sobota, 19 kwietnia, 2025

ROK JUBILEUSZOWY 2025

Strona głównaAbp Adam SzalWIEKI PIĄTEK: Liturgia Męki Pańskiej w Archikatedrze

WIEKI PIĄTEK: Liturgia Męki Pańskiej w Archikatedrze

W Wielki Piątek, 18 kwietnia 2025 r., abp Adam Szal przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.

W homilii metropolita przemyski zauważył, że Ewangelia zapisana przez świętego Jana ukazuje nam mękę śmierci Chrystusa. Wyraźnie zapomina, że wraz z nim zostało ukrzyżowanych dwóch ludzi. – Patrzymy na trzech ukrzyżowanych. Pośrodku niewinny Zbawiciel. Drugi żałujący grzesznik, a trzeci to człowiek zatwardziały w swoich grzechach – powiedział hierarcha. – Słowa Chrystusa i postawa Łotra powinny w nas budzić bezgraniczną ufność w to, że Chrystus objawi na nowo swoje miłosierdzie. Abyśmy mieli świadomość ogromu Bożego Miłosierdzia, z którego każdy z nas może skorzystać – dodał.

Metropolita przemyski przypomniał postać św. Dyzmy, Dobrego Łotra, któremu Jezus obiecał życie wieczne. – Nie hańbi raju, ale przynosi mu zaszczyt. Bo chwałą o raju jest władca mogący uczynić złoczyńcę godnym takiego miejsca – mówił kaznodzieja przypominając, że Chrystus leczy wszystkie rany, dla których nie ma lekarstwa.

Przykład Dobrego Łotra powinien być nadzieją dla każdego człowieka, że skrucha i przyznanie się do winy to najprostsza droga do nieba. – Nieraz miotani wątpliwościami, z niepokojem wewnętrznym, podchodzimy do sakramentu pokuty – mówił arcybiskup. – Dziś adorując krzyż Zbawiciela, dziękujmy Miłosierdziu Bożemu za ten drugi krzyż, będący owocem męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Za krzyż św. Łotra – dodał.

Metropolita przemyski przypomniał, że 26 marca, kiedy Kościół wspomina św. Dobrego Łotra, archidiecezja przemyska otrzymała relikwie drzewa z krzyża Dobrego Łotra. – Będą one się znajdować w bazylice archikatedralnej i mającym się budować kościele Dobrego Pasterza i Dobrego Łotra w Jarosławiu – informował hierarcha. – Wszystko to po, aby one przypominały nam postać drugorzędnego Patrona naszej diecezji, Świętego Łotra i wielkie Miłosierdzie Boże, które jest kierowane do każdego nas – dodał i na zakończenie przytoczył refleksję św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara o św. Łotrze.

Po homilii w uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół polecał Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja krzyża. Zasłonięty jubileuszowy krzyż wniesiono przed ołtarz. Arcybiskup stopniowo odsłaniał ramiona krzyża i śpiewał trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Następnie wszyscy adorowali krzyż. Po adoracji krzyża z ciemnicy przyniesiono Najświętszy Sakrament i wierni przyjęli Komunię świętą.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawiono Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

Tekst: Łukasz Sztolf
Zdjęcia: kl. Krzysztof Zawada / WSD Przemyśl


 

Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

PILNE! Apel o pomoc powodzianom

W związku z dramatyczną powodzią, która dotknęła mieszkańców gminy Pawłosiów powiat jarosławski zwracamy się z gorącą prośbą o wsparcie dla osób, które zmagają się...

WIELKA SOBOTA: Abp Szal poświęcił pokarmy wielkanocne

W Wielką Sobotę, 19 kwietnia 2025 r., po porannej modlitwie brewiarzowej, abp Adam Szal pobłogosławił pokarmy na stół wielkanocny. To tradycja, że pierwszemu poświęceniu...

WIEKI PIĄTEK: Liturgia Męki Pańskiej w Archikatedrze

W Wielki Piątek, 18 kwietnia 2025 r., abp Adam Szal przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.W homilii metropolita przemyski zauważył, że...

PRZEWORSK: Liturgia Męki Pańskiej w Bazylice Grobu Bożego

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje Eucharystii, lecz w specjalnej Liturgii czci Mękę Pańską.W tym roku, 18 kwietnia 2025 r., nabożeństwu w Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy Archidiecezji...

WIELKI PIĄTEK: Oazowa Droga Krzyżowa w przemyskim parku

W Wielki Piątek, 18 kwietnia 2025 r., gdy Kościół adoruje krzyż Chrystusa i pochyla się nad Jego męką i śmiercią, w przemyskim parku odbyła...

Archiwum