgrzymka Rowerowa z Przemyśla na Jasną Górę

W piątek, 11 lipca 2025 r., sprzed Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu wystartowała 7. Pielgrzymka Rowerowa z Przemyśla na Jasną Górę. Na szlak wyruszyło dziesięć...

KEP: Apel na sierpień – miesiąc abstynencji 2025

- Wszystkich wierzących Polaków i ludzi dobrej woli proszę o dobrowolną abstynencję w sierpniu. Będzie to świadectwo odpowiedzialności za siebie, za bliźnich i za...

Rekolekcje dla Róż Żywego Różańca

W dniach od 24 do 28 lipca odbędą się Rekolekcje w Ośrodku Rekolekcyjnym w Myczkowcach dla Róż Żywego Różańca, Środowiska "Ludzie Zboisk", ludzi przeżywających...

Trwa 45. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Od 4 lipca 2025 r., trwa 45. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Dziesięć grup pątniczych zmierza do Czarnej Madonny niosąc w plecakach...

Wydział Nauki Katolickiej – INFORMACJA

Informujemy, że Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu będzie nieczynny w dniach: 14 lipca - 5 sierpnia 2025 r.

Archiwum